Smrt prodává. Z královny se stal hit sběratelského veletrhu

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 10. 9. 2022
Smrt prodává. Z královny se stal hit sběratelského veletrhu
Suvenýrová „bankovka“ s Alžbětou II.
Zdroj: Jana Divinová

Na veletrhu Sběratel, který se koná od včerejška do dnešních pěti hodin na pražském Výstavišti, se potvrdilo rčení, že smrt prodává. Den po náhlém úmrtí královny Alžběty se sběratelské předměty s jejím portrétem staly nečekaným hitem.

Cena švýcarských hodinek Swatch s portrétem královny například přes noc vyskočila na pětinásobek. U českého dealera už jsou vyprodané.

„Je to taková milá sběratelská rarita, která je unikátní v tom, že jak se hýbou ručičky, královně se každý den mění šaty,“ vysvětluje Jindřich Jirásek, ředitel největšího sběratelského veletrhu ve střední Evropě.

Ve čtvrtek ráno šly hodinky bez problémů koupit do 2500 korun v jakémkoliv z e-shopů, který je měl v nabídce. „Asi 20 minut poté, co královna zemřela, byly ve všech e-shopech vyprodány. Právě teď se na největším hodinářském fóru prodávají asi za 8500 až 15 tisíc korun,“ potvrdil v pátek Mikuláš Sivek, zástupce e-shopu Chronoshop, který na veletrhu značku Swatch prezentoval.

„Myslím, že to půjde ještě výš, královna je sběratelský fenomén a kolekce byla vyrobena v omezeném počtu kusů. Až se doprodá, nebude. A jak je známo, čeho je málo, to roste na hodnotě,“ odhaduje Jindřich Jirásek.

Slavní sběratelé

Sama Alžběta II. patřila mezi sběratele, byla jednou z největších filatelistek. Vlastnila například modrého Mauritia, jednu z nejznámějších a nejvzácnějších poštovních známek na světě. „V roce 2018 jsme ji na veletrh měli zapůjčenou,“ vzpomíná ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek.

Shodou okolností 8. září, tedy ve stejný den jako královna (ovšem roku 1901), zemřel Maxmilián Dráp, jeden z nejslavnějších českých filatelistů – poté, co omylem spálil právě modrého Mauritia.

MauriciovéZdroj: byvalet/Shutterstock.com

Modrý a oranžový Mauritius, sen každého filatelisty

Alžběta je královna, ale Kája je božský

Na dračku šly po královnině smrti i europaměťovky – „bankovky“ s nominální hodnotou nula eur, které vydává soukromá firma EuroSouvenir. Suvenýrová „bankovka“ s královnou se od minulého roku prodávala konstantně za cenu okolo čtyř eur.

„Půl hodiny po otevření veletrhu se u kolegů totálně vyprodaly. Zvýšili jsme cenu ze čtyř na deset eur, ale do deseti minut jsme měli vyprodáno taky,“ říká Pavol Lipták ze společnosti EuroSouvenir.

Ceny, na jakou se v průběhu času dostala suvenýrová „bankovka“ s Karlem Gottem, ale ta královská pravděpodobně nedosáhne. Slavík se dnes prodává v průměru za 5500 korun, výjimkou však nejsou ani nabídky za 10 tisíc.

„Karel Gott byl oficiálním držitelem licence a prodával se na oficiálním místě, kde lidé museli vystát i několikadenní frontu. Alžběta II. byla vydána obchodníkem, takže ji mohli předem získat i jiní obchodníci za nějakou rozumnou cenu. Neočekáváme, že to bude nějaký velký boom,” vysvětluje Pavol Lipták.

„Osobně myslím, že ještě dnes, zítra, možná za pár dní se suvenýrová bankovka s královou objeví v prodeji za deset, dvacet, možná i víc eur, a pak se to uklidní a bublina praskne. Nemusí to klesnout výrazně, ale odhadujeme, že cena bude maximálně osm až deset eur,“ předpovídá Lipták.

Královna a peníze

Královna Alžběta se objevovala i na skutečných bankovkách. Nejen doma v Británii. A dokonce i dřív, než se stala královnou. Drží světový rekord, byla na bankovkách 35 zemí! Víte, která si ji na peníze dala už jako osmiletou princeznu? A kolik let se její podobizna na britských librách nezměnila? Podívejte se.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services