Smrt prodává. Z královny se stal hit sběratelského veletrhu

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 10. 9. 2022
Smrt prodává. Z královny se stal hit sběratelského veletrhu
Suvenýrová „bankovka“ s Alžbětou II.
Zdroj: Jana Divinová

Na veletrhu Sběratel, který se koná od včerejška do dnešních pěti hodin na pražském Výstavišti, se potvrdilo rčení, že smrt prodává. Den po náhlém úmrtí královny Alžběty se sběratelské předměty s jejím portrétem staly nečekaným hitem.

Cena švýcarských hodinek Swatch s portrétem královny například přes noc vyskočila na pětinásobek. U českého dealera už jsou vyprodané.

„Je to taková milá sběratelská rarita, která je unikátní v tom, že jak se hýbou ručičky, královně se každý den mění šaty,“ vysvětluje Jindřich Jirásek, ředitel největšího sběratelského veletrhu ve střední Evropě.

Ve čtvrtek ráno šly hodinky bez problémů koupit do 2500 korun v jakémkoliv z e-shopů, který je měl v nabídce. „Asi 20 minut poté, co královna zemřela, byly ve všech e-shopech vyprodány. Právě teď se na největším hodinářském fóru prodávají asi za 8500 až 15 tisíc korun,“ potvrdil v pátek Mikuláš Sivek, zástupce e-shopu Chronoshop, který na veletrhu značku Swatch prezentoval.

„Myslím, že to půjde ještě výš, královna je sběratelský fenomén a kolekce byla vyrobena v omezeném počtu kusů. Až se doprodá, nebude. A jak je známo, čeho je málo, to roste na hodnotě,“ odhaduje Jindřich Jirásek.

Slavní sběratelé

Sama Alžběta II. patřila mezi sběratele, byla jednou z největších filatelistek. Vlastnila například modrého Mauritia, jednu z nejznámějších a nejvzácnějších poštovních známek na světě. „V roce 2018 jsme ji na veletrh měli zapůjčenou,“ vzpomíná ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek.

Shodou okolností 8. září, tedy ve stejný den jako královna (ovšem roku 1901), zemřel Maxmilián Dráp, jeden z nejslavnějších českých filatelistů – poté, co omylem spálil právě modrého Mauritia.

MauriciovéZdroj: byvalet/Shutterstock.com

Modrý a oranžový Mauritius, sen každého filatelisty

Alžběta je královna, ale Kája je božský

Na dračku šly po královnině smrti i europaměťovky – „bankovky“ s nominální hodnotou nula eur, které vydává soukromá firma EuroSouvenir. Suvenýrová „bankovka“ s královnou se od minulého roku prodávala konstantně za cenu okolo čtyř eur.

„Půl hodiny po otevření veletrhu se u kolegů totálně vyprodaly. Zvýšili jsme cenu ze čtyř na deset eur, ale do deseti minut jsme měli vyprodáno taky,“ říká Pavol Lipták ze společnosti EuroSouvenir.

Ceny, na jakou se v průběhu času dostala suvenýrová „bankovka“ s Karlem Gottem, ale ta královská pravděpodobně nedosáhne. Slavík se dnes prodává v průměru za 5500 korun, výjimkou však nejsou ani nabídky za 10 tisíc.

„Karel Gott byl oficiálním držitelem licence a prodával se na oficiálním místě, kde lidé museli vystát i několikadenní frontu. Alžběta II. byla vydána obchodníkem, takže ji mohli předem získat i jiní obchodníci za nějakou rozumnou cenu. Neočekáváme, že to bude nějaký velký boom,” vysvětluje Pavol Lipták.

„Osobně myslím, že ještě dnes, zítra, možná za pár dní se suvenýrová bankovka s královou objeví v prodeji za deset, dvacet, možná i víc eur, a pak se to uklidní a bublina praskne. Nemusí to klesnout výrazně, ale odhadujeme, že cena bude maximálně osm až deset eur,“ předpovídá Lipták.

Královna a peníze

Královna Alžběta se objevovala i na skutečných bankovkách. Nejen doma v Británii. A dokonce i dřív, než se stala královnou. Drží světový rekord, byla na bankovkách 35 zemí! Víte, která si ji na peníze dala už jako osmiletou princeznu? A kolik let se její podobizna na britských librách nezměnila? Podívejte se.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

bankovky, sběratelství

A tohle už jste četli?

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

Nulová daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny, kterou Polsko zavedlo na začátku letošního roku, bude pokračovat až do konce června 2023. Nařízení už podepsala ministryně... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.