Alžběta II. a peníze. Tak šel čas s královnou na bankovkách

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 9. 9. 2022
Bankovky s Alžbětou dál platí, ujišťuje Bank of England. O tom, kdy a jak se začnou tisknout a razit peníze s Karlem III., se začne jednat, až v Británii skončí národní smutek. Prohlédněte si proměny královny v čase, jak je zachytili rytci bankovek celého světa. Začínáme už v roce 1935, kdy bylo princezně osm roků.
Alžběta II. a peníze. Tak šel čas s královnou na bankovkách

Zdroj: Shutterstock

Královna je mrtva, ať žije král. Včera v požehnaném věku 96 let zemřela Alžběta II. Vládla neuvěřitelných 70 let a Britové na ni dlouho nezapomenou i proto, že ji ještě dlouho budou nosit v peněženkách.

Zatímco v jiných zemích se hlavy na bankovkách točily jak na orloji, na těch britských byla královna dlouhých 62 roků, z toho 32 let se používal týž portrét. A než se bankovky vymění za nové s portrétem nového krále, bude to ještě nějakou dobu trvat. Bank of England vydala prohlášení, že o jejich budoucnosti se blíž vysloví, až skončí doba národního smutku. 

Když se v roce 2016 zaváděly nové polymerové bankovky, trvalo 16 měsíců, než se ty předchozí stáhly z oběhu. Teď musíme připočítat ještě dobu příprav na vytištění – a v tom si Britové dají na čas. Ostatně od doby, kdy královna Alžběta, první monarcha na britských bankovkách vůbec, svolila k vydání libry se svým portrétem, to do jejího uvedení do oběhu trvalo dlouhé čtyři roky.

Teď je v oběhu asi 4,5 miliardy šterlinkových bankovek v celkové hodnotě zhruba 80 miliard. Kromě Británie a závislých území se bankovkami s královnou platí v řadě někdejších kolonií, například v Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Kanadě. Tam ostatně mají bankovku s nejmladší Alžbětou vůbec, ve věku osmi let, i s Alžbětou nejstarší. Celkem se podle Guinessovy knihy rekordů Alžběta II. objevila na bankovkách 35 zemí. Královna Viktorie měla svůj portrét na 21 měnách a třetí je král Jiří, který byl na bankovkách v 19 zemích.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podívejte se do výběrové galerie bankovek s portrétem královny Alžběty.

Královna a peníze

A tohle už jste četli?

Kunička
Zdroj: Shutterstock

Každý baží po tvrdé valutě. Byly ale doby, kdy se platilo měkoučkým a heboučkým, totiž kožešinami. Anebo doslova měkkýši. Ty doby jsou pryč, ale zůstává po nich památka v podobě názvů některých dnešních měn. Jiné se zas jmenují po zbraních anebo po úplných nesmyslech: rakouský zlatý byl stříbrný a v republikách se platí korunami. A jüan sice znamená kulatý, ale kulatý je na něm nejvýš předseda Mao.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou

22. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou

Přesvědčí vás k přestupu peněžní benefity a bonusy, které zdravotní pojišťovny dávají svým klientům? Máme jejich aktuální přehled.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

20. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku snad i utrhli, protože na rozdíl od nás vidí, jaký poklad v ní držíme. Za zdánlivě obyčejnou desetikorunu... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Partners Financial Services