Alžběta II. a peníze. Tak šel čas s královnou na bankovkách

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 9. 9. 2022
Bankovky s Alžbětou dál platí, ujišťuje Bank of England. O tom, kdy a jak se začnou tisknout a razit peníze s Karlem III., se začne jednat, až v Británii skončí národní smutek. Prohlédněte si proměny královny v čase, jak je zachytili rytci bankovek celého světa. Začínáme už v roce 1935, kdy bylo princezně osm roků.
Alžběta II. a peníze. Tak šel čas s královnou na bankovkách

Zdroj: Shutterstock

Královna je mrtva, ať žije král. Včera v požehnaném věku 96 let zemřela Alžběta II. Vládla neuvěřitelných 70 let a Britové na ni dlouho nezapomenou i proto, že ji ještě dlouho budou nosit v peněženkách.

Zatímco v jiných zemích se hlavy na bankovkách točily jak na orloji, na těch britských byla královna dlouhých 62 roků, z toho 32 let se používal týž portrét. A než se bankovky vymění za nové s portrétem nového krále, bude to ještě nějakou dobu trvat. Bank of England vydala prohlášení, že o jejich budoucnosti se blíž vysloví, až skončí doba národního smutku. 

Když se v roce 2016 zaváděly nové polymerové bankovky, trvalo 16 měsíců, než se ty předchozí stáhly z oběhu. Teď musíme připočítat ještě dobu příprav na vytištění – a v tom si Britové dají na čas. Ostatně od doby, kdy královna Alžběta, první monarcha na britských bankovkách vůbec, svolila k vydání libry se svým portrétem, to do jejího uvedení do oběhu trvalo dlouhé čtyři roky.

Teď je v oběhu asi 4,5 miliardy šterlinkových bankovek v celkové hodnotě zhruba 80 miliard. Kromě Británie a závislých území se bankovkami s královnou platí v řadě někdejších kolonií, například v Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Kanadě. Tam ostatně mají bankovku s nejmladší Alžbětou vůbec, ve věku osmi let, i s Alžbětou nejstarší. Celkem se podle Guinessovy knihy rekordů Alžběta II. objevila na bankovkách 25 zemí. Královna Viktorie měla svůj portrét na 21 měnách a třetí je král Jiří, který byl na bankovkách v 19 zemích.

Podívejte se do výběrové galerie bankovek s portrétem královny Alžběty.

Královna a peníze

A tohle už jste četli?

Kunička
Zdroj: Shutterstock

Každý baží po tvrdé valutě. Byly ale doby, kdy se platilo měkoučkým a heboučkým, totiž kožešinami. Anebo doslova měkkýši. Ty doby jsou pryč, ale zůstává po nich památka v podobě názvů některých dnešních měn. Jiné se zas jmenují po zbraních anebo po úplných nesmyslech: rakouský zlatý byl stříbrný a v republikách se platí korunami. A jüan sice znamená kulatý, ale kulatý je na něm nejvýš předseda Mao.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

bankovky, Britská libra, král

A tohle už jste četli?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

26. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé... celý článek

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

26. 9. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

Pořídit si auto bývala přímočará záležitost. Měli jste peníze – koupili jste auto. Neměli jste peníze – šetřili jste a šetřili a koupili si auto. Nebo jste si půjčili a koupili si auto.... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.