Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou
22. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Přesvědčí vás k přestupu peněžní benefity a bonusy, které zdravotní pojišťovny dávají svým klientům? Máme jejich aktuální přehled.
Zdroj: Shutterstock
Královna je mrtva, ať žije král. Včera v požehnaném věku 96 let zemřela Alžběta II. Vládla neuvěřitelných 70 let a Britové na ni dlouho nezapomenou i proto, že ji ještě dlouho budou nosit v peněženkách.
Zatímco v jiných zemích se hlavy na bankovkách točily jak na orloji, na těch britských byla královna dlouhých 62 roků, z toho 32 let se používal týž portrét. A než se bankovky vymění za nové s portrétem nového krále, bude to ještě nějakou dobu trvat. Bank of England vydala prohlášení, že o jejich budoucnosti se blíž vysloví, až skončí doba národního smutku.
Když se v roce 2016 zaváděly nové polymerové bankovky, trvalo 16 měsíců, než se ty předchozí stáhly z oběhu. Teď musíme připočítat ještě dobu příprav na vytištění – a v tom si Britové dají na čas. Ostatně od doby, kdy královna Alžběta, první monarcha na britských bankovkách vůbec, svolila k vydání libry se svým portrétem, to do jejího uvedení do oběhu trvalo dlouhé čtyři roky.
Teď je v oběhu asi 4,5 miliardy šterlinkových bankovek v celkové hodnotě zhruba 80 miliard. Kromě Británie a závislých území se bankovkami s královnou platí v řadě někdejších kolonií, například v Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Kanadě. Tam ostatně mají bankovku s nejmladší Alžbětou vůbec, ve věku osmi let, i s Alžbětou nejstarší. Celkem se podle Guinessovy knihy rekordů Alžběta II. objevila na bankovkách 35 zemí. Královna Viktorie měla svůj portrét na 21 měnách a třetí je král Jiří, který byl na bankovkách v 19 zemích.
Podívejte se do výběrové galerie bankovek s portrétem královny Alžběty.
Každý baží po tvrdé valutě. Byly ale doby, kdy se platilo měkoučkým a heboučkým, totiž kožešinami. Anebo doslova měkkýši. Ty doby jsou pryč, ale zůstává po nich památka v podobě názvů některých dnešních měn. Jiné se zas jmenují po zbraních anebo po úplných nesmyslech: rakouský zlatý byl stříbrný a v republikách se platí korunami. A jüan sice znamená kulatý, ale kulatý je na něm nejvýš předseda Mao.
Sdílejte článek, než ho smažem