Operátoři ruší poplatek za vrácení nevyčerpaného kreditu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 6. 2020 | 3 komentáře
Operátoři ruší poplatek za vrácení nevyčerpaného kreditu

Zdroj: Kailim/Shutterstock

Všichni tři velcí operátoři zrušili poplatek, kterým svým zákazníkům od dubna ztěžovali využití jednoho z nových práv podle zákona o elektronických komunikacích. 

Dubnová novela kromě jiného nově nařizuje operátorům, aby vraceli případný nevyčerpaný kredit, pokud o to klient do 30 dnů od vypovězení smlouvy požádá.

Společnost O2 za to dosud chtěla 199 korun, Vodafone 149 korun a T-Mobile 118,95 koruny. Zákon poplatek nezakazuje, jestliže si řeknou jenom o peníze na náklady, které s vrácením mají.

Zatímco Vodafone oznámil zrušení poplatku na konci minulého týdne v tiskové zprávě, oba konkurenti ho zrušili v tichosti. „Poplatek za vrácení nespotřebovaného kreditu při ukončení smlouvy se službou Twist jsme zrušili již minulé pondělí,“ řekla webu Peníze.cz Kateřina Mikesková z tiskového oddělení T-Mobile. Od 15. června tento poplatek neúčtuje ani O2, přidala se později jeho mluvčí Lucie Jungmannová.

„Zákazníkovi, který při přechodu k jinému operátorovi požádá o vrácení nespotřebovaného kreditu z předplacené karty, ho nyní vrátíme bez poplatku,“ říká Ondřej Luštinec, mluvčí Vodafone.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Vrácení kreditu s sebou podle něj přináší náklady například na administraci, výplatu peněz nebo identifikaci zákazníka, která je nutná jako prevence praní špinavých peněz.

Podle dat Vodafonu více než polovina zákazníků měla při převodu čísla zůstatek kreditu menší než dvě koruny. Za měsíce duben a květen přišlo do Vodafonu 17 žádostí o vrácení kreditu.

„Společnost Vodafone se rozhodla, že na základě vyhodnocení aktuální situace poplatek za vracení kreditu účtovat nebude,“ říká Luštinec.

Český telekomunikační úřad v květnu upozornil, že výši poplatků za vrácení kreditu prověřit.

Dubnová novela umožnila především snazší změnu operátora. Výrazně snížila nebo i zcela zrušila pokuty za výpověď smlouvy se závazkem, zrychlila přenos čísla ke konkurenci a nechává celý proces na novém operátorovi. Změny platí i pro dříve uzavřené smlouvy.

Zaktualizovali jsme zprávu z 12. června.


Čtěte více:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.