Operátoři ruší poplatek za vrácení nevyčerpaného kreditu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 6. 2020 | 3 komentáře
Operátoři ruší poplatek za vrácení nevyčerpaného kreditu

Zdroj: Kailim/Shutterstock

Všichni tři velcí operátoři zrušili poplatek, kterým svým zákazníkům od dubna ztěžovali využití jednoho z nových práv podle zákona o elektronických komunikacích. 

Dubnová novela kromě jiného nově nařizuje operátorům, aby vraceli případný nevyčerpaný kredit, pokud o to klient do 30 dnů od vypovězení smlouvy požádá.

Společnost O2 za to dosud chtěla 199 korun, Vodafone 149 korun a T-Mobile 118,95 koruny. Zákon poplatek nezakazuje, jestliže si řeknou jenom o peníze na náklady, které s vrácením mají.

Zatímco Vodafone oznámil zrušení poplatku na konci minulého týdne v tiskové zprávě, oba konkurenti ho zrušili v tichosti. „Poplatek za vrácení nespotřebovaného kreditu při ukončení smlouvy se službou Twist jsme zrušili již minulé pondělí,“ řekla webu Peníze.cz Kateřina Mikesková z tiskového oddělení T-Mobile. Od 15. června tento poplatek neúčtuje ani O2, přidala se později jeho mluvčí Lucie Jungmannová.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Zákazníkovi, který při přechodu k jinému operátorovi požádá o vrácení nespotřebovaného kreditu z předplacené karty, ho nyní vrátíme bez poplatku,“ říká Ondřej Luštinec, mluvčí Vodafone.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Vrácení kreditu s sebou podle něj přináší náklady například na administraci, výplatu peněz nebo identifikaci zákazníka, která je nutná jako prevence praní špinavých peněz.

Podle dat Vodafonu více než polovina zákazníků měla při převodu čísla zůstatek kreditu menší než dvě koruny. Za měsíce duben a květen přišlo do Vodafonu 17 žádostí o vrácení kreditu.

„Společnost Vodafone se rozhodla, že na základě vyhodnocení aktuální situace poplatek za vracení kreditu účtovat nebude,“ říká Luštinec.

Český telekomunikační úřad v květnu upozornil, že výši poplatků za vrácení kreditu prověřit.

Dubnová novela umožnila především snazší změnu operátora. Výrazně snížila nebo i zcela zrušila pokuty za výpověď smlouvy se závazkem, zrychlila přenos čísla ke konkurenci a nechává celý proces na novém operátorovi. Změny platí i pro dříve uzavřené smlouvy.

Zaktualizovali jsme zprávu z 12. června.


Čtěte více:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Partners Financial Services