Snadnější platby v e-shopech. KB využívá otevřené bankovnictví

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2020

Komerční banka spouští novou službu pro placení na internetu. Jmenuje se Zaplaceno.cz a umožňuje zaplatit za nákup na internetu převodem z různých bank.

Jde o novinku, která využívá pravidla takzvaného otevřeného bankovnictví vyplývající z evropské směrnice PSD2. Konkrétně jde o řešení s využitím takzvaného nepřímého dání platebního příkazu (PISP).

Banka službu zatím testuje v pilotním provozu s několika desítkami e-shopů, brzy plánuje její plošné spuštění.

Zaplaceno.cz slouží jako platební brána pro e-shopy umožňující rychlou platbu z účtu na účet, ale také platbu kartou a v budoucnu i odloženou a rozloženou platbu.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zároveň je to služba pro fintechové společnosti typu BudgetBakers, které umožňují spravovat finance. Jejich uživatelé s novou službou rovnou budou moci z aplikací zadávat i bankovní příkazy. Právě BudgetBakers s Komerční bankou spolupracuje a službu Zaplaceno.cz nově také využívá.

I když jde o službu Komerční banky, lze do ní v souladu s principy otevřeného bankovnictví přidávat i možnosti plateb z účtů v jiných bankách. BadgetBakers takto nyní přidávají do své aplikace možnosti pro platby z účtů v Air Bank a České spořitelně. V červnu by chtěli mít řešení pro klienty všech tuzemských bank.

Podle Komerční banky jde o službu, která by postupně měla nahradit klasická platební tlačítka, která jsou řízená technicky i obchodně bankami.

„Umožní platit přímo z účtu na účet zdarma, pouze za podmínky držení příslušné licence. Klientům internetových obchodů to umožní platit bez použití platební karty a nutnosti vypisovat údaje z karty bez ohledu na to, u které banky mají zřízen účet,“ říká Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví v Komerční bance.

„Pro naše aplikace Walllet a Board a vlastně pro celý fintechový a bankovní svět je to zásadní, až revoluční inovace. Dosud jste u nás mohli své finance přehledně sledovat, jednoduše plánovat a přesně časovat. Nyní již můžete přímo i platit, a to je posun k nové kvalitě,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel BudgetBakers.

Podobnou službu pod názvem Platba z účtu spustila Česká spořitelna už na konci loňského května.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Benzin a nafta mají zlevnit, senát schválil nižší daň

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Benzin a nafta mají zlevnit, senát schválil nižší daň

Spotřební daň na benzin a naftu klesne od začátku června do konce září o 1,50 koruny na litr. Vládní návrh dnes schválili senátoři.

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

Spotřebitelské ceny stouply v dubnu o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

10. 5. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

V obchodě už s nimi nezaplatíte, přesto nemusí být úplně bezcenné. Pojďme si zavzpomínat na bankovky a mince z nedávné minulosti. Možná je nakonec ještě dobře zhodnotíte.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.