Snadnější platby v e-shopech. KB využívá otevřené bankovnictví

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2020

Komerční banka spouští novou službu pro placení na internetu. Jmenuje se Zaplaceno.cz a umožňuje zaplatit za nákup na internetu převodem z různých bank.

Jde o novinku, která využívá pravidla takzvaného otevřeného bankovnictví vyplývající z evropské směrnice PSD2. Konkrétně jde o řešení s využitím takzvaného nepřímého dání platebního příkazu (PISP).

Banka službu zatím testuje v pilotním provozu s několika desítkami e-shopů, brzy plánuje její plošné spuštění.

Zaplaceno.cz slouží jako platební brána pro e-shopy umožňující rychlou platbu z účtu na účet, ale také platbu kartou a v budoucnu i odloženou a rozloženou platbu.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zároveň je to služba pro fintechové společnosti typu BudgetBakers, které umožňují spravovat finance. Jejich uživatelé s novou službou rovnou budou moci z aplikací zadávat i bankovní příkazy. Právě BudgetBakers s Komerční bankou spolupracuje a službu Zaplaceno.cz nově také využívá.

I když jde o službu Komerční banky, lze do ní v souladu s principy otevřeného bankovnictví přidávat i možnosti plateb z účtů v jiných bankách. BadgetBakers takto nyní přidávají do své aplikace možnosti pro platby z účtů v Air Bank a České spořitelně. V červnu by chtěli mít řešení pro klienty všech tuzemských bank.

Podle Komerční banky jde o službu, která by postupně měla nahradit klasická platební tlačítka, která jsou řízená technicky i obchodně bankami.

„Umožní platit přímo z účtu na účet zdarma, pouze za podmínky držení příslušné licence. Klientům internetových obchodů to umožní platit bez použití platební karty a nutnosti vypisovat údaje z karty bez ohledu na to, u které banky mají zřízen účet,“ říká Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví v Komerční bance.

„Pro naše aplikace Walllet a Board a vlastně pro celý fintechový a bankovní svět je to zásadní, až revoluční inovace. Dosud jste u nás mohli své finance přehledně sledovat, jednoduše plánovat a přesně časovat. Nyní již můžete přímo i platit, a to je posun k nové kvalitě,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel BudgetBakers.

Podobnou službu pod názvem Platba z účtu spustila Česká spořitelna už na konci loňského května.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Partners Financial Services