Snadnější platby v e-shopech. KB využívá otevřené bankovnictví

| rubrika: Aktuality | 27. 4. 2020 13:55

Komerční banka spouští novou službu pro placení na internetu. Jmenuje se Zaplaceno.cz a umožňuje zaplatit za nákup na internetu převodem z různých bank.

Jde o novinku, která využívá pravidla takzvaného otevřeného bankovnictví vyplývající z evropské směrnice PSD2. Konkrétně jde o řešení s využitím takzvaného nepřímého dání platebního příkazu (PISP).

Banka službu zatím testuje v pilotním provozu s několika desítkami e-shopů, brzy plánuje její plošné spuštění.

Zaplaceno.cz slouží jako platební brána pro e-shopy umožňující rychlou platbu z účtu na účet, ale také platbu kartou a v budoucnu i odloženou a rozloženou platbu.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zároveň je to služba pro fintechové společnosti typu BudgetBakers, které umožňují spravovat finance. Jejich uživatelé s novou službou rovnou budou moci z aplikací zadávat i bankovní příkazy. Právě BudgetBakers s Komerční bankou spolupracuje a službu Zaplaceno.cz nově také využívá.

I když jde o službu Komerční banky, lze do ní v souladu s principy otevřeného bankovnictví přidávat i možnosti plateb z účtů v jiných bankách. BadgetBakers takto nyní přidávají do své aplikace možnosti pro platby z účtů v Air Bank a České spořitelně. V červnu by chtěli mít řešení pro klienty všech tuzemských bank.

Podle Komerční banky jde o službu, která by postupně měla nahradit klasická platební tlačítka, která jsou řízená technicky i obchodně bankami.

„Umožní platit přímo z účtu na účet zdarma, pouze za podmínky držení příslušné licence. Klientům internetových obchodů to umožní platit bez použití platební karty a nutnosti vypisovat údaje z karty bez ohledu na to, u které banky mají zřízen účet,“ říká Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví v Komerční bance.

„Pro naše aplikace Walllet a Board a vlastně pro celý fintechový a bankovní svět je to zásadní, až revoluční inovace. Dosud jste u nás mohli své finance přehledně sledovat, jednoduše plánovat a přesně časovat. Nyní již můžete přímo i platit, a to je posun k nové kvalitě,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel BudgetBakers.

Podobnou službu pod názvem Platba z účtu spustila Česká spořitelna už na konci loňského května.


Čtěte víc:

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.