Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 4. 2020
Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Zdroj: Roger

Společnost Platební instituce Roger získala od České národní banky takzvanou kompletní PSD2 licenci. Stalo se tak po dvou letech od podání žádosti. Je teprve třetí nebankovní společností, která licenci od ČNB dostala.

Roger poskytuje řešení pro financování malých a středních podniků – zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování nebo ověřování partnerů.

„Od roku 2013 spojujeme investory a kredibilní malé a střední podniky hledající pomoc při řízení cashflow,“ říká šéf společnosti Adam Šoukal. „Se získáním strategického investora v roce 2016, technologické společnosti GRiT, jsme uvedli na trh automatizované financování malých a středních firem, a to díky elektronické fakturaci EDI, jejímž největším dodavatelem pro domácí trh je právě GRiT. S rozšířením o PSD2 plánujeme expanzi do dalších zemí v rámci EU,“ dodává.

Roger díky nové licenci umožní automatické párování plateb bez nutnosti manuálního zadávání v internetovém bankovnictví. Malým a středním firmám se tak sníží chybovost a administrativa spojená s účetními operacemi. Nabídne také lepší prověření firemních zákazníků před tím, než jim internetový obchod umožní splátkový prodej. Licence přinese i pohodlnější řešení pro investory (do vybraných faktur) a zvýšení bezpečnosti platformy.

„O příslušnou licenci jsme zažádali jako první český fintech před více než dvěma lety. Nejednalo se o jednoduchý proces, protože jsme usilovali o možnost poskytovat služby AIS (služba informování o platebním účtu) i PIS (služba nepřímého udělení platebního příkazu),“ připomíná Šoukal.

S komunikací s ČNB a přípravou dokumentace pro její získání pomohli Jan Šovar a Ondřej Mikula ze společnosti FinReg Partners. „Délku schvalovacího procesu ovlivnilo množství nových regulatorních nařízení a také nejednoznačnost standardů, které připravil Evropský orgán pro bankovnictví,“ vysvětluje Šoukal.

Jako první se licenci od ČNB podařilo v prosinci 2018 získat společnosti Spendee, jejíž aplikace láká na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů. V květnu 2019 získal licenci i fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

7. 2. 2023 | Petr Kučera

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

Klienti Fio banky si nově mohou přidat do Apple Pay také kartu Visa a použít ji pro placení mobilním telefonem, chytrými hodinkami i pro výběry z bankomatu.

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.