Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 4. 2020 15:25
Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Zdroj: Roger

Společnost Platební instituce Roger získala od České národní banky takzvanou kompletní PSD2 licenci. Stalo se tak po dvou letech od podání žádosti. Je teprve třetí nebankovní společností, která licenci od ČNB dostala.

Roger poskytuje řešení pro financování malých a středních podniků – zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování nebo ověřování partnerů.

„Od roku 2013 spojujeme investory a kredibilní malé a střední podniky hledající pomoc při řízení cashflow,“ říká šéf společnosti Adam Šoukal. „Se získáním strategického investora v roce 2016, technologické společnosti GRiT, jsme uvedli na trh automatizované financování malých a středních firem, a to díky elektronické fakturaci EDI, jejímž největším dodavatelem pro domácí trh je právě GRiT. S rozšířením o PSD2 plánujeme expanzi do dalších zemí v rámci EU,“ dodává.

Roger díky nové licenci umožní automatické párování plateb bez nutnosti manuálního zadávání v internetovém bankovnictví. Malým a středním firmám se tak sníží chybovost a administrativa spojená s účetními operacemi. Nabídne také lepší prověření firemních zákazníků před tím, než jim internetový obchod umožní splátkový prodej. Licence přinese i pohodlnější řešení pro investory (do vybraných faktur) a zvýšení bezpečnosti platformy.

„O příslušnou licenci jsme zažádali jako první český fintech před více než dvěma lety. Nejednalo se o jednoduchý proces, protože jsme usilovali o možnost poskytovat služby AIS (služba informování o platebním účtu) i PIS (služba nepřímého udělení platebního příkazu),“ připomíná Šoukal.

S komunikací s ČNB a přípravou dokumentace pro její získání pomohli Jan Šovar a Ondřej Mikula ze společnosti FinReg Partners. „Délku schvalovacího procesu ovlivnilo množství nových regulatorních nařízení a také nejednoznačnost standardů, které připravil Evropský orgán pro bankovnictví,“ vysvětluje Šoukal.

Jako první se licenci od ČNB podařilo v prosinci 2018 získat společnosti Spendee, jejíž aplikace láká na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů. V květnu 2019 získal licenci i fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Komerčka omezí provoz poboček, ČSOB propouští

30. 10. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Komerčka omezí provoz poboček, ČSOB propouští

Komerční banka od pondělí 2. listopadu omezí otevírací dobu svých poboček. „Cílem je dále omezit možnost šíření koronaviru a ochránit tak naše zaměstnance a klienty,“ říká Miroslav... celý článek

Nejbezpečnější banky: V žebříčku bodovaly i dvě české

21. 10. 2020 | Petr Kučera | 14 komentářů

Nejbezpečnější banky: V žebříčku bodovaly i dvě české

Nejbezpečnější bankou ve střední a východní Evropě je česká Komerční banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale. Alespoň podle žebříčku, který sestavil časopis... celý článek

Komerční banka vstupuje do fintechu Roger

5. 10. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka vstupuje do fintechu Roger

Komerční banka získala podíl 24,9 % ve společnosti Platební instituce Roger. „V dalších třech letech máme přednostní právo nabýt ve společnosti majoritu,“ říká David Formánek, člen... celý článek

ING má nového šéfa korporátního bankovnictví

1. 10. 2020 | Petr Kučera

ING má nového šéfa korporátního bankovnictví

Novým ředitelem Korporátního bankovnictví ING Česká republika je od října osmačtyřicetiletý Erik Fortgens.

Moneta vylepšila účet. Čtyři už jsou skutečně zadarmo

2. 9. 2020 | Petr Kučera | 11 komentářů

Moneta vylepšila účet. Čtyři už jsou skutečně zadarmo

Nové konto už má všechny základní služby bez poplatku. Bez podmínek a bez omezení. Včetně výběrů z cizích bankomatů. Prozkoumali jsme ho a porovnali s konkurencí.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.