Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 4. 2020
Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Zdroj: Roger

Společnost Platební instituce Roger získala od České národní banky takzvanou kompletní PSD2 licenci. Stalo se tak po dvou letech od podání žádosti. Je teprve třetí nebankovní společností, která licenci od ČNB dostala.

Roger poskytuje řešení pro financování malých a středních podniků – zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování nebo ověřování partnerů.

„Od roku 2013 spojujeme investory a kredibilní malé a střední podniky hledající pomoc při řízení cashflow,“ říká šéf společnosti Adam Šoukal. „Se získáním strategického investora v roce 2016, technologické společnosti GRiT, jsme uvedli na trh automatizované financování malých a středních firem, a to díky elektronické fakturaci EDI, jejímž největším dodavatelem pro domácí trh je právě GRiT. S rozšířením o PSD2 plánujeme expanzi do dalších zemí v rámci EU,“ dodává.

Roger díky nové licenci umožní automatické párování plateb bez nutnosti manuálního zadávání v internetovém bankovnictví. Malým a středním firmám se tak sníží chybovost a administrativa spojená s účetními operacemi. Nabídne také lepší prověření firemních zákazníků před tím, než jim internetový obchod umožní splátkový prodej. Licence přinese i pohodlnější řešení pro investory (do vybraných faktur) a zvýšení bezpečnosti platformy.

„O příslušnou licenci jsme zažádali jako první český fintech před více než dvěma lety. Nejednalo se o jednoduchý proces, protože jsme usilovali o možnost poskytovat služby AIS (služba informování o platebním účtu) i PIS (služba nepřímého udělení platebního příkazu),“ připomíná Šoukal.

S komunikací s ČNB a přípravou dokumentace pro její získání pomohli Jan Šovar a Ondřej Mikula ze společnosti FinReg Partners. „Délku schvalovacího procesu ovlivnilo množství nových regulatorních nařízení a také nejednoznačnost standardů, které připravil Evropský orgán pro bankovnictví,“ vysvětluje Šoukal.

Jako první se licenci od ČNB podařilo v prosinci 2018 získat společnosti Spendee, jejíž aplikace láká na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů. V květnu 2019 získal licenci i fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ČSOB se potýká s výpadky elektronického bankovnictví

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČSOB se potýká s výpadky elektronického bankovnictví

ČSOB má od pátku problémy s internetovým i mobilním bankovnictvím. V pátek dopoledne, dnes dopoledne a znovu i dnes odpoledne nebyly dostupné ani její internetové stránky. V pátek hlásila... celý článek

Air Bank bude dál vydávat karty Mastercard

22. 1. 2024 | Petr Kučera

Air Bank bude dál vydávat karty Mastercard

Společnosti Mastercard a Air Bank prodloužily dohodu o spolupráci v oblasti zprostředkování plateb do konce roku 2028, tedy o dalších nejméně pět let.

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů. Výplata začne 18. března

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů. Výplata začne 18. března

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. V polovině února to definitivně potvrdil Vrchní soud v... celý článek

Partners Financial Services