Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 4. 2020 15:25
Licenci pro PSD2 získala třetí fintechová firma

Zdroj: Roger

Společnost Platební instituce Roger získala od České národní banky takzvanou kompletní PSD2 licenci. Stalo se tak po dvou letech od podání žádosti. Je teprve třetí nebankovní společností, která licenci od ČNB dostala.

Roger poskytuje řešení pro financování malých a středních podniků – zejména správu a proplácení pohledávek, provozní financování nebo ověřování partnerů.

„Od roku 2013 spojujeme investory a kredibilní malé a střední podniky hledající pomoc při řízení cashflow,“ říká šéf společnosti Adam Šoukal. „Se získáním strategického investora v roce 2016, technologické společnosti GRiT, jsme uvedli na trh automatizované financování malých a středních firem, a to díky elektronické fakturaci EDI, jejímž největším dodavatelem pro domácí trh je právě GRiT. S rozšířením o PSD2 plánujeme expanzi do dalších zemí v rámci EU,“ dodává.

Roger díky nové licenci umožní automatické párování plateb bez nutnosti manuálního zadávání v internetovém bankovnictví. Malým a středním firmám se tak sníží chybovost a administrativa spojená s účetními operacemi. Nabídne také lepší prověření firemních zákazníků před tím, než jim internetový obchod umožní splátkový prodej. Licence přinese i pohodlnější řešení pro investory (do vybraných faktur) a zvýšení bezpečnosti platformy.

„O příslušnou licenci jsme zažádali jako první český fintech před více než dvěma lety. Nejednalo se o jednoduchý proces, protože jsme usilovali o možnost poskytovat služby AIS (služba informování o platebním účtu) i PIS (služba nepřímého udělení platebního příkazu),“ připomíná Šoukal.

S komunikací s ČNB a přípravou dokumentace pro její získání pomohli Jan Šovar a Ondřej Mikula ze společnosti FinReg Partners. „Délku schvalovacího procesu ovlivnilo množství nových regulatorních nařízení a také nejednoznačnost standardů, které připravil Evropský orgán pro bankovnictví,“ vysvětluje Šoukal.

Jako první se licenci od ČNB podařilo v prosinci 2018 získat společnosti Spendee, jejíž aplikace láká na snadnější správu osobních a rodinných financí – analyzuje například strukturu příjmů a výdajů. V květnu 2019 získal licenci i fintechový startup BudgetBakers, který vyvíjí aplikaci pro správu osobních financí Wallet.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nové možnosti okamžitých plateb. EU tlačí na rozšíření

22. 11. 2021 | Olga Skalková | 8 komentářů

Nové možnosti okamžitých plateb. EU tlačí na rozšíření

Okamžité platby by se podle záměrů Evropské komise měly rozšířit i na převody eur. Velký potenciál mají také při platbách v kamenných obchodech a e-shopech jako alternativa ke kartě. celý článek

Cennost si do banky uložíte čím dál hůř. Bezpečnostní schránky ubývají

16. 11. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Cennost si do banky uložíte čím dál hůř. Bezpečnostní schránky ubývají

Za poslední tři roky výrazně klesl počet bezpečnostních schránek i bankovních poboček, které je nabízejí. Chybí hlavně schránky menších rozměrů. Zlepšení je v nedohlednu.

Banky zrychlí reklamaci chybně poslaných plateb z účtu

12. 11. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Banky zrychlí reklamaci chybně poslaných plateb z účtu

Klienti dostanou jednodušší možnost, jak požádat banku o vrácení peněz, které omylem poslali někomu jinému. Přibývá také nástrojů na omezení takových chyb.

Moneta mění ceník. Co vylepší a kdo si připlatí

2. 11. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Moneta mění ceník. Co vylepší a kdo si připlatí

Hlavní novinky od listopadu: K účtu dostanete i druhou kartu zdarma. Skončí minimální zůstatek, který blokoval 200 korun. Výběry ze všech bankomatů budou bez poplatku i u dětských účtů.... celý článek

Banky mají aplikaci pro platby kartou bez terminálu

1. 11. 2021 | Jiří Hovorka

Banky mají aplikaci pro platby kartou bez terminálu

Raiffeisenbank a UniCredit Bank nabízí obchodníkům novou možnost, jak přijímat platební karty. Obě banky pro ně mají aplikaci, kterou jde nahrát do telefonů či tabletů s operačním systémem... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.