Nové tlačítko pro platby v e-shopu je společné pro víc bank

| rubrika: Aktuality | 31. 5. 2019 11:05

E-shopy mají novou možnost pro jednoduché platby za nákupy. Česká spořitelna jim začíná nabízet tlačítko Platba z účtu.

Na rozdíl od podobného tlačítka, které dosud samostatně nabízely některé konkurenční banky, chce Česká spořitelna využít možností takzvaného otevřeného bankovnictví. To znamená, že tlačítko bude společné jak pro placení přímo z účtu v České spořitelně, tak pro účty v Air Bank, ČSOB, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. A další banky mají přibývat, do konce roku chce spořitelna zapojit většinu velkých a středně velkých bank.

Platební tlačítka v e-shopech umožňují okamžité zaplacení nákupu bez použití karty. Platba vždy probíhá přihlášením a potvrzením platby v internetovém bankovnictví. 

Z proběhlých transakcí dostávají banky poplatky. Spořitelna tedy spoléhá na to, že zvýší počet plateb přes své platební tlačítko a zvýší si tak příjem.

Přes platební tlačítka proběhne v Česku zhruba pět procent plateb v e-shopech. Podle statistik spořitelny jde už dnes 70 procent objemu těchto plateb (4,7 miliardy korun za rok) přes její tlačítko Platba 24, které umožňovalo jenom platby z účtů v České spořitelně.

„Pro internetové obchodníky je pochopitelně jednodušší nabízet svým klientům platbu přes jedno platební tlačítko, než je nutit hledat v platební bráně tlačítko právě jejich banky. Další výhodou pro obchodníky je úspora času i nákladů plynoucí ze správy pouze jednoho platebního tlačítka ve srovnání se správou platebních tlačítek jednotlivých bank,“ říká Martin Medek, šéf Otevřeného bankovnictví v České spořitelně.

Novou službu zatím někteří obchodníci zkoušejí, zároveň je dostupná v rámci platební brány Global Payments. Platba z účtu je podle spořitelny prvním využitím možnosti takzvaného nepřímého platebního příkazu (PIS), který je součástí evropské směrnice PSD2. Ta finančním institucím v Evropské unii nařizuje otevřít se třetím stranám v rámci takzvaného otevřeného bankovnictví.

„Potvrzuje se, že revoluci v otevřeném bankovnictví na českém trhu vedou zejména banky spíše než fintechové společnosti,“ tvrdí Medek.

Už jste četli? Licenci od ČNB získala druhá fintechová firma

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.