Spotřebitelská soutěž, nebo hazard? Fortuna prohrála soud
29. 5. 2023 | František Nonnemann, Petr Kučera

Není cashback jako cashback, rozhodl Nejvyšší správní soud. A potvrdil pokutu 100 tisíc korun za nepovolenou hazardní hru.
E-shopy mají novou možnost pro jednoduché platby za nákupy. Česká spořitelna jim začíná nabízet tlačítko Platba z účtu.
Na rozdíl od podobného tlačítka, které dosud samostatně nabízely některé konkurenční banky, chce Česká spořitelna využít možností takzvaného otevřeného bankovnictví. To znamená, že tlačítko bude společné jak pro placení přímo z účtu v České spořitelně, tak pro účty v Air Bank, ČSOB, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. A další banky mají přibývat, do konce roku chce spořitelna zapojit většinu velkých a středně velkých bank.
Platební tlačítka v e-shopech umožňují okamžité zaplacení nákupu bez použití karty. Platba vždy probíhá přihlášením a potvrzením platby v internetovém bankovnictví.
Z proběhlých transakcí dostávají banky poplatky. Spořitelna tedy spoléhá na to, že zvýší počet plateb přes své platební tlačítko a zvýší si tak příjem.
Přes platební tlačítka proběhne v Česku zhruba pět procent plateb v e-shopech. Podle statistik spořitelny jde už dnes 70 procent objemu těchto plateb (4,7 miliardy korun za rok) přes její tlačítko Platba 24, které umožňovalo jenom platby z účtů v České spořitelně.
„Pro internetové obchodníky je pochopitelně jednodušší nabízet svým klientům platbu přes jedno platební tlačítko, než je nutit hledat v platební bráně tlačítko právě jejich banky. Další výhodou pro obchodníky je úspora času i nákladů plynoucí ze správy pouze jednoho platebního tlačítka ve srovnání se správou platebních tlačítek jednotlivých bank,“ říká Martin Medek, šéf Otevřeného bankovnictví v České spořitelně.
Novou službu zatím někteří obchodníci zkoušejí, zároveň je dostupná v rámci platební brány Global Payments. Platba z účtu je podle spořitelny prvním využitím možnosti takzvaného nepřímého platebního příkazu (PIS), který je součástí evropské směrnice PSD2. Ta finančním institucím v Evropské unii nařizuje otevřít se třetím stranám v rámci takzvaného otevřeného bankovnictví.
„Potvrzuje se, že revoluci v otevřeném bankovnictví na českém trhu vedou zejména banky spíše než fintechové společnosti,“ tvrdí Medek.
Už jste četli? Licenci od ČNB získala druhá fintechová firma
Rychlé řešení škod na majetku
Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.
Sdílejte článek, než ho smažem