Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Cestovka zkrachovala! Zůstanu v zahraničí?

Cestovka zkrachovala! Zůstanu v zahraničí?
Než si vyberete, kam letos na dovolenou, pečlivě zkontrolujte, s kým se vydáváte. Nestyďte se vyžádat předložení certifikátu o pojištění proti úpadku nebo se podívejte do registru touroperátorů na internetu. Předejdete tím zbytečným problémům.

Zpráva vydaná agenturami dovolenkáře nepotěšila:
CK Hellas Dafnis Tour je další z cestovních kanceláří, která přerušila svou činnost. Společnost se dostala do potíží kvůli špatným vztahům s bývalým vlastníkem. O dalším osudu CK bude rozhodnuto v průběhu týdne. Podobný osud prý čeká i další, je třeba se znovu bát, že se z dovolené nevrátíte bez vynaložení dodatečných nákladů? 

Krachu cestovní kanceláře se bát nemusíte, jestliže na dovolenou vyrážíte s cestovkou pojištěnou proti úpadku. V případě krachu pojištěné cestovky se o vás v zahraničí postará pojišťovna a doma vám pak vrátí peníze za nečerpané služby. Není-li cestovní kancelář pojištěna, musíte si pomoci sami.

Jména cestovních kanceláří, které jsou proti úpadku pojištěné, naleznete na internetu na stránkách Zurich pojišťovny a na webu poolu pojistitelů. Zurich pojišťovna a pool devíti pojišťoven - Generali (profil, názory), Allianz (profil, názory), Česká podnikatelská pojišťovna (profil, názory), Česká pojišťovna (profil, názory), Uniqa (profil, názory), Pojišťovna ČS (profil, názory), IPB Pojišťovna (PJIPB), Komerční pojišťovna (profil, názory) a Kooperativa (profil, názory) - jsou jedinými pojišťovnami, které tento druh pojištění s cestovními kancelářemi uzavírají. Seznamy na jejich stránkách jsou průběžně aktualizovány a jsou v nich uvedeny všechny cestovní kanceláře, které jsou pojištěny a daly pojišťovnám svolení ke zveřejnění svých jmen na internetu.

Jestliže využíváte služeb cestovní kanceláře, jejíž jméno figuruje v seznamech nebo která vám předala při koupi zájezdu platný certifikát o pojištění, nemusíte mít žádný strach. V případě úpadku se o vás pojišťovna postará. Zajistí dopravu zpět i nezbytné ubytování a stravování do doby odjezdu. Přesné informace, kam se obrátit, naleznete v certifikátu, který vám cestovní kancelář předala při koupi zájezdu a který byste si měli vzít s sebou na cestu. Doma pak máte šest měsíců na to, abyste uplatnili nárok na úhradu zaplacených a neposkytnutých služeb.

Taky v případě, že cestovní kancelář zkrachuje dříve, než odjedete na dovolenou, a zaplacené prostředky nevrátí, máte nárok na pojistné plnění od pojišťovny.

Dostanu zpět všechny peníze?

Pojistné plnění se vyplácí až po šesti měsících po pojistné události. Nároky všech zákazníků zkrachovalé cestovní kanceláře se důkladně vyhodnotí a posoudí. Pojišťovny vždy plní jen do výše sjednané pojistné částky. Podle zákona musí mít každá cestovní kancelář sjednáno pojištění minimálně na pojistnou částku představující třicet procent jejího obratu za zájezdy. Tyto prostředky by měly na pokrytí nároků klientů stačit. Kdyby součet nároků převýšil pojistnou částku, bylo by plnění jednotlivým klientům poměrně kráceno.

Co pojištěno není

Je však dobré si uvědomit, že se pojištění vztahuje pouze na zájezdy. Co je a není zájezdem, stanoví přesně zákon (č. 159/1999 Sb.). Zájezdem například není, pokud cestovní kancelář zajistí zákazníkovi pouze ubytování, ne už dopravu a stravování, které si klient zabezpečí sám. Nebo pokud cestovní kancelář sestaví služby až na základě individuálního přání klienta. Na oba uvedené příklady se tedy pojištění nevztahuje. Určitým vodítkem pro klienty by mohlo být, že na poskytnutí zájezdu musí cestovní kancelář uzavřít tzv. cestovní smlouvu. Další důležitou informací je, že cestovní kancelář je povinna předat svým zákazníkům spolu s cestovní smlouvou doklad (certifikát), který jednak stvrzuje, že cestovní kancelář sjednala pojištění insolvence podle zákona, ale zejména obsahuje důležité informace o postupu při pojistné události.

Teď už nezbývá, než popřát šťastnou cestu.

Cestujete na dovolenou s cestovní kanceláří nebo po vlastní ose? Nebo na dovolenou v létě vůbec nejezdíte? Napište nám! Čekáme na vaše zážitky a zkušenosti s cestovkami!

 

Dnes v 10.00 vydáme zprávu o podrobnostech fúze společností Patria Asset Management, OB Invest a První investiční. Přijďte si přečíst podrobnosti o vzniku největšího správce aktiv v ČR!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-108
Ano
Ne

Diskuze

16. 7. 2002 | 21:43 | karel

pan fischer by si měl lépe hlídat kvalitu nabízených hotelů v tunisku.naopak musím pochválit eximtour.je ostuda jak může fischer tak tragické hotely nabízet více

11. 7. 2002 | 10:10 | petr

tak mne zadne nebezpeci nehrozi :o). Abych usetril, zvolil malou neznamou cestovku a nastesti je v seznamu uvedena. Diky pojistovnam za zverejneni seznamu pojistenych cestovek. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK