Cestovka zkrachovala! Zůstanu v zahraničí?

Cestovka zkrachovala! Zůstanu v zahraničí?
Než si vyberete, kam letos na dovolenou, pečlivě zkontrolujte, s kým se vydáváte. Nestyďte se vyžádat předložení certifikátu o pojištění proti úpadku nebo se podívejte do registru touroperátorů na internetu. Předejdete tím zbytečným problémům.

Zpráva vydaná agenturami dovolenkáře nepotěšila:
CK Hellas Dafnis Tour je další z cestovních kanceláří, která přerušila svou činnost. Společnost se dostala do potíží kvůli špatným vztahům s bývalým vlastníkem. O dalším osudu CK bude rozhodnuto v průběhu týdne. Podobný osud prý čeká i další, je třeba se znovu bát, že se z dovolené nevrátíte bez vynaložení dodatečných nákladů? 

Krachu cestovní kanceláře se bát nemusíte, jestliže na dovolenou vyrážíte s cestovkou pojištěnou proti úpadku. V případě krachu pojištěné cestovky se o vás v zahraničí postará pojišťovna a doma vám pak vrátí peníze za nečerpané služby. Není-li cestovní kancelář pojištěna, musíte si pomoci sami.

Jména cestovních kanceláří, které jsou proti úpadku pojištěné, naleznete na internetu na stránkách Zurich pojišťovny a na webu poolu pojistitelů. Zurich pojišťovna a pool devíti pojišťoven - Generali (profil, názory), Allianz (profil, názory), Česká podnikatelská pojišťovna (profil, názory), Česká pojišťovna (profil, názory), Uniqa (profil, názory), Pojišťovna ČS (profil, názory), IPB Pojišťovna (PJIPB), Komerční pojišťovna (profil, názory) a Kooperativa (profil, názory) - jsou jedinými pojišťovnami, které tento druh pojištění s cestovními kancelářemi uzavírají. Seznamy na jejich stránkách jsou průběžně aktualizovány a jsou v nich uvedeny všechny cestovní kanceláře, které jsou pojištěny a daly pojišťovnám svolení ke zveřejnění svých jmen na internetu.

Jestliže využíváte služeb cestovní kanceláře, jejíž jméno figuruje v seznamech nebo která vám předala při koupi zájezdu platný certifikát o pojištění, nemusíte mít žádný strach. V případě úpadku se o vás pojišťovna postará. Zajistí dopravu zpět i nezbytné ubytování a stravování do doby odjezdu. Přesné informace, kam se obrátit, naleznete v certifikátu, který vám cestovní kancelář předala při koupi zájezdu a který byste si měli vzít s sebou na cestu. Doma pak máte šest měsíců na to, abyste uplatnili nárok na úhradu zaplacených a neposkytnutých služeb.

Taky v případě, že cestovní kancelář zkrachuje dříve, než odjedete na dovolenou, a zaplacené prostředky nevrátí, máte nárok na pojistné plnění od pojišťovny.

Dostanu zpět všechny peníze?

Pojistné plnění se vyplácí až po šesti měsících po pojistné události. Nároky všech zákazníků zkrachovalé cestovní kanceláře se důkladně vyhodnotí a posoudí. Pojišťovny vždy plní jen do výše sjednané pojistné částky. Podle zákona musí mít každá cestovní kancelář sjednáno pojištění minimálně na pojistnou částku představující třicet procent jejího obratu za zájezdy. Tyto prostředky by měly na pokrytí nároků klientů stačit. Kdyby součet nároků převýšil pojistnou částku, bylo by plnění jednotlivým klientům poměrně kráceno.

Co pojištěno není

Je však dobré si uvědomit, že se pojištění vztahuje pouze na zájezdy. Co je a není zájezdem, stanoví přesně zákon (č. 159/1999 Sb.). Zájezdem například není, pokud cestovní kancelář zajistí zákazníkovi pouze ubytování, ne už dopravu a stravování, které si klient zabezpečí sám. Nebo pokud cestovní kancelář sestaví služby až na základě individuálního přání klienta. Na oba uvedené příklady se tedy pojištění nevztahuje. Určitým vodítkem pro klienty by mohlo být, že na poskytnutí zájezdu musí cestovní kancelář uzavřít tzv. cestovní smlouvu. Další důležitou informací je, že cestovní kancelář je povinna předat svým zákazníkům spolu s cestovní smlouvou doklad (certifikát), který jednak stvrzuje, že cestovní kancelář sjednala pojištění insolvence podle zákona, ale zejména obsahuje důležité informace o postupu při pojistné události.

Teď už nezbývá, než popřát šťastnou cestu.

Cestujete na dovolenou s cestovní kanceláří nebo po vlastní ose? Nebo na dovolenou v létě vůbec nejezdíte? Napište nám! Čekáme na vaše zážitky a zkušenosti s cestovkami!

 

Dnes v 10.00 vydáme zprávu o podrobnostech fúze společností Patria Asset Management, OB Invest a První investiční. Přijďte si přečíst podrobnosti o vzniku největšího správce aktiv v ČR!

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-108
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Partners Financial Services