Na nový byt v Praze se vydělává hůř než za hranicemi

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 6. 2020 | 4 komentáře
Na nový byt v Praze se vydělává hůř než za hranicemi
Ilustrační foto.
Zdroj: Central Group

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku – kdyby během té doby neměl žádné jiné výdaje a neplatil daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group.

Firma vychází z ceny bytu 7 837 538 korun a průměrné hrubé mzdy 45 947 korun měsíčně – obě čísla se vztahují k Praze a konci prvního čtvrtletí. Ještě před pěti lety stačilo na pořízení stejné nemovitosti 10,1 hrubých ročních příjmů.

Dostupnost bydlení je teď sice o trochu lepší než loni (kdy by si zájemce o byt musel šetřit 14,6 roku), přesto zůstává jednoznačně nejhorší v porovnání se sousedními metropolemi. V Bratislavě si lze stejný byt koupit teoreticky za 11,9 roku, v Mnichově za 11,8 roku, ve Vídni za 8,7 roku, ve Varšavě za 8,5 roku a v Berlíně za osm let.

Zdroj: Central Group

Zdroj: Central Group

„Postupným zvyšováním příjmů obyvatelstva by se dostupnost bydlení mohla dále zlepšovat. Pomoci by mohl i zvyšující se počet nově zahájených bytů. Loni se poprvé po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytových domech, letos i přes koronavirovou krizi je tempo povolování podobné,“ říká majitel Central Group Dušan Kunovský.

Vysoké ceny jsou podle něj důsledkem toho, že Praha nestíhá uspokojovat dlouhodobě vysokou poptávku po novém bydlení, a to zejména kvůli zdlouhavému schvalování jakékoliv výstavby. „Povolit nový bytový dům v Praze často trvá i deset let,“ dodává Kunovský.

Zdroj: Central Group

Podle společných statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stoupla průměrná cena nového bytu v Praze na 106 392 korun za metr čtvereční. Od roku 2013 zdražily byty na dvojnásobek.

Cena bytů v Praze

Vývoj průměrné ceny. Zdroj: Trigema, Skanska Reality, Central Group


Pojďte dál!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 45 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 10 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 57 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.