Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční
6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.
Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku – kdyby během té doby neměl žádné jiné výdaje a neplatil daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group.
Firma vychází z ceny bytu 7 837 538 korun a průměrné hrubé mzdy 45 947 korun měsíčně – obě čísla se vztahují k Praze a konci prvního čtvrtletí. Ještě před pěti lety stačilo na pořízení stejné nemovitosti 10,1 hrubých ročních příjmů.
Dostupnost bydlení je teď sice o trochu lepší než loni (kdy by si zájemce o byt musel šetřit 14,6 roku), přesto zůstává jednoznačně nejhorší v porovnání se sousedními metropolemi. V Bratislavě si lze stejný byt koupit teoreticky za 11,9 roku, v Mnichově za 11,8 roku, ve Vídni za 8,7 roku, ve Varšavě za 8,5 roku a v Berlíně za osm let.
„Postupným zvyšováním příjmů obyvatelstva by se dostupnost bydlení mohla dále zlepšovat. Pomoci by mohl i zvyšující se počet nově zahájených bytů. Loni se poprvé po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytových domech, letos i přes koronavirovou krizi je tempo povolování podobné,“ říká majitel Central Group Dušan Kunovský.
Vysoké ceny jsou podle něj důsledkem toho, že Praha nestíhá uspokojovat dlouhodobě vysokou poptávku po novém bydlení, a to zejména kvůli zdlouhavému schvalování jakékoliv výstavby. „Povolit nový bytový dům v Praze často trvá i deset let,“ dodává Kunovský.
Podle společných statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stoupla průměrná cena nového bytu v Praze na 106 392 korun za metr čtvereční. Od roku 2013 zdražily byty na dvojnásobek.
Sdílejte článek, než ho smažem