Na nový byt v Praze se vydělává hůř než za hranicemi

| rubrika: Aktuality | 16. 6. 2020 18:45 | 2 komentáře

Zdroj: Central Group

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku – kdyby během té doby neměl žádné jiné výdaje a neplatil daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group.

Firma vychází z ceny bytu 7 837 538 korun a průměrné hrubé mzdy 45 947 korun měsíčně – obě čísla se vztahují k Praze a konci prvního čtvrtletí. Ještě před pěti lety stačilo na pořízení stejné nemovitosti 10,1 hrubých ročních příjmů.

Dostupnost bydlení je teď sice o trochu lepší než loni (kdy by si zájemce o byt musel šetřit 14,6 roku), přesto zůstává jednoznačně nejhorší v porovnání se sousedními metropolemi. V Bratislavě si lze stejný byt koupit teoreticky za 11,9 roku, v Mnichově za 11,8 roku, ve Vídni za 8,7 roku, ve Varšavě za 8,5 roku a v Berlíně za osm let.

Zdroj: Central Group

Zdroj: Central Group

„Postupným zvyšováním příjmů obyvatelstva by se dostupnost bydlení mohla dále zlepšovat. Pomoci by mohl i zvyšující se počet nově zahájených bytů. Loni se poprvé po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytových domech, letos i přes koronavirovou krizi je tempo povolování podobné,“ říká majitel Central Group Dušan Kunovský.

Vysoké ceny jsou podle něj důsledkem toho, že Praha nestíhá uspokojovat dlouhodobě vysokou poptávku po novém bydlení, a to zejména kvůli zdlouhavému schvalování jakékoliv výstavby. „Povolit nový bytový dům v Praze často trvá i deset let,“ dodává Kunovský.

Zdroj: Central Group

Podle společných statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stoupla průměrná cena nového bytu v Praze na 106 392 korun za metr čtvereční. Od roku 2013 zdražily byty na dvojnásobek.

Cena bytů v Praze

Vývoj průměrné ceny. Zdroj: Trigema, Skanska Reality, Central Group


Pojďte dál!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.