Byty dál prudce zdražují, ještě víc rostou ceny pozemků

pk | rubrika: Aktuality | 4. 2. 2020 13:30 | 5 komentářů

Nemovitosti v Česku loni opět výrazně zdražily. Ukazují to data HB Indexu, v němž Hypoteční banka sleduje odhady tržních cen. Výchozí hodnotou indexu – 100 bodů – je stav k 1. lednu 2010.

Ceny bytů však rostly méně než v předchozích letech. Loni meziročně stouply o 7,9 procenta, zatímco v roce 2018 o 10,8 procenta a v roce 2017 dokonce o 11,9 procenta.

Od roku 2010 vzrostly ceny bytů o 51,4 procenta, tedy víc než o polovinu. Ještě výrazněji než v Praze (o 53 %) zdražily v Brně (o 65,5 %). Naopak nejméně – o 19,7 % – stouply od roku 2010 ceny v Ústeckém kraji.

„Vysoké ceny mění strukturu nabídky ve prospěch menších bytů. Dlouhodobě tak klesá výměra bytů, u kterých je kladen větší tlak na správnou optimalizaci prostor,“ říká Petr Němeček, ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Banka hlásí, že průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku rostla nižším tempem než ve třetím čtvrtletí – o 2,1 procentního bodu. Tempo růstu cen by podle Němečka mělo dál zpomalovat, v některých regionech už budou ceny stagnovat.

Nejdražší byty jsou dlouhodobě v Praze, průměrná cena novostavby se tam pohybuje kolem 107 000 korun za metr čtvereční.

Tržní ceny rodinných domů loni meziročně stouply o 8,7 procenta. To je víc než v roce 2018 (7,2 %) i v roce 2017 (7,5 %). Od roku 2010 zdražily rodinné domy o 40,4 procenta.

„Trendem posledních let je přesun poptávky z městských bytů do rodinných domů za městem. To potvrzuje i aktivita developerů, kteří staví převážně řadové rodinné domy ve Středočeském kraji či okolí Brna a Plzně. Větší zájem zaznamenáváme u starších rodinných domů, u nichž se noví majitelé pouštějí do rekonstrukce,“ říká Němeček.

Pozemky meziročně zdražily o 8,3 procenta, což je víc než v předchozích dvou letech. V roce 2018 stouply ceny pozemků meziročně o 7,9 %, v roce 2017 dokonce jenom o 4,4 %. Oproti roku 2010 zdražily pozemky už skoro o dvě třetiny (63,5 %), tedy výrazněji než byty i rodinné domy.

„Poptávka po pozemcích dlouhodobě přesahuje nabídku, nejdražším typem jsou pak malé pozemky do 500 metrů čtverečních ve městech a přilehlých lokalitách. Cenu nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost, dosah služeb a přístup k veřejným inženýrským sítím,“ říká Němeček.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

31. 8. 2021 | Vladan Kubovec | 9 komentářů

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

Kdo čekal, že krize přinese výprodeje nemovitostí, splakal nad výdělkem. Realitní fondy naopak vydělávaly pěkně.

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.