Byty dál prudce zdražují, ještě víc rostou ceny pozemků

pk | rubrika: Aktuality | 4. 2. 2020 | 5 komentářů

Nemovitosti v Česku loni opět výrazně zdražily. Ukazují to data HB Indexu, v němž Hypoteční banka sleduje odhady tržních cen. Výchozí hodnotou indexu – 100 bodů – je stav k 1. lednu 2010.

Ceny bytů však rostly méně než v předchozích letech. Loni meziročně stouply o 7,9 procenta, zatímco v roce 2018 o 10,8 procenta a v roce 2017 dokonce o 11,9 procenta.

Od roku 2010 vzrostly ceny bytů o 51,4 procenta, tedy víc než o polovinu. Ještě výrazněji než v Praze (o 53 %) zdražily v Brně (o 65,5 %). Naopak nejméně – o 19,7 % – stouply od roku 2010 ceny v Ústeckém kraji.

„Vysoké ceny mění strukturu nabídky ve prospěch menších bytů. Dlouhodobě tak klesá výměra bytů, u kterých je kladen větší tlak na správnou optimalizaci prostor,“ říká Petr Němeček, ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Banka hlásí, že průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku rostla nižším tempem než ve třetím čtvrtletí – o 2,1 procentního bodu. Tempo růstu cen by podle Němečka mělo dál zpomalovat, v některých regionech už budou ceny stagnovat.

Nejdražší byty jsou dlouhodobě v Praze, průměrná cena novostavby se tam pohybuje kolem 107 000 korun za metr čtvereční.

Tržní ceny rodinných domů loni meziročně stouply o 8,7 procenta. To je víc než v roce 2018 (7,2 %) i v roce 2017 (7,5 %). Od roku 2010 zdražily rodinné domy o 40,4 procenta.

„Trendem posledních let je přesun poptávky z městských bytů do rodinných domů za městem. To potvrzuje i aktivita developerů, kteří staví převážně řadové rodinné domy ve Středočeském kraji či okolí Brna a Plzně. Větší zájem zaznamenáváme u starších rodinných domů, u nichž se noví majitelé pouštějí do rekonstrukce,“ říká Němeček.

Pozemky meziročně zdražily o 8,3 procenta, což je víc než v předchozích dvou letech. V roce 2018 stouply ceny pozemků meziročně o 7,9 %, v roce 2017 dokonce jenom o 4,4 %. Oproti roku 2010 zdražily pozemky už skoro o dvě třetiny (63,5 %), tedy výrazněji než byty i rodinné domy.

„Poptávka po pozemcích dlouhodobě přesahuje nabídku, nejdražším typem jsou pak malé pozemky do 500 metrů čtverečních ve městech a přilehlých lokalitách. Cenu nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost, dosah služeb a přístup k veřejným inženýrským sítím,“ říká Němeček.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

23. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

Kanceláře končí, lidi se nevrátí. Tak se to říkalo. Do šestého ročníku soutěže o Kanceláře roku se ale přihlásilo sedmdesát účastníků. Kanceláře se dál budují. Nahlédněte do galerie... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

20. 5. 2022 | Jana Divinová | 52 komentářů

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“ říká Robert Hanzl, šéf společnosti Next Reality.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.