Byty dál prudce zdražují, ještě víc rostou ceny pozemků

| rubrika: Aktuality | 4. 2. 2020 13:30 | 5 komentářů

Nemovitosti v Česku loni opět výrazně zdražily. Ukazují to data HB Indexu, v němž Hypoteční banka sleduje odhady tržních cen. Výchozí hodnotou indexu – 100 bodů – je stav k 1. lednu 2010.

Ceny bytů však rostly méně než v předchozích letech. Loni meziročně stouply o 7,9 procenta, zatímco v roce 2018 o 10,8 procenta a v roce 2017 dokonce o 11,9 procenta.

Od roku 2010 vzrostly ceny bytů o 51,4 procenta, tedy víc než o polovinu. Ještě výrazněji než v Praze (o 53 %) zdražily v Brně (o 65,5 %). Naopak nejméně – o 19,7 % – stouply od roku 2010 ceny v Ústeckém kraji.

„Vysoké ceny mění strukturu nabídky ve prospěch menších bytů. Dlouhodobě tak klesá výměra bytů, u kterých je kladen větší tlak na správnou optimalizaci prostor,“ říká Petr Němeček, ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky.

Vyberte si

Hledáte dům nebo byt snů? Na koupi, na pronájem? Chcete investovat do realit a hledáte nemovitost? Podnikáte a hledáte komerční nemovitost? Vyzkoušejte náš realitní katalog. Desetitisíce nabídek realitních kanceláří a developerských projektů z celého Česka.

Reality Peníze.cz

Banka hlásí, že průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku rostla nižším tempem než ve třetím čtvrtletí – o 2,1 procentního bodu. Tempo růstu cen by podle Němečka mělo dál zpomalovat, v některých regionech už budou ceny stagnovat.

Nejdražší byty jsou dlouhodobě v Praze, průměrná cena novostavby se tam pohybuje kolem 107 000 korun za metr čtvereční.

Tržní ceny rodinných domů loni meziročně stouply o 8,7 procenta. To je víc než v roce 2018 (7,2 %) i v roce 2017 (7,5 %). Od roku 2010 zdražily rodinné domy o 40,4 procenta.

„Trendem posledních let je přesun poptávky z městských bytů do rodinných domů za městem. To potvrzuje i aktivita developerů, kteří staví převážně řadové rodinné domy ve Středočeském kraji či okolí Brna a Plzně. Větší zájem zaznamenáváme u starších rodinných domů, u nichž se noví majitelé pouštějí do rekonstrukce,“ říká Němeček.

Pozemky meziročně zdražily o 8,3 procenta, což je víc než v předchozích dvou letech. V roce 2018 stouply ceny pozemků meziročně o 7,9 %, v roce 2017 dokonce jenom o 4,4 %. Oproti roku 2010 zdražily pozemky už skoro o dvě třetiny (63,5 %), tedy výrazněji než byty i rodinné domy.

„Poptávka po pozemcích dlouhodobě přesahuje nabídku, nejdražším typem jsou pak malé pozemky do 500 metrů čtverečních ve městech a přilehlých lokalitách. Cenu nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost, dosah služeb a přístup k veřejným inženýrským sítím,“ říká Němeček.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.