Ceny bydlení v Česku v posledních dvanácti letech patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Ceny nájmů od roku 2007 do konce třetího čtvrtletí roku 2019 v Česku vyskočily o 79 procent, ceny bydlení o 60 procent. Průměr za EU je 21 a 19 procent. Nová data zveřejnil Eurostat.
Nájmy ve sledovaném období rostly rychleji jen v Litvě, kde jejich cena vyskočila za posledních 12 let dokonce o sto procent. Naproti tomu v Německu a na Slovensku nezdražily nájmy ani o pětinu.
Růst cen bytů byl v Česku od roku 2007 pátý nejrychlejší ze zemí EU. Rekordmanem je Rakousko s 86 procenty. Eurostat sleduje skutečné ceny, za které si byty v bytových či rodinných domech pořídily domácnosti. Statistika tak zahrnuje vývoj cen u nových i starých bytů.
Vývoj ceny bytů a domů a také vývoj cen nájmů v posledních 12 letech v zemích EU. Zdroj: Eurostat
Podle expertů letos ceny bydlení dál porostou, ale tempo se zpomalí. Ke konci září 2019 ceny bydlení v Česku meziročně rostly o 8,6 procenta. Byl to šestý nejrychlejší růst v EU, rychleji bydlení zdražovalo v Lotyšsku, na Slovensku, v Lucembursku, Portugalsku a Polsku. Například ve druhém čtvrtletí roku 2017 podražily tuzemské domy a byty meziročně o 13,3 procenta.
Data Eurostatu také ukazují, že ceny nájmů v Evropě v posledních 12 letech rostou plynule, u cen bytů a domů byl ale vývoj složitější. Nejprve přišel s finanční krizí propad v roce 2008, pak byl do roku 2015 relativně klid a pak ceny začaly rychle růst.
Rychle rostoucí ceny za bydlení v Česku se propisují i do mezinárodních srovnání dostupnosti bydlení. Například společnost Deloitte porovnala dostupnost 70metrového bytu ve velkých městech v Česku a dalších 11 vybraných zemích. Česko dopadlo nejhůře: na pořízení bytu je zde třeba 11,2 průměrných ročních platů.
Vývoj cen bytů a domů a také vývoj cen nájmů v posledních 12 letech. Jde o průměr za celou EU. Zdroj: Eurostat
Byt, či nebyt?
Sdílejte článek, než ho smažem