Bydlení v Česku za 12 let zdražilo vysoko nad průměr EU

jih | rubrika: Aktuality | 17. 1. 2020 | 1 komentář
Bydlení v Česku za 12 let zdražilo vysoko nad průměr EU

Ceny bydlení v Česku v posledních dvanácti letech patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Ceny nájmů od roku 2007 do konce třetího čtvrtletí roku 2019 v Česku vyskočily o 79 procent, ceny bydlení o 60 procent. Průměr za EU je 21 a 19 procent. Nová data zveřejnil Eurostat.

Nájmy ve sledovaném období rostly rychleji jen v Litvě, kde jejich cena vyskočila za posledních 12 let dokonce o sto procent. Naproti tomu v Německu a na Slovensku nezdražily nájmy ani o pětinu.

Růst cen bytů byl v Česku od roku 2007 pátý nejrychlejší ze zemí EU. Rekordmanem je Rakousko s 86 procenty. Eurostat sleduje skutečné ceny, za které si byty v bytových či rodinných domech pořídily domácnosti. Statistika tak zahrnuje vývoj cen u nových i starých bytů.

Vývoj ceny bytů a domů a také vývoj cen nájmů v posledních 12 letech v zemích EU. Zdroj: Eurostat

Podle expertů letos ceny bydlení dál porostou, ale tempo se zpomalí. Ke konci září 2019 ceny bydlení v Česku meziročně rostly o 8,6 procenta. Byl to šestý nejrychlejší růst v EU, rychleji bydlení zdražovalo v Lotyšsku, na Slovensku, v Lucembursku, Portugalsku a Polsku. Například ve druhém čtvrtletí roku 2017 podražily tuzemské domy a byty meziročně o 13,3 procenta.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Data Eurostatu také ukazují, že ceny nájmů v Evropě v posledních 12 letech rostou plynule, u cen bytů a domů byl ale vývoj složitější. Nejprve přišel s finanční krizí propad v roce 2008, pak byl do roku 2015 relativně klid a pak ceny začaly rychle růst.

Rychle rostoucí ceny za bydlení v Česku se propisují i do mezinárodních srovnání dostupnosti bydlení. Například společnost Deloitte porovnala dostupnost 70metrového bytu ve velkých městech v Česku a dalších 11 vybraných zemích. Česko dopadlo nejhůře: na pořízení bytu je zde třeba 11,2 průměrných ročních platů.

Vývoj cen bytů a domů a také vývoj cen nájmů v posledních 12 letech. Jde o průměr za celou EU. Zdroj: Eurostat

Byt, či nebyt?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

7. 12. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light se dnes dočasně uzavřel. Až se 17. ledna znovu rozjede, bude o ni moct požádat víc lidí – i rodiny pobírající přídavek na... celý článek

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Partners Financial Services