Bydlení v Česku za 12 let zdražilo vysoko nad průměr EU

jih | rubrika: Aktuality | 17. 1. 2020 | 1 komentář
Bydlení v Česku za 12 let zdražilo vysoko nad průměr EU

Ceny bydlení v Česku v posledních dvanácti letech patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Ceny nájmů od roku 2007 do konce třetího čtvrtletí roku 2019 v Česku vyskočily o 79 procent, ceny bydlení o 60 procent. Průměr za EU je 21 a 19 procent. Nová data zveřejnil Eurostat.

Nájmy ve sledovaném období rostly rychleji jen v Litvě, kde jejich cena vyskočila za posledních 12 let dokonce o sto procent. Naproti tomu v Německu a na Slovensku nezdražily nájmy ani o pětinu.

Růst cen bytů byl v Česku od roku 2007 pátý nejrychlejší ze zemí EU. Rekordmanem je Rakousko s 86 procenty. Eurostat sleduje skutečné ceny, za které si byty v bytových či rodinných domech pořídily domácnosti. Statistika tak zahrnuje vývoj cen u nových i starých bytů.

Vývoj ceny bytů a domů a také vývoj cen nájmů v posledních 12 letech v zemích EU. Zdroj: Eurostat

Podle expertů letos ceny bydlení dál porostou, ale tempo se zpomalí. Ke konci září 2019 ceny bydlení v Česku meziročně rostly o 8,6 procenta. Byl to šestý nejrychlejší růst v EU, rychleji bydlení zdražovalo v Lotyšsku, na Slovensku, v Lucembursku, Portugalsku a Polsku. Například ve druhém čtvrtletí roku 2017 podražily tuzemské domy a byty meziročně o 13,3 procenta.

Data Eurostatu také ukazují, že ceny nájmů v Evropě v posledních 12 letech rostou plynule, u cen bytů a domů byl ale vývoj složitější. Nejprve přišel s finanční krizí propad v roce 2008, pak byl do roku 2015 relativně klid a pak ceny začaly rychle růst.

Rychle rostoucí ceny za bydlení v Česku se propisují i do mezinárodních srovnání dostupnosti bydlení. Například společnost Deloitte porovnala dostupnost 70metrového bytu ve velkých městech v Česku a dalších 11 vybraných zemích. Česko dopadlo nejhůře: na pořízení bytu je zde třeba 11,2 průměrných ročních platů.

Vývoj cen bytů a domů a také vývoj cen nájmů v posledních 12 letech. Jde o průměr za celou EU. Zdroj: Eurostat

Byt, či nebyt?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

23. 5. 2022 | Radim Zelený | 6 komentářů

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

Investiční společnost Progresus založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral před rokem a mají slušně našlápnuto. Jejich zatím nejvýraznější akvizicí je výrobce dřevostaveb RD Rýmařov. Dále připravují... celý článek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

20. 5. 2022 | Jana Divinová | 51 komentářů

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“ říká Robert Hanzl, šéf společnosti Next Reality.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.