Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Za dlužnou mzdu můžete poslat firmu do konkurzu

| rubrika: Jak na to | 1. 9. 2009 | 5 komentářů
Za dlužnou mzdu můžete poslat firmu do konkurzu
Pokud vám firma dluží výplatu a víte, že nejste sami, můžete poslat svého zaměstnavatele do konkurzu. Musíte ale zdůvodnit, proč si myslíte, že firma není schopna své dluhy platit.

Kvůli recesi se řada českých firem dostala do platební neschopnosti a skončila v tzv. insolvenčním řízení. Mezi věřitele, kterým dluží peníze, patří i jejich zaměstnanci. Ti se sice v takovém případě mohou ke svým výplatám dostat, ale musí se o peníze aktivně přihlásit.

Od okamžiku, kdy je v insolvenčním rejstříku zveřejněna tzv. vyhláška o zahájení řízení, není možné, aby zaměstnanec podal k soudu žalobu o nezaplacení dlužné mzdy. Pohledávky zaměstnanců, tedy dlužné mzdy, za poslední tři roky evidované v účetnictví firmy však mají zvláštní přednostní režim. Proto tyto pohledávky zaměstnanci nemusí v insolvenčním řízení přihlásit. Uspokojují se v plné výši kdykoli po rozhodnutí o úpadku (insolvenci). Zaměstnanec je však přeci jen musí uplatnit, a to tak, že vyzve insolvenčního správce k jejich splnění.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení vůči firmě může podat k příslušnému soudu i zaměstnanec, kterému podnik dluží výplatu.

Podmínkou pro oprávněnost podání takového návrhu je, aby byl zaměstnavatel v úpadku, tzn. měl více věřitelů, nejméně dva, a peněžité dluhy po splatnosti po dobu delší než třicet dnů a tyto dluhy není schopen plnit. Podává-li návrh věřitel, v našem případě zaměstnanec, uvede, proč si myslí, že daný dlužník je v úpadku, doloží to důkazy a připojí přihlášku své pohledávky na příslušném formuláři. Tato možnost je tedy dána zaměstnanci zejména v případě, že ví a dokáže prokázat, že má jeho zaměstnavatel více věřitelů, přičemž postačí, že jsou všichni tito věřitelé jeho zaměstnanci, kteří neobdrželi mzdu ani 30 dnů po lhůtě její splatnosti a že zaměstnavatel není schopen tyto dluhy splnit.

Pokud uběhl výplatní termín a vy jste stále neobdrželi od zaměstnavatele mzdu, která Vám náleží, je také možné, že váš zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti. V tomto případě se na úřadu práce či v insolvenčním rejstříku můžete informovat, zda váš zaměstnavatel je na seznamu firem, na jehož majetek bylo vyhlášeno tzv. moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo byl podán insolvenční návrh. V případě, že nikoli, můžete, jak jsme již výše zmínili, insolvenční návrh podat sami.

Pokud je firma v platební neschopnosti, může zaměstnanec dostat část dlužných peněz od úřadu práce. Zaměstnanec může své splatné mzdy uplatnit nejvýše v rozsahu odpovídajícím jeho mzdě za tři měsíce rozhodného období. Zaměstnanec si může sám vybrat, za které měsíce si dlužné mzdy uplatní. Pokud zaměstnanci vznikl nárok na odstupné, nejedná se o samostatný mzdový nárok, ale tento mzdový nárok se zahrnuje do měsíce (společně se mzdou), ve kterém zaměstnanec u zaměstnavatele naposledy pracoval.

Připraveno ve spolupráci s:

Žádost na uspokojení mzdových nároků, kterými se rozumí mzda (plat), její náhrady a odstupné, se podává na předepsaném formuláři na úřad práce, přičemž je dána lhůta pro podání této přihlášky. Tuto je možné podat nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů od vyhlášení tzv. moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo od podání insolvenčního návrhu. Neuplatní-li zaměstnanec svůj mzdový nárok ve výše uvedených lhůtách, nárok na uspokojení dlužných mezd úřadem práce zaniká. Tím ovšem není dotčeno právo zaměstnance na uplatnění těchto mzdových nároků u soudu.

Autor pracuje v advokátní kanceláři Gürlich&Co.

Dostali jste se někdy do situace, že se váš zaměstnavatel dostal do konkurzu? Napište svou zkušenost.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

23. 7. 2015 | 7:40 | Adriana

dobry den chcem sa opytat my mame taky problem ze sme v lednu podali 4 zamestnanci na firmu insolve navrh ktory bol doruceny sudu ale dostali sme zle info ohladom uradu prace a vcera sme zistili ze sme zmeskali prihlasenie...více

2. 8. 2011 | 17:47 | Daniela Lukšová

Zdravím , co má dělat muj přítel když pracuje cca od Března roku 2011 u jedné firmy kde jezdí s tranzitem od šéfa do této doby nedostal ani korunu ani brigádnický list ani smlouvu já ho musím živit a mé peníze už nestačí...více

24. 2. 2011 | 12:01 | ludmila

Dobrý den chci se zeptat co mám dělat.Firma krachuje ,já marodím a zaměstnavatel mě nechce proplatit dovolenou 22dní.Kam se mám obrátit.děkuju Adámková L.odpovězte mě na mail děkuji. více

28. 1. 2011 | 17:41 | Libor

Firma u ktere jsem jezdil s kamionem nemela praci ani kamiony byl mi nabydnut odchod s firmy coz jsem udelal ale firma mi nechce vyplatit mzdu na kterou mam podle zakona pravo pry vyplati prvne ridice kteri jim vydelavaji...více

1. 10. 2009 | 9:56 | mexxican

Já měl za to, že konkurs a insolvenční řízení jsou dva různé postupy, není tomu tak? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK