Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 14. 3. 2023
Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Zdroj: Shutterstock

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

V neděli bitcoin rostl k dolaru o zhruba 7,6 procenta, v pondělí o 9,1 procenta a dnes jste za něj mohli dostat nejvíc od loňského června – prolomil hranici 25 tisíc dolarů za jednu virtuální minci a prodával se i za víc než 26 500 amerických dolarů (zhruba 587 tisíc korun).

Příčinou růstu byly jednak problémy amerických bank a obavy z toho, jestli jich nebude padat víc a jestli nepřijde bankovní krize, která by přesáhla hranice Spojených států. A jednak i nově zveřejněné údaje o růstu spotřebních cen v USA.

Podle dnes zveřejněných dat je sice americká inflace pořád přes šest procent, nicméně její růst zpomaluje. Očekává se tedy, že by americká centrální banka mohla přestat se zvyšováním úrokových sazeb nebo ho alespoň zpomalit. „Údaje o inflaci, které byly v souladu s očekáváním, silně podpořily kryptoaktiva, která jsou citlivá na úrokové sazby, jako například bitcoin,“ řekl James Butterfill z investiční a obchodní skupiny CoinShares.

Americká centrální banka Fed navíc ujistila, že svoje peníze dostanou zpátky všichni vkladatelé padlých bank. Tedy i ti, kteří v nich měli víc peněz než pojištěný vklad ve výši 250 tisíc dolarů. K tomu se Fed zavázal poskytnout případně půjčky dalším bankám, kdyby se dostaly do problémů s likviditou. Tento příslib trh čte jako příslib výroby nových dolarů – jejichž hodnota by se tak dál ředila.

Velký problém s velkými úroky

Proč by banky měly mít problém s likviditou? Ze stejného důvodu jako Silicon Valley Bank. Ta velkou část peněz uložila do amerických dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti. Problém s těmihle dluhopisy je, že když centrální banka začne zvedat úrokové sazby, tržní cena dluhopisů jde fakticky úměrně tomu zvedání dolů. Což nemusí vadit, pokud po vás právě někdo nechce peníze. Pokud jich zrovna nemáte dost, musíte dluhopisy prodávat se ztrátou. A právě pro tenhle případ má teď Fed Bank Term Funding Program, tedy program půjček.

Bitcoin je nejstarší kryptoměna, vznikla v roce 2009. Historicky nejvyšší cenu měl v listopadu 2021, kdy se prodával za víc než 65 tisíc dolarů. Poté jeho cena prudce klesala, zejména kvůli problémům některých kryptoburz. Současná tržní kapitalizace bitcoinu je přes 500 miliard dolarů (přes 11 bilionů korun).

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru

Zdroj: peníze.cz

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Bitcoin, kryptoměny

A tohle už jste četli?

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

29. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

Postoj obyvatel Česka ke kryptoměnám je spíše negativní. Pětina do nich ale už investovala. Ukázal to listopadový průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT)... celý článek

Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

27. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

Česká národní banka varuje před podvodnou nabídku investic do akcií Skupiny ČEZ, která se šíří zejména prostřednictvím sociálních sítí. Skupina ČEZ upozorňuje také na údajně velmi výhodnou... celý článek

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Partners Financial Services