Platební karty budou výrazně bezpečnější

Platební karty budou výrazně bezpečnější
Ztráta nebo odcizení platební karty už brzy nebude takový průšvih jako dnes. Nepřispěje k tomu bezpečnější technologie, ale obchodní podmínky vyplývající z nového zákona o platebním styku. Rizika místo držitele karty ponese jeho banka.
Hlavní připravované změny

- vydavatel nesmí vydat nevyžádanou kartu  (neplatí pro případ náhrady za již vydanou)

- při telefonickém hlášení ztráty, krádeže, neoprávněné transakce nebo chyby je vydavatel povinen poskytnout držiteli důkaz, že věc ohlásil

- vydavatel v případě sporu nese důkazní břemeno, že transakci zpracoval správně

- vydavatel nese zodpovědnost za neprovedení nebo chybné provedení operace i když podnět byl dán na přístrojích jemu nepatřících

- vydavatel nese zodpovědnost za neoprávněné operace

- držitel nese odpovědnost za transakce při ztrátě nebo krádeži karty až do okamžiku nahlášení maximálně do výše 4000 korun

- neručí za transakce po nahlášení ztráty či krádeže

- užití PIN ještě nedokazuje, že transakci provedl držitel a tudíž za ni nemusí být zodpovědný

- v případě, že se nedohodne s vydavatelem, může se obrátit na finančního arbitra

Maximálně o čtyři tisíce korun přijdete od roku 2003 v případě zneužití vaší platební karty, a to ještě jen v případě, že kartu někdo "vybere" dříve než ztrátu nebo krádež nahlásíte. Banka navíc bude nést odpovědnost i za všechny neoprávněné transakce, tedy například za případy, kdy číslo vaší karty zadá při nákupu na internetu někdo cizí. Není divu, že se banky proti návrhu Vzorových obchodních podmínek České národní banky (ČNB) (profil, názory), zaslaných vydavatelům karet k připomínkování, bouří.

Tyto body spolu s pravidlem, že držitel karty neručí za žádné platby a výběry z bankomatu uskutečněné po ohlášení ztráty, budí u bank největší nelibost. Obávají se nárůstu ztrát z podvodů. "Je prakticky nemožné prokázat že držitel jednal podvodně nebo se dopustil hrubé nedbalosti, proto se zde otvírá obrovský prostor pro podvodné manipulace s platebními kartami," je nejčastější připomínkou tlumočenou České národní bance prostřednictvím Sdružení pro bankovní karty (SBK).

SBK argumentuje, že pravidlo přenesení rizik spojených s platebními kartami z držitele na vydavatele je sice obsaženo v doporučeních EU, není ale závaznou legislativou EU a z členských zemí Unie je dodržováno prakticky jen v Dánsku. SBK se proto snaží přenesení odpovědnosti odsunout až na dobu, kdy na platebních kartách nahradí magnetické proužky čip.

Pokud se ČNB návrh podaří i přes odpor bank prosadit, stane se používání platebních karet ještě mnohem bezpečnějším než v současnosti. Nelze ale počítat s tím, že vítězem bude jen spotřebitel. Banky svá rizika zakalkulují do ceny karet, které se zvýší. Lze očekávat také vznik pojistných produktů, které rizika bank sníží. I za ně ale v konečném důsledku zaplatí spotřebitel.

Vítáte nové obchodní podmínky pro vydavatele platebních karet? Jste pro jejich okamžitou úplnou aplikaci? Myslíte si, že se podaří vydavatelům karet centrální banku přesvědčit, aby podmínky změkčila?   Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 9. 2002 6:27, No name

Já teda nevím. Tomuto tématu moc nerozumím, ale trochu mi to připadá, že většina lidí opět chce, aby za jejich nezodpovědnost opět ručil někdo jiný. V případě nezodpovědných nepojištěných lidí to je stát kdo bude hradit škody na "soukromém" majetku poškozeném povodní a v případě karet to bude banka. Pokud klientovi banky někdo kartu odcizí, tak je pochopitelné, že za to ve většině případů nemůže. Ale pokud je někdo nezodpovědný a na jednom místě má kartu a současně i PIN, tak je nesmysl aby za něj banka ručila!!! A, že takových lidí je dost!
Co se týká přechodu na čipové karty tak souhlasím, že by se to mělo rzhodně uspíšit. Ale s tou garancí si nejsem tak úplně jistý. Ano pokud kleint nahlásí blokaci tak od doby nahlášení by měl být zproštěn veškerých škod, které budou po tomto čase způsobeny. Pokud ale ztrátu nenahlásí, tak by měl za škody být odpovědný pouze on. Samozřejmě, že ne každý ihned zjistí, že mu byla karta odcizena, ale v těchto případech by mělo na řadu přijít, sice složité, ale potřebné prokazování kdo, kdy a kde uskutečnil paltbu nebo výběr odcizenou kartou.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale rozhodně si myslím, že něco na tom určitě bude.

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 8. 2002 20:27, Vl. Šimík vsimik@centrum.cz

Pokud banky nebudou chtít přijmout tento druh garancí , pak se domnívám, že stálí cestovatelé přijdou více na chuť American Expres kartám. Prostudujte si podmínky a porovnejte.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kontokorent, kreditka, refinancování. Pozor, i tohle jsou půjčky

27. 11. 2020 | Gabriel Pleska | 8 komentářů

Kontokorent, kreditka, refinancování. Pozor, i tohle jsou půjčky

Když se něčemu říká půjčka, hned víte, na čem jste. Jeden si půjčuje od druhého, peníze musí včas vrátit a něco za to zaplatí. Pak jsou tu ještě půjčky, které se tak nejmenují. A ani... celý článek

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

Platební aplikace Twisto nově umožňuje platby za nákup nad 1500 korun rozložit na třetiny. Nová služba funguje ve vybraných e-shopech a je bez úroků. Ten uhradí e-shopy, přijde je na... celý článek

Naučte se nové slovo. Přichází skipovací karta

6. 10. 2020 | Petr Kučera | 7 komentářů

Naučte se nové slovo. Přichází skipovací karta

Mall Pay má velké plány. Místo jedné varianty odložených plateb nově nabízí čtyři. A hlavně: Věří, že Čechy naučí skipovat.

Kreditku splatíte včas, přesto se prodraží. Pozor na výjimky

30. 9. 2020 | Petr Kučera | 7 komentářů

Kreditku splatíte včas, přesto se prodraží. Pozor na výjimky

Nejspíš víte, že výběr z bankomatu kreditní kartou vyjde draho. Jsou ale i další věci, které s ní radši nedělat. Kromě vysokého poplatku hrozí i to, že přijdete o bezúročné období.... celý článek

Mall Pay má licenci, spustí karty a prémiové účty

21. 9. 2020 | Petr Kučera

Mall Pay má licenci, spustí karty a prémiové účty

Fintechová společnost Mall Pay získala od České národní banky licenci poskytovatele platebních služeb malého rozsahu. Ještě před Vánoci začne vydávat platební karty a nabídne prémiové... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.