Zaměstnání a koronavirus

Zaměstnanec v karanténě, náhrada mzdy a nemocenská

Pokud jste zaměstnanec a máte nařízenou karanténu, platí v zásadě totéž jako u nemocenské: Prvních čtrnáct dní vám vyplácí zaměstnavatel za každý váš pracovní den náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Potvrzení o nařízení karantény vystavuje lékař a zasílá ji zaměstnavateli a příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud by karanténa trvala déle, budete za každý den v karanténě dostávat dávky nemocenské.

Zaměstnavetelé mohou žádat o příspěvek od státu v rámci programu Antivirus. Ten funguje do konce října, pak ho má nahradit kurzarbeit.


Ošetřovné při zavřené škole

V novém školním roce (od září 2020) zatím platí standardní pravidla:

  • Zaměstnanci, kteří zůstanou doma s dítětem kvůli zavřené škole, mají nárok na ošetřovné po dobu maximálně devíti kalendářních dnů. U samoživitelů je to maximálně šestnáct.
  • Rodič se sice může během této doby v čerpání ošetřovného vystřídat s jedním dalším člověkem (typicky druhým rodičem), ale jenom jednou – ne opakovaně. Celková délka podpory se tím neprodlužuje.
  • Podle standardních pravidel lze ošetřovné při zavřené škole pobírat jenom na dítě „mladší 10 let“. Rozhodující je den žádosti. U desetiletého už tedy rodiče nemají nárok, pokud ošetřování nezačalo před jeho 10. narozeninami.
  • Ošetřovné – dávka z nemocenského pojištění zaměstnance – pak dosahuje 60 procent denního vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno jeho hrubá mzda (s omezeními pro vyšší příjmy). 
  • Lidé pracující na dohodu nemají nárok na ošetřovné. Nic nedostávají ani živnostníci a další podnikatelé (OSVČ).

Teprve 8. října vláda podpořila návrh na rozšíření ošetřovného, zákon teď míří k poslancům. Může začít platit ve druhé polovině října, a to i pro ošetřovné, které začalo (a neskončilo) předtím. Zaměstnanci, kteří už ošetřovné ukončili a vrátili se do zaměstnání, však žádný doplatek za září ani první polovinu října nedostanou.

Co se od druhé polovině října změní:

  • Na ošetřovné při zavřené škole nebo školce budou mít rodiče nárok po celou dobu, kdy zůstanou s dětmi doma. Výjimečně se tedy neuplatní standardní limit maximálně devíti kalendářních dnů (šestnácti u samoživitelů).
  • Nárok na ošetřovné budou mít v době mimořádných opatření i osoby pracující na takzvané dohody, tedy dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Podmínkou je, že za ně zaměstnavatel platil nemocenské pojištění aspoň ve třech kalendářních měsících bezprostředně předcházejících kalendářnímu měsíci, v němž vznikla potřeba péče.
  • Odpadne také omezení pro vystřídání rodičů nebo jiných osob. Zatímco podle standardních pravidel se mohou vystřídat jenom jednou, nově to bude možné i opakovaně.

Vedle péče o děti mladší 10 let získají rodiče nárok na ošetřovné výjimečně také při péči:

  • o děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině,
  • o nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (už od prvního stupně) bez omezení věku,
  • o osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení.

Další rozšíření, která Maláčová navrhovala, však neprošla. Jde především o zvýšení věkové hranice na všechny děti mladší 13 let. Kromě zmíněných výjimek tak dál bude platit standardní omezení ošetřovného na děti mladší 10 let. Rozhodující je den žádosti. U desetiletého už tedy rodiče nemají nárok, pokud ošetřování nezačalo před jeho 10. narozeninami.

Nezvýší se ani částka, kterou zaměstnanci za každý den dostanou. Dál tedy dosahuje 60 procent denního vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno jeho hrubá mzda (s omezeními pro vyšší příjmy).

Zatím není jisté, jestli obdobu ošetřovného opět dostanou i podnikatelé. 

Tady jsou podrobnosti:


Výpověď, propouštění, podpora v nezaměstnanosti

Pravidla pro výpověď, hromadné propouštění nebo podporu v nezaměstnanosti se ani během epidemie koronaviru nemění. 

Podrobnosti najdete tady:


Program Antivirus

Program Antivirus, který má zaměstnavatelům přispět na udržení pracovních míst, prodloužila vláda do konce října. Státní příspěvek proti propouštění funguje zpětně od 12. března, původně měl trvat do konce srpna. 

Prodloužení se týká jenom podpory typu A a B. Áčko pomáhá firmám se zaměstnanci v karanténě a těm, kteří lidem nemohou přidělovat práci, protože z rozhodnutí úřadů museli přerušit provoz. Stát přispěje 80 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně do výše 39 tisíc korun. Béčko pomáhá zaměstnavatelům, kteří přeruší provoz například kvůli chybějícím zakázkám či dodávkám materiálu. Výše příspěvku je 60 % vyplacené náhrady mzdy, maximálně 29 tisíc korun.

Naopak podporu typu C, což je odpuštění odvodů na sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen, vláda neprodloužila.

Od listopadu by mohl odstartovat takzvaný kurzarbeit, politici však stále ladí jeho podobu. 


Kurzarbeit

Vláda na konci září dohodla na pravidlech takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát.

Kurzarbeit má podle plánů vlády od listopadu navázat na dočasný program Antivirus. Spouštět ho má vláda při vážném ohrožení ekonomiky, tedy typicky (ale nejen) v době pandemie, a to buď na celou ekonomiku, nebo jen pro určitý region či odvětví. 

Pokud by vláda o vážném ohrožení rozhodla, mohli by zaměstnanci zůstat doma jeden až čtyři dny v týdnu, a to až rok. Za odpracované dny by je dál normálně platil zaměstnavatel. Za dny doma by dostávali od státu 70 procent čistého, počítaných nejvýš z průměrné mzdy.

Nová podpora se má týkat jen zaměstnanců se smlouvou na dobu neurčitou, kteří ve firmě působí minimálně tři měsíce.

Za neodpracované hodiny by firma za zaměstnance platila odvody, a to sto procent u zdravotního a 70 procent z hrubé mzdy u sociálního pojištění.

Vládní návrh má řadu kritiků, poslanci ho chtějí změnit. Také předseda vlády Andrej Babiš uznal, že návrh se nepovedl. Je proto pravděpodobné, že ho Parlament do konce října nestihne schválit. Pak by se zřejmě prodloužil dosavadní program Antivirus.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Partners Financial Services