Zaměstnání a koronavirus

 

Zaměstnanec v karanténě, náhrada mzdy a nemocenská

Pokud jste zaměstnanec a máte nařízenou karanténu, platí v zásadě totéž jako u nemocenské: Prvních čtrnáct dní vám vyplácí zaměstnavatel za každý váš pracovní den náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Potvrzení o nařízení karantény vystavuje lékař a zasílá ji zaměstnavateli a příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud by karanténa trvala déle, budete za každý den v karanténě dostávat dávky nemocenské.
Stav: platí


Prodloužení ošetřovného

Standardní ošetřovné, tedy doba, po kterou je zaměstnanec omluven z práce a pobírá na základě svého nemocenského pojištění 60 procent mzdy nebo platu, je 9 nebo 16 dní a týká se péče o děti do desíti let. V rámci mimořádných opatření se počítá s jeho prodloužením na celou dobu uzavření školských zařízení a se zvýšením věku dítěte, na které ošetřovné můžete dostat, na třináct roků. Bez věkového omezení vznikne nárok na ošetřovné také při péči o zdravotně hendikepované osoby. V ošetřování se můžete častěji střídat – u ošetřovného ve standardním režimu to bylo možné jen jednou. Ošetřovné se bude proplácet vždy za měsíc zpětně (tj. za březen v dubnu). Toto ošetřovné se bude proplácet i OSVČ, žádost budou podávat na živnostenském úřadě. Osoby pracující na DPČ a DPP na ošetřovné nárok nemají.
Stav: platí


Uzavření hranic pro pendlery

Od čtvrtka 26. března jsou uzavřené hranice pro lidi dojíždějící do práce do Rakouska a Německa. Slovenska a Polska se nařízení netýká: do zaměstnání maximálně 100 km od hranic můžou lidé z Česka dál dojíždět.
Stav: platí

Odeslat
e-mailem
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.