Zaměstnání a koronavirus

Zaměstnanec v karanténě, náhrada mzdy a nemocenská

Pokud jste zaměstnanec a máte nařízenou karanténu, platí v zásadě totéž jako u nemocenské: Prvních čtrnáct dní vám vyplácí zaměstnavatel za každý váš pracovní den náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Potvrzení o nařízení karantény vystavuje lékař a zasílá ji zaměstnavateli a příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud by karanténa trvala déle, budete za každý den v karanténě dostávat dávky nemocenské.

Zaměstnavateli proplatí náklady na náhradu mzdy (i zpětně) Úřad práce. Žádosti přijímá ministerstvo práce a sociálních věcí od 6. dubna.
Stav: platí


Náhrada mzdy, když podnik zavřelo nařízení vlády

Pokud podnik zavřelo nařízení vlády, mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy ve stoprocentní výši. A stát z toho zaměstnavateli proplatí 80 procent, ovšem pouze do maximální výše 39 000 korun.
Stav: platí


Kurzarbeit: chybějící materiál, málo zakázek, zaměstnanci v karanténě

Jestliže vás zaměstnavatel poslal domů, protože podnik má potíže kvůli koronaviru, i když nemusel zavřít kvůli nařízení vlády, máte nárok na náhradu mzdy. Když je to kvůli tomu, že chybějí lidi (aspoň 30 procent jich je v karanténě nebo doma s dětmi), dostanete náhradu ve výši 100 procent. Pokud stojíte proto, že není materiál, suroviny nebo služby, máte nárok na náhradu ve výši 80 procent mzdy.  Pokud nejsou kvůli viru zakázky, dostanete 60 procent mzdy. Zaměstnavatel může požádat od 6. dubna na ministerstvu práce a sociálních věcí o částečnou úhradu těchto nákladů. Úřad práce mu je proplatí do výše 60 procent, maximálně ale do 29 tisíc korun.
Stav: platí


Prodloužení ošetřovného

Standardní ošetřovné, tedy doba, po kterou je zaměstnanec omluven z práce a pobírá na základě svého nemocenského pojištění 80 procent mzdy (zvýšení z původních 60 % platí od dubna) nebo platu, je 9 nebo 16 dní a týká se péče o děti do desíti let. V rámci mimořádných opatření se prodloužilo na celou dobu uzavření školských zařízení, případně i po otevření škol – pokud budou mít rodiče důvod dítě do školy nepošlat. Zvýšil se i věk dítěte, na které ošetřovné můžete dostat, na třináct roků. Bez věkového omezení vznikne nárok na ošetřovné také při péči o zdravotně hendikepované osoby. V ošetřování se můžete častěji střídat – u ošetřovného ve standardním režimu to bylo možné jen jednou. Ošetřovné se bude proplácet vždy za měsíc zpětně (tj. za březen v dubnu).

Zpětně se ošetřovné přiznává (a to už od 11. března) lidem, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
Stav: platí

Podrobnosti:


Zvýšení ošetřovného

Poslanci i senátoři schválili zvýšení ošetřovného ze 60 procent redukovaného vyměřovacího základu na 80 procent. Zvýšení platí zpětně od 1. dubna a do otevření škol nebo do 30. června, podle toho, co přijde dřív. Zatím ale není jasné, jak to bude s ošetřovným pro ty, kteří své děti z jakéhokoli důvodu ani po otevření do školy nepošlou – docházka totiž není povinná. 

Zvýšení ošetřovného se má týkat i jiných situací, těch kdy nárok na ošetřovné vznikne z jiných důvodů než uzavření školského zařízení, vyplácet by se pak ale mělo jen standardních 9 nebo 16 dní. 

Zpětně se ošetřovné přiznává (a to už od 11. března) lidem, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Zvedat se bude i takzvané ošetřovné pro OSVČ
Stav: platí

Vyzkoušejte, kolik zvýšení udělá, na naší kalkulačce

Dávky ošetřovného 2020 - kalkulačka

Při epidemii koronaviru se ošetřovné vyplácí rodičům dětí mladších 13 let (normálně je jen pro rodiče dětí mladší desíti let) za každý den, dokud budou uzavřeny školy a předškolní zařízení. Ošetřovné bylo od od 1. dubna 2020 zvýšeno. Naše kalkulačka pro srovnání ukazuje i starou výši ošetřovného.

dní

Další kalkulačky


Ošetřovné pro DPP a DPČ

Poslanci i senátoři schválili návrh, který mimořádně dává možnost dosáhnout na ošetřovné i dohodářům. Podmínkou pro ošetřovné pro lidi zaměstnané na DPČ nebo DPP bude účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020 (pro ty, kdo nedosáhli v březnu limit výdělku pro účast na pojištění). Dohody musí být aktivní, tedy neukončené. Dohodáři získají nárok na ošetřovné zpětně od 11. března, a to ve stejné výši jako zaměstnanci (za březen 60 % výdělku, od dubna 80 %).
Stav: platí

 


Uzavření hranic pro pendlery

Pendleři už nemusí dodržovat pravidlo, podle kterého museli za hranicemi zůstat aspoň 14 dnů. Musí ale předložit negativní test na koronavir. Když jednou za 14 dnů takový test na hranicích předloží a není starší než čtyři dny, můžou cestovat za prací každý den. Jestli ne, dál pro ně platí dvoutýdenní cykly a následná stejně dlouhá karanténa. Testování si musí zajistit sami. Výjimky pro zdravotníky, záchranáře a pracovníky sociálních služeb, pro řidiče dálkové dopravy a diplomaty zůstávají v platnosti.
Stav: platí

Odeslat
e-mailem
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.