Eskalující válka na Ukrajině žene vzhůru ceny komodit.
„Burzovní cena plynu v Evropské unii dnes letí k metě 200 eur za megawatthodinu a je tak nejvyšší v historii. Vzestup cen plynu z loňského října, v jehož důsledku krachla Bohemia Energy, začíná vypadat docela nevinně,“ říká Lukáš Kovanda, ekonom Trinity Bank.
Plyn v EU citelně zdražuje, protože se trh obává omezení či přerušení ruských dodávek. Obává se toho konkrétně i Čína, která se podle agentury Bloomberg snaží předzásobit a kupuje ropu, plyn, ale třeba i železnou rudu, ječmen nebo kukuřici. I u těchto komodit Rusko patří k velkým světovým vývozcům.
Pokračuje i zdražování ropy. Barel Brentu, který je určující pro ceny u českých pump, dnes zdražuje přes 5 % a je nad hranicí 110 dolarů. Tam byl naposledy v červenci 2014. Rusko podle Kovandy ale na růstu cen ropy teď nevydělává. „Západ ruskou ropu přímo ještě nesankcionuje, ale trh se tak už chová. Svět, včetně Číny, o ni teď nemá zájem ani ve velké slevě,“ říká ekonom.
Naopak výrazně klesá cena emisních povolenek, která dnes atakuje hranici 60 euro za tunu CO2. Z únorových maxim je to pokles více jak o třetinu. Na cenách elektřiny se to ale zatím neprojevuje.
V posledních dnech oslabuje také koruna, ke společné evropské měně oslabila dnes v poledne už k hranici 25,7 koruny za euro. To také zvyšuje tlak na další růst inflace. Koruna se tím dostala na nejslabší úroveň od listopadu minulého roku a ve srovnání s polovinou února je k euru slabší o 5 % a vůči dolaru o 7,5 %. Ve srovnání s okolními zeměmi regionu je její oslabení mírnější.
„Polský zlotý oproti polovině února oslabil vůči euru o 6,4 % a je nejslabší od roku 2009, maďarský forint pak o 7 % a dostal se vůči euru na nejslabší hodnoty v historii. Polská centrální banka tak začala už včera intervenovat a maďarská centrální banka oznámila, že je připravena intervenovat, pokud se měna dostane pod další tlak,“ uvádí Jakub Seidler, ekonom České bankovní asociace. Česká národní banka zatím neintervenuje.
„Dosavadní komentáře z ČNB naznačují, že centrální banka sice vnímá ruskou invazi krátkodobě jako proinflační faktor, který ovšem ve finále může vést k nižším spotřebitelským a investičním výdajům. Vysoká nejistota spojená s další dynamikou konfliktu a dopadem (nejen) na ceny dovážených energií pravděpodobně povede v nejbližších měsících centrální bankéře k vyšší opatrnosti a vyčkávání na nová čísla,“ říká Jan Bureš, ekonom Patria Finance.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
2. 3. 2022 15:23, Šťoural
Ještě že mi to dřevo roste na zahradě zadarmo. V domku mám technickou přípravu na krbová kamna, a tak až bude neúnosné topit moderně a pohodlně elektřinou... No a pak se historie vrátí o 100 let zpátky a budeme si domky vytápět neefektivně, pracně ale levně spalováním dřeva. Má to nepochybně své kouzlo, jen aby unijní hujeři skrze pohádku o Green dealu nezakázali pálení dřeva a pak i dýchání. Ovšem toho bubáka - CO2 - vyrábí skoro vše, třeba pečení chleba (ano ty díry jsou od něj), výroba alkoholu, kompost...
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.