Obvodní soud pro Prahu 1 by měl znovu projednávat žalobu klientů na makléřskou firmu Capital Partners (CP). Společnost je podle jejich názoru připravila o velkou část úspor. Nutila je prý k častým obchodům se zakoupenými cennými papíry a vydělávala na poplatcích za tyto transakce. Poplatky CP jsou, což přiznali v médiích i někteří zástupci firmy, přitom vyšší než u řady českých obchodníků s cennými papíry. Zástupci CP ale tvrzení, že klienty poškodili, odmítají.
Na serveru Capital Partners se nedávno objevila informace, že soud 23. února 2010 zamítl žalobu dvanácti nespokojených klientů. CP již ale neuvedla, že to bylo z formálních důvodů – o podstatě věci se nejednalo. Jde o to, že klienti považují provize Capital Partners za uskutečněné obchody, které podle nich dosáhly 34 procent hodnoty svěřeného majetku, za příliš vysoké. A byli k nim prý často nuceni. Právní zástupkyně dvanácti zákazníků Věnceslava Holubová vyčíslila škodu na sedm milionů korun. Předmětem žaloby je právě náhrada škody kvůli zanedbání odborné péčeze strany CP.
Zda půjde v tomto sporu i podruhé o hromadnou žalobu dvanácti klientů CP, Holubová serveru Peníze.cz nesdělila. Dál se ale hodlá soudit plzeňský podnikatel Miroslav Vorlický, který měl přijít o několik set tisíc korun.
Nadměrné obchodování, tedy churning,kdy firma příliš často obchoduje s majetkem klienta a vydělává na poplatcích za tyto obchody, patří mezi zakázané aktivity. Pokud se prokáže, je to na odebrání licence. To je ale často problém. Jak upozorňuje Tomáš Zimmermann z tiskového odboru ČNB, žádná z 11 stížností na nadměrné obchodování, které ČNB dostala od začátku roku 2008 do konce února 2010, nebyla vyhodnocena jako oprávněná.
Za churning ale už přišla o povolení obchodovat s cennými papíry firma Afin Brokers, jejíž aktivity převzala Capital Partners. ČNB vede správní řízení i s Capital Partners. Jde ale o otevřený případ a tak banka odmítá uvést, čeho se řízení týká.
Pokud by šlo o churning, není podle Zimmermanna možné vyjít jen z poměru provizí obchodníka s cennými papíry za uskutečněné obchody k majetku svěřenému zákazníkem. Je třeba prokázat i další skutečnosti. Třeba, že obchodník skutečně kontroloval účet zákazníka a je za tento delikt odpovědný. Každý případ je tak třeba posuzovat individuálně, a to i podle zvolené investiční strategie.
Představitelé Capital Partners serveru Peníze.cz přes veškeré urgence na zaslané otázky neodpověděli, a to ani přes agenturu, která je mediálně zastupuje a zásobuje média analýzami.Vendula Pavlíková z firmy Empiremedia po několika emailech nakonec odpověděla, že „společnost Capital Partners v minulosti tato témata již komunikovala s médii. Tisková prohlášení lze možno nalézt na různých internetových serverech.“
Vladimír Černý, který řídí společnost Capital Partners a je i jedním z jednatelů Capital Partners CF, s.r.o., jež CP vlastní, stížnost klientů na příliš časté obchodování, k němuž měla firma klienty nutit, v médiích odmítl. Odpověď na další otázky se nám přes veškerou snahu ani na internetu najít nepodařilo. Můžeme tedy dál spekulovat, zda je předmětem správního řízení ČNBvůči Capital Partners churning nebo něco jiného či jaká konkurenční firma stojí za nepřátelskou mediální kampaní, o níž hovoří Capital Partners.
Klienti CP mají většinou jasno. Na internetu najdete řadu stížností na aktivity Capital Partners i firem, které CP pomáhají získávat klienty. Podobně vyznívají informace, které získal server Peníze přímo. Jeden z bývalých zaměstnanců CP se do firmy dostal na základě doporučení známých - zlákala ho možnost vysokého výdělku. Brzy ale zjistil, že se za vysokými příjmy skrývá příliš časté obchodování s cennými papíry klientů, kteří tak přicházejí o peníze, a z firmy proto brzy odešel.
Investorovi, který si rovněž nepřeje být jmenován, zase Capital Partners, ještě jako Afin Brokers, často telefonicky nabízeli různé tipy. Když žádal přehled o tom, jak byly tyto tipy úspěšné, nic nedostal. Až na x-tý pokus se mu podařilo vysvětlit, že investuje sám. Pak dostal vynadáno, že to neřekl hned.
Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak dopadne nové soudní jednání, ale také správní řízení, které s Capital Partners vede regulátor finančního trhu ČNB. Jde o živou záležitost a banka se k ní nemůže vyjádřit. Proto nepotvrdila, ale ani nevyvrátila, že se řízení týká nadměrného obchodování s majetkem klientů. Aktivity CP navíc šetří údajně ze stejných důvodů i maďarská policie.
Na českém kapitálovém trhu působí nyní kolem 50 obchodníků s cennými papíry, z toho téměř 30 nebankovních. Konkurence je tvrdá, menší či středně velké společnosti, k nimž patří Capital Partners, mohou uspět se zajímavými finančními produkty, nebo díky specializaci. Snad jí v případě této firmy není churning. Na to, zda se příliš často neobchoduje s jejich cennými papíry, třeba i pod nátlakem a zda tak zbytečně nepřicházejí o peníze na poplatcích za tyto obchody, by si ale měli dát pozor i klienti jiných obchodníků s cennými papíry.
Jaké máte zkušenosti s firmou Capital Partners, respektive dalšími obchodníky s cennými papíry? Napište nám o tom.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
3. 4. 2010 23:51, Daniel
Ahoj Vsem ja osobne mile rad potvrdim u soudu co se vlstane deje v tehle firme jak to vsecko funguje sice jsem podepsal mlcenlivost stim ze bych ji mohl zaplati 100 000 ale snad par dobrych dusi by mi pomohlo to zplatit nikdo tam nedela jako makler jen prodejce nutici klienty o podepsani smlouvy a hned penize na ucet pak uz jen prodeje pordeje nakupovani prodeje a vsecko ma na starosti manazer prez stranku akcie.cz
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
4. 4. 2010 20:19
jsou to zloději a ještě se cpou do televize.To co radějí by zvládl žák i. třídy. Tak jim ty peníze dávajte zadarmo dál
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.