Diagonal: Jak vydělat i v dnešní nejisté době

| rubrika: Jak na to | 21. 11. 2008
Diagonal: Jak vydělat i v dnešní nejisté době
I v době nejistoty na trzích se dá najít vhodná obchodní strategie. Může jí být například strategie Diagonal, která bude dobře fungovat, pokud se trhy na čas uklidní, nebo dokonce na chvíli začnou růst.

Další obchodní strategie, kterou se budeme zabývat, se jmenuje Diagonal. Sestaví se z opcí na straně call nebo put, které mají různý měsíc expirace a které jsou také na různých stricích. Diagonal trochu připomíná strategii Kalendář, která se také sestavuje s expirací ve dvou různých měsících.

Denní graf akcie Visa

Denní graf akcie Visa


Grafická analýza obchodu

Grafická analýza obchodu


Grafická analýza, kde je zisk a ztráta vyjádřená v procentech.

Grafická analýza, kde je zisk a ztráta vyjádřená v procentech.

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit

Při sestavení obchodu opět vycházíme z první standardní deviace, podle které zvolíme strike pro vypisovanou opci na put nebo call straně prvního měsíce. U kupované opce volíme expiraci v následujícím nebo dalším měsíci. Při současné volatilní situaci na trzích, kdy během několika dní se cena podkladového aktiva může výrazně změnit, strike vybíráme tak, aby součet opčních prémií z vypisovaných a kupovaných opcí (Cash Flow) byl kladný.

Podívejme se na příklad. Podkladové aktivum je akciespolečnosti Visa. Společnost už vyhlásila hospodářské výsledky, z denního grafu můžeme usuzovat, že dochází k určité konsolidaci. Proto si zvolíme bod pro maximální ztráty (stop loss) na ceně 44 USD.

Tuto strategii diagonal jsme sestavili na straně put. Vycházíme z grafické analýzy a z toho, že akcie už dostatečně klesla a očekáváme korekci nebo růst.

Řecká písmena, která indikují další parametry obchodu, ukazují, že obchod by měl být výhodný. Delta je kladná, proto očekáváme pohyb nahoru. Theta je kladná, což znamená, že čas blížící se k expiraci je přínosem. Vega je záporná, neboli pokles volatility pomáhá naší pozici.

Ještě se podíváme na grafickou analýzu obchodu. Při růstu podkladového aktiva se nemůžeme dostat do ztráty. To je tím, že jsme při výběru striků sledovali, aby Cash flow bylo kladné. Nulový bod je na ceně 42,80 USD. Protože cash flow je kladné, je ze strany brokera požadavek na zálohu (margin).

Bod pro ukončení obchodu se ztrátou můžeme zvolit na ceně 44 USD. To je o 15 procent méně, než je aktuální cena při vstupu do pozice. U takto připraveného obchodu má akciemožnost ještě dalšího poklesu, než se dostane k našemu stop loss bodu. Pro názornost se ještě podívejme na grafickou analýzu, kde místo ztráty nebo zisku v USD, máme procentuální vyjádření.

Jestliže by cena akcie dnes poklesla až na 44 USD, byli bychom ve ztrátě 22 % z požadovaného marginu. Naproti tomu je náš maximální možný zisk 11 %.

Jestliže si myslíme, že se velké propady posledních dvou měsíců uklidnily a naopak může dojít i ke krátkodobému skoku nahoru, je tato jednoduchá strategie možností, jak nyní obchodovat.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.