Bez tréninku na dobré výsledky v obchodování zapomeňte

| rubrika: Jak na to | 19. 12. 2008 | 5 komentářů
Bez tréninku na dobré výsledky v obchodování zapomeňte
Naučit se jednotlivé strategie při obchodování s opcemi či jinými cennými papíry není složité. Samotná tato znalost ovšem dobré výsledky nepřinese. Je třeba na sobě dál pracovat, vzdělávat se a především trénovat.

Zatím jsme ukázali hodně strategií a možností, jak je možné obchodovat opce. Někdy jsme psali, že tyto strategie jsou jednoduché. Naučit se, které strategie zvolit při vysoké volatilitě, kdy použít směrovou strategii, kdy je vhodné období pro neutrální strategie, nebo na jaké ceně se smířit se ztrátou a pozici uzavřít je věcí píle a určité inteligence. To ovšem neznamená, že obchodování jako takové je jednoduché. Velmi důležité je si uchovat zdravý úsudek o tom, co je reálné a co už je nejspíš nesmysl.

Jakým způsobem můžeme pracovat na svém zdokonalování v roli obchodníka? Ukázat to může třeba rozdílný přístup k činnostem mezi profesionálem a amatérem ve sportu. Když vezmeme třeba profesionálního sportovce, jeho tréninky se skládají např. z posilování, z individuálního tréninku s míčem, tréninku s jedním či několika spoluhráči, vymezení prostoru, kde se bude pohybovat, pochopení herní taktiky. Amatéři se sejdou, chvíli trénují a pak jdou hned hrát. Samozřejmě, že se při hře něčemu lze naučit, ale jsou to spíše intuitivní pokroky nebo pokusy postupných omylů. A to stojí peníze.

Předpokládejme, že si budeme dělat sami mentora, trenéra. Učební proces nejlépe funguje, když si cíl rozdělíme na jednotlivé složky. Obchodníci často přeskakují z jednoho stylu obchodování do jiného a nedají si čas k přemýšlení, jaký styl obchodování jim vyhovuje. Takže po prvním úkolu, kdy jsme zjistili, že opce jsou to pravé, si obchodování můžeme rozdělit do několika oblastí, v nichž je třeba se dál zdokonalovat: teoretické znalosti o obchodování s opcemi, zacházení s opčním software, sestavení obchodního plánu, postup pro výběr vhodných kandidátů pro obchod, systém přípravy obchodů, zápis o vstupech a průběhu obchodů, jejich zpětné vyhodnocení, ovládání obchodní platformy, zvládnutí koncentrace na obchodování. A protože mluvíme o opcích, které se obchodují dlouhodoběji, připravíme si plán obchodování, kterého je třeba se pak držet. Jestliže trénink v obchodování vyžaduje takové úsilí, máme se do toho vůbec pouštět? Ano, pokud chceme být nejlepší, jak jen můžeme. Potřebujeme zjistit naše silné stránky. Jestliže je neotestujeme, tak se nedozvíme, jak na tom jsme.

O psychologii a přístupu k obchodování byla napsaná spousta knížek a je několik internetových stránek, které mohou být nápomocné. Za některé jmenujme knížku: Enhancig Trader Performance od Bretta Steenbarger a na internetu jako zdroje mentroringu lze použít např. Woodies CCI Club www.woodiescciclub.com, či www.lbrgroup.com.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.