"Přestože se akciové trhyv posledních několika málo týdnech uklidnily a mírně se zotavují z panických říjnových výprodejů, vysoká míra nervozity mezi investory stále přetrvává. Nejinak je tomu na pražské burze, která obdobně jako mnohé další z větší míry pouze kopíruje náladu v USA. Pozitivně vnímám jev, že trhy již mnohdy na horší makroekonomická data či výsledky firem reagují překvapivým růstem. Značí to, že trh již v sobě zohlednil velice špatný scénář. Nově však celý středoevropský region zasáhlo prudké zpomalení ekonomik – větší, než se očekávalo a s ním přišlo výrazné oslabení domácích měn, ačkoli česká koruna zatím nebyla zdaleka tak citelně zasažena jako například polský zlotý. Toto směřování do recese zcela pochopitelně odrazuje zahraniční investory od návratu do našeho regionu, nemůžeme proto čekat nějaké významnější zotavení v krátkém časovém horizontu. Navíc jsme na některých SPADových titulech svědky opravdu nízkých objemů obchodů, v důsledku čehož jejich kurzové pohyby nemají vůbec žádnou vypovídací hodnotu.
Nejistota se vynořuje nad společností ČEZs tím, jak je její stávající cenová strategie ve světle prudkého poklesu cen energií ve světě a neustále rostoucí zisky mnohým trnem v oku a snaží se až někdy populistickými gesty nasbírat politické body mezi voliči. Ačkoli je zatím od slov k činům daleko, je přesto patrný poměrně výrazný názorový posun napříč politickým spektrem. Velké množství především domácích investorů bylo velice nemile překvapeno tím, kam až mohly spadnout akcie Erste Bank, obzvláště když si uvědomíme, že nebýt proti euru oslabující české koruny, byla by cena ještě níže, a že Komerční banka si vede zcela odlišně. Zde je však potřeba vnímat rizikovou expozici obou bank. Navíc bych rád v souvislosti s tím upozornil, že Erste Bank má mimo ČR narozdíl od Komerční banky významnou část svých aktiv umístěnou také v Rumunsku a dalších postkomunistických zemích, což ji v současné finanční krizi činí mnohem zranitelnější. A také na fakt, že ačkoli se může zdát Erste až nepochopitelně podhodnocena, přesto se obchoduje na základě některých srovnávaných fundamentálních ukazatelů na úrovni např. OTP Bank, Raiffeisenbank či UniCredit. Vynecháme-li Zentivu, která se již měsíce obchoduje okolo úrovně 1 075 Kč zamknutá nabídkou odkupu ze strany Sanofi, za zmínku již stojí pouze klasicky defenzivní titul, tj. dividendová Telefónica O2a obdobně konzervativním a pro investory i analytiky dobře čitelným titulem by měl být také necyklický Pegas. Spekulativněji naladěným hráčům, kteří mají rádi trochu toho adrenalinu, bych jako černého koně doporučil Unipetrol."
Patrik Hudec, ČP INVEST investiční společnost
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných českých akcií
Odhad experta pro období od 15. 12. 2008 do 12. 1. 2009 (doba držení = 1 měsíc)
Odhad experta pro období od 15. 12. 2008 do 15. 6. 2009 (doba držení = 6 měsíců)
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Tomáš Matuška - BH Securities
Jan Procházka - CYRRUS
Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost
Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín
Roman Skalický - LUTHERUS
Dušan Jalový - UniCredit Bank
Zahraniční trhy
"V poslední době se negativni zprávy z reálné ekonomiky střídají se zprávami, které říkají, co všechno jsou ochotny vlády, ať už americká či vlády evropské, udělat pro to, aby zachránily, co se dá. Očekávám, že v budoucím měsíci tomu bude podobně, a proto akciové kurzypůjdou jednou dolů, jednou nahoru, takže nakonec se budou nacházet na obdobných hodnotách, kde jsou dnes.
Jak známo, akciové trhy předbíhají vývoj v reálné ekonomice i o více než půl roku. Přidržíme-li se optimistického scénáře, že první pozitivní makrodata začnou chodit na začátku roku 2010, pak lze očekávat, že někdy v půlce roku 2009 již uvidíme růst akciových indexů. Proto hodnoty akciových indexů budou za půl roku zhruba o 15-20 % vyšší než dnes. Každý samozřejmě zvýšší svoji hodnotu trochu jinak, ale kapitalové trhy jsou dnes již tak propojeny, že je realistické přepokládat, že všechny významné trhy půjdou stejným směrem."
Petr Hlaváč, X-Trade Brokers
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 15. 12. 2008.
Odhad expertů pro období 1 měsíc
Odhad expertů pro období 6 měsíců
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Antonín Žmuran - BH Securities
Marek Hatlapatka - CYRRUS
Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost
Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín
Aleš Vávra - J&T BANKA
Petr Hlaváč - X-Trade Brokers
Odhad úrokových sazeb od 8. 12. 2008
"Vývoj na českém dluhopisovém trhubyl navzdory mírné korekci z počátku prosince (jež byla dána globálními faktory) jednoznačný: trh vnímá zpomalení ekonomiky a pokles inflačních tlaků a spolu s obdobným vývojem v západní Evropě se rozšiřuje prostor pro další pokles úrokových sazeb i v případě ČNB. Data z české ekonomiky, reportovaná tento týden, jsou výmluvná. Meziroční inflacev listopadu klesla z 6,0 na 4,4 % a dostala se tak o celou 1,1 procentního bodu pod nedávnou zveřejněnou prognózu ČNB. Míra nezaměstnanosti v listopadu naopak mírně vzrostla (z 5,2 na 5,3 %), když v předchozích letech byl pro tento měsíc příznačný pokles míry nezaměstnanosti. Jasným indikátorem, že evropská krize se přenáší do české ekonomiky je i statistika zahraničního obchodu za říjen, kdy se český zahraniční obchod nečekaně dostal do schodku.
Na příštím zasedání ČNB, které se koná 17. prosince, očekáváme, že opět dojde ke snížení sazeb ze stávajících 2,75 % na 2,25 %, a není vyloučené, že bankovní rada bude vážně diskutovat i možnost snížit sazby opět o 75 bazických bodů. Jakkoliv i nadále věříme, že se koruna v průběhu roku 2009 vrátí k mírnému posilování, zkušenost z let 2002-2003 říká, že v situaci zhoršujícího se výhledu hospodářského růstu a klesajících úroků (ČNB) by koruna měla být pod tlakem k oslabení."
Martin Pecka, ČP INVEST investiční společnost
Názory expertů na budoucí vývoj úrokových sazeb a kurzu dolaru a eura v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 8. 12. 2008.
Odhad expertů pro období 1 měsíc
Odhad expertů pro období 6 měsíců
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Martin Pecka, Daniel Kukačka - ČP INVEST investiční společnost
Jan Bureš - Poštovní spořitelna, ČSOB
Petr Hlaváč - X-Trade Brokers
Vysvětlivky: Akcie
Statistika se každý týden zabývá deseti tituly náhodně vybranými z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na Burze cenných papírů Praha. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.
Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.
Vysvětlivky: Úrokové sazby
Sloupec "Aktuální hodnota" jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných ukazatelů k datu počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.
V dalších sloupcích tabulky jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí atd.).
Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Sdílejte článek, než ho smažem