Začnu příkladem. Ještě předloni bych lidem doporučoval investovat na penzi do akcií ČEZ. Jedná se o stabilní firmu, kterou z drtivé většiny vlastní stát, a proto jí určitě bude umetat cestičku k pěkné dividendě. A taková dividenda představuje pro drobného střadatele pěkný důchod. Jenže čas všechno mění.
Nakonec se ukázalo, že politiky vždycky lákají peníze jiných. Nejprve loni na ČEZ uvalili již několikátou daň, aby se stát nemusel tolik dělit s malými akcionáři o dividendu, a nyní se zdá, že drobné akcionáře z firmy vytlačí za podmínek, které nemusí být vůbec férové.
Rozkládejte riziko
Plyne z toho známé ponaučení, že není radno sázet všechno na jednu kartu. A co je zajímavé letos, nemusí být zajímavé za dva roky, natož dvacet let. ČEZ se ještě může projevit jako skvělá investice. Možná stát po vzoru Francie vykoupí akcie s prémií 50 procent nad cenu burzy. A možná také ne, proto je dobré mít v záloze něco dalšího.
Kromě akcií bych do svého portfolia pro jistotu přihodil také nemovitosti. Jenže i tady stát mluví o šílené dani, a tak bych zařadil ještě dluhopisy a zlato. Ty se zatím nacházejí mimo hledáček politiků.
U nemovitostí vycházím z toho, že by každý měl na důchod bydlet ve svém. Chystaný levicový návrh na vysokou daň bude zřejmě populistický, a proto z nemovitosti, kde bydlíte, bude daň nízká, zatímco u pronajímané nemovitosti, bude vysoká. Objevují se i návrhy, že by daň mohla vzrůst až na 25násobek. Možná je tedy rozumnější pořídit si nemovitost třeba v Chorvatsku a tam ji pronajímat. Všechno se dá obejít.
Ano dluhopisům i zlatu
Ačkoliv jsou v našich končinách dluhopisy stále opomíjené, aktuálně nabízejí vysoké výnosy, jaké dlouhá léta nepamatujeme. Pokud investor nakoupí korporátní dluhopis zajištěný nemovitostí, může se dostat i nad 11procentní výnos. To je skvělé, zejména pokud předpokládáme, že v dalších letech půjdou úrokové sazby dolů. Investor si tak „zamkne“ výnos i na roky, kdy budou u dluhopisů v ekonomice běžné podstatně nižší výnosy.
Z pohledu diverzifikace je klíčové, že investováním do dluhopisů čelíte jiným rizikům než v případě akcií. Ne nadarmo zkušení investoři skládají portfolia ze 60 procent z akcií a ze 40 procent z dluhopisů.
V neposlední řadě bych doporučil zlato. To je historicky osvědčený uchovatel hodnoty. U nás se mu mnoho lidí vysmívá, tedy pokud ho v roce 2006 nenakoupili. Tehdy šlo pořídit unci za cenu kolem deseti tisíc korun, dnes pohybuje mezi 42 a 43 tisíci. Na rozdíl od cenných papírů si přitom neumím představit, že by zlato spadlo nulu. Vidím zde méně rizik než u cenných papírů. A když přijde špatné období, zlato zakopete a vaši vnuci ho vykopou v jiné době, kdy bude nejspíš mnohem dražší než dnes.
Vladimír Pikora
Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista. Vystudoval VŠE, kde získal doktorát. Nejprve působil jako hlavní ekonom Volksbank CZ, následně spoluzaložil analytický dům Next Finance, aby později založil Pikora Invest.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem