Jak rozložit investice. Nákup nemovitosti v cizině je možnost

Jan Rejcha | rubrika: BrandInsight | 13. 2. 2023
Poptávka tuzemských investorů po zahraničních nemovitostech roste. Jejím hnacím motorem je vysoká inflace spolu s obavami z dalšího vývoje kurzu tuzemské měny. Lidé s volnými finančními prostředky mohou touto cestou efektivně diverzifikovat svá investiční portfolia.
Jak rozložit investice. Nákup nemovitosti v cizině je možnost

Zdroj: Shutterstock

Pořízení nemovitosti v zahraničí, typicky u moře, na horách nebo dalších turisticky atraktivních destinacích, je z investičního hlediska diverzifikace měnová i regionální. Jedná se o konzervativní investici, u které je vedle příjmu z pronájmu bonusem možnost využívat nemovitost pro vlastní rekreaci. K tomu, že se tuzemští investoři začali ve větší míře poohlížet v zahraničí, přispěl i rychlý růst cen nemovitostí v Česku, jeden z největších v Evropské unii.

Měnová diverzifikace je na místě

Koruna je teď vůči euru nejsilnější za posledních 15 let. Je to i díky intervencím ČNB, která v roce 2022 na podporu tuzemské měny vynaložila přes 600 miliard korun. Zároveň ale mezi ekonomy i ve společnosti rezonují obavy, jakým směrem se koruna vydá v budoucnu. Můžeme asi pominout katastrofické scénáře analytiků japonské finanční skupiny Nomura Holdings, kteří Česku, Maďarsku a Rumunsku věští měnovou krizi a prudký propad měny, ale ekonomů předpovídajících nějakou korekci kurzu koruny je řada.

O autorovi

Zdroj: Rellox

Jan Rejcha je zakladatelem společnosti Rellox, která se specializuje na prodej zahraničních realit. Po vstupu Česka do Evropské unie vedl jednání se zahraničními autoritami o podmínkách investic českých fyzických osob do nemovitostí v Unii. Jako první představil českým investorům možnost přímé investice do realit v Rakousku, Itálii a dalších zemích. Od té doby rozšířil působnost Relloxu do dalších zemí v regionu CEE.

Jaký bude reálný vývoj, neví nikdo. Zajímavým indikátorem ale může být chování lidí a firem. Podíl eurových úložek českých střadatelů se dostal na hodnotu kolem tří procent. Je nejvyšší za posledních 13 let a pořád roste. V porovnání s jinými zeměmi je ovšem stále velmi nízký. V Chorvatsku, které začátkem letošního roku vstoupilo do eurozóny, činil v loňském roce podíl úspor v eurech zhruba polovinu všech úložek.

Na euro spontánně přecházejí také české firmy, které ho používají nejen jako hlavní zahraniční obchodní měnu, ale pokud to jen trochu jde, i doma. Polovina nových firemních úvěrů firem je v eurech.

Měnová diverzifikace je v každém případě na místě, ať už je situace s českou korunou momentálně jakákoliv. A budovat si dlouhodobou investiční pozici v euru nebo dolaru dává smysl. Pozice v euru respektive eurové výnosy jsou zároveň základem pro případné získání úvěru v eurech s výhodnějšími úrokovými sazbami.

Ten, kdo chce alokovat peníze v dolarech, může vedle investice v USA uvažovat například o Dubaji. Dirham je totiž pevným kurzem navázaný právě na americký dolar.

Pro vlastní rekreaci i na pronájem

Zájemcům o koupi nemovitosti v zahraničí doporučujeme zaměřit se na země se stabilním ekonomickým, právním a politickým prostředím. Investovat tam, kam byste bez obav poslali žít nebo studovat svoje děti.

Tomu do značné míry odpovídá i pořadí zemí, kde Češi zahraniční nemovitosti nakupují. Největší zájem je dlouhodobě o Rakousko, Chorvatsko, Španělsko a Itálii. Češi investují také v Polsku, na Slovensku, v Dubaji nebo USA. Nechybí ale i exotičtější destinace jako Mauricius, Kapverdské ostrovy nebo Dominikánská republika.

Z dat společnosti Rellox, která se specializuje především na prodej nových developerských projektů u moře a na horách, vyplývá, že 51 procent lidí kupuje zahraniční nemovitost za účelem kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu, 42 procent chce svůj apartmán či dům užívat výhradně pro vlastní potřebu a sedm procent kupuje čistě na pronájem. Téměř osmdesát procent prodaných nemovitostí jsou apartmány, 18 procent jsou domy a zhruba tři procenta připadají na investice do hotelů, penzionů a pozemků.

Průměrná cena nemovitostí, které Češi v zahraničí v roce 2022 kupovali, byla něco přes 360 tisíc eur. V průměru nejdražší nemovitosti pořizovali čeští investoři v Dubaji (cca 713 tisíc eur), oproti tomu nemovitosti v Chorvatsku měly průměrnou cenovku kolem 303 tisíc eur.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Turbulence na akciovém trhu. Podílové fondy je většinou vybraly

10. 9. 2024 | Martin Mašát

Turbulence na akciovém trhu. Podílové fondy je většinou vybraly

Ceny akcií – hlavně technologických – jsou vyšponované. Stačí málo, aby si majitelé řekli, že už víc neporostou. Karta se otáčí, přijde výprodej, trh se v turbulencích propadá a kdekdo... celý článek

Kam přesunout peníze ze spořicího účtu? Zhodnocení úspor očima expertů

9. 9. 2024 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kam přesunout peníze ze spořicího účtu? Zhodnocení úspor očima expertů

Doba, kdy jste se na spořicím účtu mohli těšit z úrokových sazeb nad 6 % nebo aspoň 5 % ročně, skončila. Kam se podívat, když se teď nechcete smířit s výrazně nižším výnosem?

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

7. 9. 2024 | Tomáš Krause

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý šéf Mt. Gox spouští novou burzu, vydavatel stablecoinu dai rebranduje a Japonsko chce snížit... celý článek

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

31. 8. 2024 | Tomáš Krause

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jackpot! Sólo těžař vytěžil blok. Deset let od smrti bitcoinové legendy, Musk podle soudu cenou dogecoinu nemanipuloval. Jsou NFT cenné papíry? Cardano se chystá na hardfork. Je tu... celý článek

Skupina Partners získala licenci obchodníka s cennými papíry

27. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Skupina Partners získala licenci obchodníka s cennými papíry

Finanční skupina Partners oznámila, že splnila všechny podmínky České národní banky a získala licenci obchodníka s cennými papíry.

Partners Financial Services