Jak rozložit investice. Nákup nemovitosti v cizině je možnost

Jan Rejcha | rubrika: FINMARKET | 13. 2. 2023
Poptávka tuzemských investorů po zahraničních nemovitostech roste. Jejím hnacím motorem je vysoká inflace spolu s obavami z dalšího vývoje kurzu tuzemské měny. Lidé s volnými finančními prostředky mohou touto cestou efektivně diverzifikovat svá investiční portfolia.
Jak rozložit investice. Nákup nemovitosti v cizině je možnost

Zdroj: Shutterstock

Pořízení nemovitosti v zahraničí, typicky u moře, na horách nebo dalších turisticky atraktivních destinacích, je z investičního hlediska diverzifikace měnová i regionální. Jedná se o konzervativní investici, u které je vedle příjmu z pronájmu bonusem možnost využívat nemovitost pro vlastní rekreaci. K tomu, že se tuzemští investoři začali ve větší míře poohlížet v zahraničí, přispěl i rychlý růst cen nemovitostí v Česku, jeden z největších v Evropské unii.

Měnová diverzifikace je na místě

Koruna je teď vůči euru nejsilnější za posledních 15 let. Je to i díky intervencím ČNB, která v roce 2022 na podporu tuzemské měny vynaložila přes 600 miliard korun. Zároveň ale mezi ekonomy i ve společnosti rezonují obavy, jakým směrem se koruna vydá v budoucnu. Můžeme asi pominout katastrofické scénáře analytiků japonské finanční skupiny Nomura Holdings, kteří Česku, Maďarsku a Rumunsku věští měnovou krizi a prudký propad měny, ale ekonomů předpovídajících nějakou korekci kurzu koruny je řada.

O autorovi

Zdroj: Rellox

Jan Rejcha je zakladatelem společnosti Rellox, která se specializuje na prodej zahraničních realit. Po vstupu Česka do Evropské unie vedl jednání se zahraničními autoritami o podmínkách investic českých fyzických osob do nemovitostí v Unii. Jako první představil českým investorům možnost přímé investice do realit v Rakousku, Itálii a dalších zemích. Od té doby rozšířil působnost Relloxu do dalších zemí v regionu CEE.

Jaký bude reálný vývoj, neví nikdo. Zajímavým indikátorem ale může být chování lidí a firem. Podíl eurových úložek českých střadatelů se dostal na hodnotu kolem tří procent. Je nejvyšší za posledních 13 let a pořád roste. V porovnání s jinými zeměmi je ovšem stále velmi nízký. V Chorvatsku, které začátkem letošního roku vstoupilo do eurozóny, činil v loňském roce podíl úspor v eurech zhruba polovinu všech úložek.

Na euro spontánně přecházejí také české firmy, které ho používají nejen jako hlavní zahraniční obchodní měnu, ale pokud to jen trochu jde, i doma. Polovina nových firemních úvěrů firem je v eurech.

Měnová diverzifikace je v každém případě na místě, ať už je situace s českou korunou momentálně jakákoliv. A budovat si dlouhodobou investiční pozici v euru nebo dolaru dává smysl. Pozice v euru respektive eurové výnosy jsou zároveň základem pro případné získání úvěru v eurech s výhodnějšími úrokovými sazbami.

Ten, kdo chce alokovat peníze v dolarech, může vedle investice v USA uvažovat například o Dubaji. Dirham je totiž pevným kurzem navázaný právě na americký dolar.

Pro vlastní rekreaci i na pronájem

Zájemcům o koupi nemovitosti v zahraničí doporučujeme zaměřit se na země se stabilním ekonomickým, právním a politickým prostředím. Investovat tam, kam byste bez obav poslali žít nebo studovat svoje děti.

Tomu do značné míry odpovídá i pořadí zemí, kde Češi zahraniční nemovitosti nakupují. Největší zájem je dlouhodobě o Rakousko, Chorvatsko, Španělsko a Itálii. Češi investují také v Polsku, na Slovensku, v Dubaji nebo USA. Nechybí ale i exotičtější destinace jako Mauricius, Kapverdské ostrovy nebo Dominikánská republika.

Z dat společnosti Rellox, která se specializuje především na prodej nových developerských projektů u moře a na horách, vyplývá, že 51 procent lidí kupuje zahraniční nemovitost za účelem kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu, 42 procent chce svůj apartmán či dům užívat výhradně pro vlastní potřebu a sedm procent kupuje čistě na pronájem. Téměř osmdesát procent prodaných nemovitostí jsou apartmány, 18 procent jsou domy a zhruba tři procenta připadají na investice do hotelů, penzionů a pozemků.

Průměrná cena nemovitostí, které Češi v zahraničí v roce 2022 kupovali, byla něco přes 360 tisíc eur. V průměru nejdražší nemovitosti pořizovali čeští investoři v Dubaji (cca 713 tisíc eur), oproti tomu nemovitosti v Chorvatsku měly průměrnou cenovku kolem 303 tisíc eur.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

7. 6. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Jaké dividendy letos vyplácí akciové společnosti na pražské burze a co od nich čekat v dalších letech? Kdy je ex-date a jaké je datum výplaty? Proč budou dividendy ČEZ a velkých bank... celý článek

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

31. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, ale bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel. Vyplývá to z analýzy České... celý článek

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

30. 5. 2023 | Jana Divinová

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

Podle statistik ČNB Češi za covidu rekordně šetřili. To je dobrá zpráva. Horší je, že valná část peněz zůstává ležet na bankovních účtech, odkud se úspory vypařují. Buď velmi rychle,... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Partners Financial Services