ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 28. 6. 2022 | 13 komentářů
ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Zdroj: Shutterstock

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře ČEZ a má zhruba 70% podíl. Představenstvo ČEZu původně navrhovalo dividendu o čtyři koruny nižší.

„Vyšší příjem státu z dividendy za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným,“ řekl už dříve ministr financí Zbyněk Stanjura. Celková vyplacená dividenda dělá 25,8 miliardy korun, stát z toho dostane zhruba 18 miliard.

Stát i menšinoví akcionáři ČEZu však zároveň dostanou peníze o tři měsíce později než podle původního návrhu. Valná hromada totiž schválila i návrh ministerstva financí na odložení splatnosti dividendy z 1. srpna na 1. listopadu 2022. Ministerstvo financí tím chce firmě poskytnout delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity. Podle některých analytiků je to zbytečné a ČEZ má dostatek volných prostředků.

Rozhodným dnem pro vlastnictví akcie bude 4. červenec. „V případě, že dividendu chcete obdržet, je potřeba akcie ČEZ koupit nejpozději v den, který předchází datu tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Ex-date připadá na 1. července 2022 pro pražskou burzu a na 7. července 2022 pro burzu RM-Systém,“ upřesňuje Jan Tománek z Fio banky.

Loni vyplatil ČEZ akcionářům dividendu 52 korun na akcii. Vyšší dividendu vyplatil jen ze zisku roku 2009, tehdy to bylo 53 korun za akcii. Loňská dividenda odrážela prodej rumunských aktiv firmy. Dividendu ze zisku roku 2022 představenstvo ČEZu v březnu odhadlo na úrovni 56 až 62 korun na akcii.

Mohla by se zmenšit, pokud by se podařilo prosadit návrh na zavedení sektorové daně, kterou navrhují Piráti. I když nejsilnější vládní strana ODS je zatím spíše proti, investory tato zpráva z neděle vylekala natolik, že akcie ČEZu v pondělí na pražské burze ztratila více jak desetinu hodnoty. Zdá se ale, že šlo o jednorázový propad, když v úterý akcie rostla o více jak čtyři procenta.

Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na valné hromadě také řekl, že plán na možnou transformaci společnost představí na valné hromadě v roce 2023. Podle Cyraniho zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí. O transformaci ČEZu, tak aby stát ovládal výrobu elektřiny z jádra a uhlí, minulý týden mluvil premiér Petr Fiala.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 6. 2022 4:00, Václav

Jsou to neřádi. Zatímco si vedení vyplácí maximální, nekřesťanské odměny, tak akcionáře potrestají směšnou almužnou. Nechápu proč jim to majoritní akcionář ( = stát 70% akcií) toleruje.

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 6. 2022 5:47, Tarzan

Škoda, že jsem nakoupil před propadem :-/

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Bezvavlasy dají na burzu méně akcií. Chtěly vyšší cenu

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Bezvavlasy dají na burzu méně akcií. Chtěly vyšší cenu

Společnost Bezvavlasy dostane od investorů na pražské burze 112,7 milionu korun na další rozvoj. Dnes skončil primární úpis akcií (IPO), s nimiž se od 7. září začne veřejně obchodovat... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.