ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 28. 6. 2022 | 13 komentářů
ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Zdroj: Shutterstock

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře ČEZ a má zhruba 70% podíl. Představenstvo ČEZu původně navrhovalo dividendu o čtyři koruny nižší.

„Vyšší příjem státu z dividendy za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným,“ řekl už dříve ministr financí Zbyněk Stanjura. Celková vyplacená dividenda dělá 25,8 miliardy korun, stát z toho dostane zhruba 18 miliard.

Stát i menšinoví akcionáři ČEZu však zároveň dostanou peníze o tři měsíce později než podle původního návrhu. Valná hromada totiž schválila i návrh ministerstva financí na odložení splatnosti dividendy z 1. srpna na 1. listopadu 2022. Ministerstvo financí tím chce firmě poskytnout delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity. Podle některých analytiků je to zbytečné a ČEZ má dostatek volných prostředků.

Rozhodným dnem pro vlastnictví akcie bude 4. červenec. „V případě, že dividendu chcete obdržet, je potřeba akcie ČEZ koupit nejpozději v den, který předchází datu tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Ex-date připadá na 1. července 2022 pro pražskou burzu a na 7. července 2022 pro burzu RM-Systém,“ upřesňuje Jan Tománek z Fio banky.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Loni vyplatil ČEZ akcionářům dividendu 52 korun na akcii. Vyšší dividendu vyplatil jen ze zisku roku 2009, tehdy to bylo 53 korun za akcii. Loňská dividenda odrážela prodej rumunských aktiv firmy. Dividendu ze zisku roku 2022 představenstvo ČEZu v březnu odhadlo na úrovni 56 až 62 korun na akcii.

Mohla by se zmenšit, pokud by se podařilo prosadit návrh na zavedení sektorové daně, kterou navrhují Piráti. I když nejsilnější vládní strana ODS je zatím spíše proti, investory tato zpráva z neděle vylekala natolik, že akcie ČEZu v pondělí na pražské burze ztratila více jak desetinu hodnoty. Zdá se ale, že šlo o jednorázový propad, když v úterý akcie rostla o více jak čtyři procenta.

Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na valné hromadě také řekl, že plán na možnou transformaci společnost představí na valné hromadě v roce 2023. Podle Cyraniho zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí. O transformaci ČEZu, tak aby stát ovládal výrobu elektřiny z jádra a uhlí, minulý týden mluvil premiér Petr Fiala.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 6. 2022 4:00, Václav

Jsou to neřádi. Zatímco si vedení vyplácí maximální, nekřesťanské odměny, tak akcionáře potrestají směšnou almužnou. Nechápu proč jim to majoritní akcionář ( = stát 70% akcií) toleruje.

+48
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 6. 2022 17:50

lide otevrte oci cez nas okrada kazdy den po cely rok dolu s cenou kazdy rok abi nasi lide mohli svitit varit tak jak to ma byt zlaty socialismus kscm volte vsichni nebo budete spat v lese budete jist travu koupat se budete jednou v tydnu lide do ulic volime ano kscm spd johan kurst nemecko takova je pravda cesi dotoho nebo skoncite vsichni na ulici hladovi a vkoncich

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services