Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2021 | 34 komentářů
Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Zdroj: Zonky

Platforma Zonky přestane novým zájemcům nabízet manuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz. Dál jim bude nabízet jenom službu Rentiér, která investici automaticky rozloží do několika stovek úvěrů.

„Od 31. srpna budeme klientům, kteří chtějí začít nově investovat, nabízet už jen Rentiéra. Od 1. listopadu pak investorům přestaneme umožňovat manuální investování do nových půjček,“ upřesňuje šéf Zonky Jiří Humhal.

„U stávajících manuálních investic se nic nemění. Klienti je mohou nechat takzvaně doběhnout, tedy postupně vysplácet a realizovat související výnosy. Zonky se bude dál o veškeré investice starat jako doposud. Nové manuální investice do participací už ale od 1. listopadu neumožníme,“ dodává Humhal.

„Rentiér je nejen celkově jednodušší, ale navíc vám ušetří čas, protože za vás automaticky rozinvestuje i vyšší vklady a dokáže pravidelně reinvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu. Rozložení investice vám zajistí stabilní portfolio s nízkým rizikem,“ píše Zonky klientům.

Zonky Rentiér vstoupil na trh v listopadu 2019. Zájem o něj podle Humhala předčil očekávání. „A protože nám nedává z pohledu efektivity smysl udržovat vedle sebe manuální investování a Zonky Rentiéra, tedy služby plnící obdobnou funkci, budeme klientům nabízet dál už jen Rentiéra,“ vysvětluje.

„Objem nových vkladů do Rentiéra je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících trojnásobný,“ říká Roman Macháček z komunikačního oddělení Air Bank. Celkově ale dál převládají manuální investice s aktuálním objemem přes 1,5 miliardy korun oproti přibližně 0,6 miliardy u Rentiéra.

Rentiér v posledních měsících uvádí, že pro nové smlouvy očekává hrubý roční výnos 3,05 %. „Při vkladu 10 000 Kč za vás vše zainvestujeme s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,9 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (~1,41 % p.a.),“ upřesňuje.

Zonky se od svého vzniku v roce 2015 propaguje jako online služba, jejímž prostřednictvím „lidé půjčují lidem“ nezávisle na velkých finančních institucích. Za projektem nicméně stojí splátková společnost Home Credit ze skupiny PPF. Ta (respektive „institucionální investoři“ společně) podle čísel z konce roku 2019 financovala zhruba 70 procent poskytnutých půjček.

Společnost Benxy provozující službu Zonky se loni stala dceřinou společností Air Bank. Kumulovaná ztráta Benxy loni přesáhla 900 milionů korun, rok 2020 skončil ztrátou 34 milionů. Za poslední dvě pololetí hlásí  Benxy provozní zisk. 

Ke konci letošního června měla platforma Zonky 47 529 investorů a 42 336 dlužníků. Atraktivitu pro drobné investory se letos snažila vylepšit snížením minimálního vkladu na 10 tisíc korun z předchozích 50 tisíc. Změnila i strukturu poplatků: pro nové investory skončil vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak stoupl poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2021 11:58, Rosťa Kozák

Tímto krokem se investování na Zonky pro mě stává neatraktivni. Místo individuálního posuzování investic a vlastní volby rizika a zisku se z nej stává další nudná investiční platforma, navíc s nezajímavým výnosem 3%.

+177
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2021 13:03, Hirx

Je vidět, že diskutující ví o Zonky nebo Benxy velmi málo. Současný výnos se pohybuje kolem 5,2% což na dnešní dobu není k zahození, když uvážíme míru rizika. SDrovnávat tuto investici se státním dluhopisem je ubohé. Když jsem státní dluhopisy chtěl, musel bych si založit u ČSOB konto, zaplatit 700,- kč, a to je, když přihlédnu k zisku který mi to přinese velmi nezajímavé.

-73
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Partners Financial Services