Platforma Zonky přestane novým zájemcům nabízet manuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz. Dál jim bude nabízet jenom službu Rentiér, která investici automaticky rozloží do několika stovek úvěrů.
„Od 31. srpna budeme klientům, kteří chtějí začít nově investovat, nabízet už jen Rentiéra. Od 1. listopadu pak investorům přestaneme umožňovat manuální investování do nových půjček,“ upřesňuje šéf Zonky Jiří Humhal.
„U stávajících manuálních investic se nic nemění. Klienti je mohou nechat takzvaně doběhnout, tedy postupně vysplácet a realizovat související výnosy. Zonky se bude dál o veškeré investice starat jako doposud. Nové manuální investice do participací už ale od 1. listopadu neumožníme,“ dodává Humhal.
„Rentiér je nejen celkově jednodušší, ale navíc vám ušetří čas, protože za vás automaticky rozinvestuje i vyšší vklady a dokáže pravidelně reinvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu. Rozložení investice vám zajistí stabilní portfolio s nízkým rizikem,“ píše Zonky klientům.
Zonky Rentiér vstoupil na trh v listopadu 2019. Zájem o něj podle Humhala předčil očekávání. „A protože nám nedává z pohledu efektivity smysl udržovat vedle sebe manuální investování a Zonky Rentiéra, tedy služby plnící obdobnou funkci, budeme klientům nabízet dál už jen Rentiéra,“ vysvětluje.
„Objem nových vkladů do Rentiéra je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících trojnásobný,“ říká Roman Macháček z komunikačního oddělení Air Bank. Celkově ale dál převládají manuální investice s aktuálním objemem přes 1,5 miliardy korun oproti přibližně 0,6 miliardy u Rentiéra.
Rentiér v posledních měsících uvádí, že pro nové smlouvy očekává hrubý roční výnos 3,05 %. „Při vkladu 10 000 Kč za vás vše zainvestujeme s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,9 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (~1,41 % p.a.),“ upřesňuje.
Zonky se od svého vzniku v roce 2015 propaguje jako online služba, jejímž prostřednictvím „lidé půjčují lidem“ nezávisle na velkých finančních institucích. Za projektem nicméně stojí splátková společnost Home Credit ze skupiny PPF. Ta (respektive „institucionální investoři“ společně) podle čísel z konce roku 2019 financovala zhruba 70 procent poskytnutých půjček.
Společnost Benxy provozující službu Zonky se loni stala dceřinou společností Air Bank. Kumulovaná ztráta Benxy loni přesáhla 900 milionů korun, rok 2020 skončil ztrátou 34 milionů. Za poslední dvě pololetí hlásí Benxy provozní zisk.
Ke konci letošního června měla platforma Zonky 47 529 investorů a 42 336 dlužníků. Atraktivitu pro drobné investory se letos snažila vylepšit snížením minimálního vkladu na 10 tisíc korun z předchozích 50 tisíc. Změnila i strukturu poplatků: pro nové investory skončil vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak stoupl poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku Aktuálně.cz,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
31. 8. 2021 11:58, Rosťa Kozák
Tímto krokem se investování na Zonky pro mě stává neatraktivni. Místo individuálního posuzování investic a vlastní volby rizika a zisku se z nej stává další nudná investiční platforma, navíc s nezajímavým výnosem 3%.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
31. 8. 2021 13:03, Hirx
Je vidět, že diskutující ví o Zonky nebo Benxy velmi málo. Současný výnos se pohybuje kolem 5,2% což na dnešní dobu není k zahození, když uvážíme míru rizika. SDrovnávat tuto investici se státním dluhopisem je ubohé. Když jsem státní dluhopisy chtěl, musel bych si založit u ČSOB konto, zaplatit 700,- kč, a to je, když přihlédnu k zisku který mi to přinese velmi nezajímavé.
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.