Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2021 11:30 | 34 komentářů
Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Zdroj: Zonky

Platforma Zonky přestane novým zájemcům nabízet manuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz. Dál jim bude nabízet jenom službu Rentiér, která investici automaticky rozloží do několika stovek úvěrů.

„Od 31. srpna budeme klientům, kteří chtějí začít nově investovat, nabízet už jen Rentiéra. Od 1. listopadu pak investorům přestaneme umožňovat manuální investování do nových půjček,“ upřesňuje šéf Zonky Jiří Humhal.

„U stávajících manuálních investic se nic nemění. Klienti je mohou nechat takzvaně doběhnout, tedy postupně vysplácet a realizovat související výnosy. Zonky se bude dál o veškeré investice starat jako doposud. Nové manuální investice do participací už ale od 1. listopadu neumožníme,“ dodává Humhal.

„Rentiér je nejen celkově jednodušší, ale navíc vám ušetří čas, protože za vás automaticky rozinvestuje i vyšší vklady a dokáže pravidelně reinvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu. Rozložení investice vám zajistí stabilní portfolio s nízkým rizikem,“ píše Zonky klientům.

Zonky Rentiér vstoupil na trh v listopadu 2019. Zájem o něj podle Humhala předčil očekávání. „A protože nám nedává z pohledu efektivity smysl udržovat vedle sebe manuální investování a Zonky Rentiéra, tedy služby plnící obdobnou funkci, budeme klientům nabízet dál už jen Rentiéra,“ vysvětluje.

„Objem nových vkladů do Rentiéra je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících trojnásobný,“ říká Roman Macháček z komunikačního oddělení Air Bank. Celkově ale dál převládají manuální investice s aktuálním objemem přes 1,5 miliardy korun oproti přibližně 0,6 miliardy u Rentiéra.

Rentiér v posledních měsících uvádí, že pro nové smlouvy očekává hrubý roční výnos 3,05 %. „Při vkladu 10 000 Kč za vás vše zainvestujeme s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,9 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (~1,41 % p.a.),“ upřesňuje.

Zonky se od svého vzniku v roce 2015 propaguje jako online služba, jejímž prostřednictvím „lidé půjčují lidem“ nezávisle na velkých finančních institucích. Za projektem nicméně stojí splátková společnost Home Credit ze skupiny PPF. Ta (respektive „institucionální investoři“ společně) podle čísel z konce roku 2019 financovala zhruba 70 procent poskytnutých půjček.

Společnost Benxy provozující službu Zonky se loni stala dceřinou společností Air Bank. Kumulovaná ztráta Benxy loni přesáhla 900 milionů korun, rok 2020 skončil ztrátou 34 milionů. Za poslední dvě pololetí hlásí  Benxy provozní zisk. 

Ke konci letošního června měla platforma Zonky 47 529 investorů a 42 336 dlužníků. Atraktivitu pro drobné investory se letos snažila vylepšit snížením minimálního vkladu na 10 tisíc korun z předchozích 50 tisíc. Změnila i strukturu poplatků: pro nové investory skončil vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak stoupl poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2021 11:58, Rosťa Kozák

Tímto krokem se investování na Zonky pro mě stává neatraktivni. Místo individuálního posuzování investic a vlastní volby rizika a zisku se z nej stává další nudná investiční platforma, navíc s nezajímavým výnosem 3%.

+115
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2021 13:03, Hirx

Je vidět, že diskutující ví o Zonky nebo Benxy velmi málo. Současný výnos se pohybuje kolem 5,2% což na dnešní dobu není k zahození, když uvážíme míru rizika. SDrovnávat tuto investici se státním dluhopisem je ubohé. Když jsem státní dluhopisy chtěl, musel bych si založit u ČSOB konto, zaplatit 700,- kč, a to je, když přihlédnu k zisku který mi to přinese velmi nezajímavé.

-42
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.