Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2021 | 34 komentářů
Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Zdroj: Zonky

Platforma Zonky přestane novým zájemcům nabízet manuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz. Dál jim bude nabízet jenom službu Rentiér, která investici automaticky rozloží do několika stovek úvěrů.

„Od 31. srpna budeme klientům, kteří chtějí začít nově investovat, nabízet už jen Rentiéra. Od 1. listopadu pak investorům přestaneme umožňovat manuální investování do nových půjček,“ upřesňuje šéf Zonky Jiří Humhal.

„U stávajících manuálních investic se nic nemění. Klienti je mohou nechat takzvaně doběhnout, tedy postupně vysplácet a realizovat související výnosy. Zonky se bude dál o veškeré investice starat jako doposud. Nové manuální investice do participací už ale od 1. listopadu neumožníme,“ dodává Humhal.

„Rentiér je nejen celkově jednodušší, ale navíc vám ušetří čas, protože za vás automaticky rozinvestuje i vyšší vklady a dokáže pravidelně reinvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu. Rozložení investice vám zajistí stabilní portfolio s nízkým rizikem,“ píše Zonky klientům.

Zonky Rentiér vstoupil na trh v listopadu 2019. Zájem o něj podle Humhala předčil očekávání. „A protože nám nedává z pohledu efektivity smysl udržovat vedle sebe manuální investování a Zonky Rentiéra, tedy služby plnící obdobnou funkci, budeme klientům nabízet dál už jen Rentiéra,“ vysvětluje.

„Objem nových vkladů do Rentiéra je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících trojnásobný,“ říká Roman Macháček z komunikačního oddělení Air Bank. Celkově ale dál převládají manuální investice s aktuálním objemem přes 1,5 miliardy korun oproti přibližně 0,6 miliardy u Rentiéra.

Rentiér v posledních měsících uvádí, že pro nové smlouvy očekává hrubý roční výnos 3,05 %. „Při vkladu 10 000 Kč za vás vše zainvestujeme s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,9 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (~1,41 % p.a.),“ upřesňuje.

Zonky se od svého vzniku v roce 2015 propaguje jako online služba, jejímž prostřednictvím „lidé půjčují lidem“ nezávisle na velkých finančních institucích. Za projektem nicméně stojí splátková společnost Home Credit ze skupiny PPF. Ta (respektive „institucionální investoři“ společně) podle čísel z konce roku 2019 financovala zhruba 70 procent poskytnutých půjček.

Společnost Benxy provozující službu Zonky se loni stala dceřinou společností Air Bank. Kumulovaná ztráta Benxy loni přesáhla 900 milionů korun, rok 2020 skončil ztrátou 34 milionů. Za poslední dvě pololetí hlásí  Benxy provozní zisk. 

Ke konci letošního června měla platforma Zonky 47 529 investorů a 42 336 dlužníků. Atraktivitu pro drobné investory se letos snažila vylepšit snížením minimálního vkladu na 10 tisíc korun z předchozích 50 tisíc. Změnila i strukturu poplatků: pro nové investory skončil vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak stoupl poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2021 11:58, Rosťa Kozák

Tímto krokem se investování na Zonky pro mě stává neatraktivni. Místo individuálního posuzování investic a vlastní volby rizika a zisku se z nej stává další nudná investiční platforma, navíc s nezajímavým výnosem 3%.

+169
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2021 13:03, Hirx

Je vidět, že diskutující ví o Zonky nebo Benxy velmi málo. Současný výnos se pohybuje kolem 5,2% což na dnešní dobu není k zahození, když uvážíme míru rizika. SDrovnávat tuto investici se státním dluhopisem je ubohé. Když jsem státní dluhopisy chtěl, musel bych si založit u ČSOB konto, zaplatit 700,- kč, a to je, když přihlédnu k zisku který mi to přinese velmi nezajímavé.

-71
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

18. 8. 2022 | Alan Pock

Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Mnoho lidí přestává v době krize investovat. Hodnota řady aktiv, která se nyní dostávají pod cenu, ale v dlouhodobějším horizontu opět poroste. Navíc stále existují aktiva, která dokážou... celý článek

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.