Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 4. 2021 | 2 komentáře
Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

Zdroj: Zonky

Platforma Zonky Rentiér od 13. dubna snižuje minimální vklad z dosavadních 50 tisíc na 10 tisíc korun. „Služba tak bude dostupná více klientům, kteří nyní mohou své úspory zhodnocovat už od nižších částek,“ říká Jana Pokorná, mluvčí Zonky a Air Bank. Zájemci si mohou Rentiéra nově sjednat také na pobočkách Air Bank.

Produkt Zonky Rentiér pro individuální investory vstoupil na trh v listopadu 2019. Funguje na bázi P2P půjček a aktuálně očekává hrubý roční výnos 3,55 % (bez započtení vstupního poplatku a před případným zdaněním). Oproti samostatným investicím do půjček se snaží minimalizovat riziko automatickým rozložením do několika stovek úvěrů napříč celým portfoliem Zonky. 

Službu Zonky Rentiér zatím využívá přes 1600 lidí, kteří v něm proinvestovali přes 275 milionů korun, upřesnila Pokorná před měsícem. Celkově poskytla Zonky od svého startu v roce 2015 půjčky v celkové hodnotě 15 miliard korun, z toho 3,6 miliardy v loňském roce. Zonky sjednala celkem 98 728 úvěrových smluv, počet klientů s půjčkou byl na konci března 69 tisíc. Celkový počet investorů přesáhl 44 tisíc. 

Projekt Zonky dál zůstává ztrátový, čistá ztráta za rok 2020 nicméně meziročně klesla o 91 procent na 34 milionů. „Pokud bychom nemuseli vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze firmy do Španělska ve výši 40 milionů, zakončili bychom rok 2020 už v zisku,“ říká šéf Zonky Jiří Humhal. Kumulovaná ztráta od startu projektu dosahuje stovek milionů korun. Například v roce 2019 skončilo hospodaření Zonky se ztrátou 365 milionů korun, o rok dřív to bylo 272 milionů.

Firma se pochlubila, že letošní březen byl nejsilnějším měsícem v její dosavadní historii: celková výše nově poskytnutých půjček dosáhla 605 milionů. „Navýšili jsme limit půjčky až na 900 tisíc korun a zároveň jsme prodloužili maximální dobu splácení na deset let. Klienti mají o půjčky s novými parametry velký zájem a tak očekáváme, že už v průběhu dubna poskytneme půjčku s pořadovým číslem sto tisíc,“ dodává Humhal.

Investice prostřednictvím služby Rentiér od platformy Zonky jsou od března dostupné také přímo přes Air Bank. Zájemci si mohou službu sjednat a využívat v mobilní aplikaci My Air. Zatím jde o pilotní provoz pro vybranou skupinu klientů, zapojit se však mohou i další zájemci, kteří pošlou zprávu ze svého internetového nebo mobilního bankovnictví. Klienti uvidí v aplikaci nejen přehled svých investic prostřednictvím služby Rentiér a jejich zhodnocování v čase, ale prostřednictvím aplikace do ní mohou také kdykoliv investovat další peníze.

Společnost Benxy provozující službu Zonky se loni stala dceřinou společností Air Bank. Obě společnosti patří do skupiny PPF, respektive Home Credit. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.