Očima expertů: Milionová rada

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 10. 8. 2018 | 6 komentářů
Dobrá rada nad zlato. Zvlášť když jde o peníze nebo podnikání. Kdo nejlíp poradil osobnostem ze světa české ekonomiky a byznysu?
Očima expertů: Milionová rada

Zdroj: Shutterstock

Nerozvážné investice, nákup nevhodné nemovitosti, ztráta času s nefunkčními projekty, špatné zkušenosti s výběrem obchodních partnerů a spolupracovníků. Kdo něco z toho na vlastní kůži nezažil, je buď velký klikař, nebo nad ním bdí jeho anděl strážný, třeba v podobě dobrého rádce. Schopnost dobře naslouchat zkušenějším může být obzvlášť v byznysu jednou z nejcennějších vlastností. Velká část podnikatelů vám ale zároveň poví, že chybami se člověk učí. A že každé klopýtnutí, i když bolestivé, může nakonec znamenat důležitý posun vpřed. Zkrátka i negativní zkušenosti se dají přetavit v něco pozitivního. Nechme ale už motivačních řečí a pojďme si prostě poslechnout, co konkrétné někomu vážně zafungovalo.

Do čeho investovat?

Pravidelně se ptáme expertů přes finance, do čeho má cenu investovat. Projděte si, jaké rady letos zazněly a posuďte, jestli by vám byly skutečně něco platné…

Do čeho investovat v roce 2018

Do čeho teď investovat?

Co s deseti miliony?

Jakou nejlepší radu ohledně financí, peněz a byznysu dostali podnikatelé, ekonomové, investoři a vrcholoví manažeři, které jsme oslovili v naší pravidelné anketě? Od koho a v jaké situaci klíčová rada přišla? A jak ji dokázali uplatnit ve svém životě?

Petr Stuchlík

podnikatel, investor, kandidát na primátora Prahy

+39
+
-

Od maminky, když jsem se ve čtyřiadvaceti stal šéfem obchodního týmu iDnes, krátce po tom, co MAFRA koupila portál fincentrum.cz. Maminka tehdy poznamenala: „Pety, od teď už budeš jako ředitel sám. Počítej s tím, že z lidí, se kterými spolupracuješ, včetně kamarádů, jsou podřízení.“ Měla pravdu, samozřejmě. Můžete mít s kolegy dobré vztahy, přátelit se a trávit někdy i čas v soukromí. Jenže pokud chcete být dobrý lídr, nesmíte zapomenout, že vaše práce není šíření štěstí a radosti, ale tah na branku a dosažení společných cílů. Zvlášť, když se láme chleba. Pro někoho je tahle rada možná jasná a samozřejmá. Přesto kolem sebe vidím příliš mnoho šéfů, kteří nedokážou udělat nepopulární rozhodnutí. Chcete-li každého udělat šťastným, prodávejte zmrzlinu.


Michal Šmída

zakladatel a CEO Twisto

+8
+
-

Kdyby měla být všechna naše rozhodnutí důkladně promyšlená, abychom eliminovali rizika a neznámé, tak by se svět nehýbal. Lidé musí podstupovat rizika jak v podnikání, tak i v rozhodování jít mimo svoji komfortní zónu, obětovat pohodlí a přijmout to, že na cestě k úspěchu udělají mnoho chyb.

Já před takovým rozhodnutím stál před šesti lety, když jsem působil v investiční bance v Londýně. Mohl jsem v pohodlné pozici zůstat dalších X let, vydělávat hezké peníze a být ve zlaté kleci do konce života. Stal by se ze mě stroj a z života jen rutina. Rozhodl jsem se, že to není cesta pro mě, a po jedenácti letech v zahraničí se vrátil zpátky do Česka, abych začal něco svého. Velký krok do neznáma a budování byznysu z nuly je ta největší škola – tuto zkušenost nezískáte, pokud zůstanete v korporátu a budete snít o tom, jak jednou začnete něco vlastního. Nečekejte a udělejte to hned, čas si nikdy nekoupíte zpět, ale korporát vás zaměstná vždy.


Aleš Michl

spoluzakladatel investičního fondu Quant a poradce ministryně financí

+13
+
-

Žádné takové rady neexistují. Každý je v tom sám, i když si to leckdy nechceme přiznat a bezhlavě věříme doporučením ostatních. Čím dřív si to uvědomíme, tím lépe.

 


Anna Marešová

designérka, podnikatelka

+11
+
-

Během podnikání jsem dostala řadu rad od lidí, kterých si vážím a kteří jsou ve svém byznysu velmi úspěšní. Vždycky je o nich dobré popřemýšlet, protože vznikají na základě zkušeností, a často draze vykoupených zkušeností.

Mám to štěstí, že jsem dobré rady dostávala v klíčových momentech. Třeba, když jsem hledala svoji první asistentku. Prý nemám koukat na její životopis, na to, kde dotyčná pracovala, ani na to, co všechno umí. Spíš se mám zaměřit na to, jestli má chuť se učit novým věcem a zda má nadšení pro práci, kterou jí nabízím. Když člověk chce, naučí se cokoliv, ale když nechce, není schopen využít ani to, co už dávno umí. Řídím se tím doteď a řekla bych, že to funguje velmi dobře.

Někdy přišly vtipnější rady – třeba že „halíře dělaj talíře“. Nejdřív jsem se tomu smála, ale postupem času jsem to pochopila. Pro mě to znamená nic nepodceňovat, žádný malý krok ani malé rozhodnutí.


Lubo Smid

spoluzakladatel a CEO technologické společnosti STRV

+30
+
-

„Peněz je na světě mnoho, ale času má každý málo!“ Nevím, jestli jsem tu radu od někoho slyšel přesně v téhle formě, ale je pro mě svým způsobem důležitá a popisuje moc dobře, jak přistupuji ke svému životu i byznysu. Mám okolo sebe hned několik lidí, kteří fungují velmi podobně, a tento způsob myšlení se často promítá i do mých rozhodnutí. Důležité je najít si cestu, jak věci co nejvíc usnadnit, i když třeba není jisté, zda to vyjde. Kdybychom to v STRV nedělali, tak bychom za těch šest let v USA nikdy neuspěli. Ne každé rozhodnutí je nutně spojené s návratností investice, ale pokud jde o peníze, ty se dají vydělat vždycky – zato ztracený čas vám už nikdo nevrátí.

O svém osobním životě uvažuji stejně jako o investicích a byznysu. Spořím spíš nutné minimum pro případ jistoty a většinu prostředků se snažím dávat do zážitků a užívat si maximálně času, který mám.


Jakub Lohniský

zakladatel Le Premier

+15
+
-

Nejen když jsme začínali, ale často i nyní dostávám radu, že k růstu se nedá prošetřit. Souhlasím, že díky extrémní kontrole nákladů můžete mít větší úspěch, potažmo zisk, ale na začátku musíte nastartovat růst investicemi. To se ale lehce řekne, hůř dělá. Často totiž střílíte do neznáma, jen věříte, že daná rozhodnutí utratit peníze (které si třeba musíte navíc půjčit) budou mít za pár let kýžený efekt. Proto hluboce smekám přede všemi, kteří dokážou tenhle gambling hrát ve velkém a jsou úspěšní.


Vlastimil Hrabal

viceprezident obchodu v asijském startupu Oriente

+12
+
-

Nejlepší rada v byznysu, kterou jsem kdy dostal, byla od mého prvního šéfa Martina Havelky v ING. Říkal: „Nikdy neodmítej nové příležitosti, i když nemáš ponětí, o co přesně jde.“ Řídím se tím pravidlem celou svoji kariéru, od té doby, co jsem ještě v ING nastoupil do nově založeného oddělení Lean Six Sigma a začal pracovat jako Black Belt. Do té doby jsem ani jeden z těchto pojmů neslyšel. Pak jsem dostal nabídku z Direct pojišťovny. Byla první internetovou pojišťovnou na trhu a v tom čase velkou neznámou. V rámci asi třetího pohovoru v životě jsem kývl na možnost práce v Indii, a po dvou letech tam se posunul do sales sektoru, což byl úplný opak operations, které jsem dělal doposud. Nikdy jsem té změny nelitoval, protože ty dva roky v Sales mi daly možnost začít něco nového – tentokrát vytvářet byznys pro startup v Hongkongu a později dělat to samé pro zakladatele Skypu, což je v této chvíli poslední ano do neznáma, které jsem vyslovil. Je zajímavé, kam až vás takový přístup může dovést. Je to neopakovatelná cesta a jsem zvědavý, co přijde dál.


Lukáš Kovanda

hlavní ekonom Cyrrus

+48
+
-

Anketa

Kterou radu vezmete za svou?

Vlastně to ani tak nebyla rada, ale ono známé „Vím, že nic nevím.“ Sókratův nejznámější výrok mi asi v pěti letech zprostředkoval děda. Utkvěl mi v paměti. Jeho přehráváním v mysli jsem se naučil o věcech pochybovat, ke všemu, co slyším či vidím přistupovat kriticky. To se hodí i ve financích, které jsou plné „zaručených“ rad či tipů, jak investovat a zbohatnout. Pokud k financím přistupujeme v duchu tvrzení „vím, že nic nevím“, tedy že „jedinou jistotou je nejistota“, nemůžeme nic zásadně pokazit. Pokud se tedy nejistým prostředím kolem nás nenecháme masírovat až moc. Žádný „jistý“ recept na zbohatnutí neexistuje.

Opravdu bohatí a úspěšní lidé jsou tam, kde jsou, díky notné porci štěstí. Vzdělání, tvrdá práce a píle, vytrvalost, disciplína, fištrón, to všechno jsou v podstatě nutné předpoklady opravdového úspěchu a bohatství (nepočítám-li dědictví apod.). Bez dávky štěstí ale stačit nebudou. Bez štěstí budeme mít na složenky, ale ve Forbesu o nás psát nebudou. Všechny ty příběhy úspěšných a bohatých, které v právě časopisech typu Forbes vídáme, jsou příběhy lidí, kteří měli štěstí. Zpětně to vypadá, že si šli za svým, měli jasný cíl, ale ve skutečnosti – i když by si to zřejmě nepřiznali – věděli jen to, že vlastně nic neví. Nemá tedy ani cenu jejich příběh moc napodobovat. Podruhé už se to tak stejně nepovede. Proto buďme v životě i ve financích sví, jděme vlastní cestou, používejme vlastní hlavu, moudrým naslouchejme, ale o všem pochybujme.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 8. 2018 8:22, HonzaV

Rady na zbohatnutí fakt neexistují. Ale aniž bych chtěl výše uvedeným rádcům fušovat do byznysu, dovolím si přidat taky pár rad, co mi samozřejmě zase řekli jiní (to bych nevymyslel):

"Vy*rat se na inovace. Dělejte věci poctivě a včas a každej si to od vás s úlevou koupí." (To prohlásil někdy před 12 lety kamarád byznysmen, byla to doba, kdy se strašně řešily internety, mobilní aplikace a tak, jakou to bude mít budoucnost, ale zároveň nikdo nedokázal spolehlivě a v termínu udělat elektriku při rekonstrukci bytu.)

"Nesnaž se dělat co tě baví, ale snaž se aby tě bavilo co děláš." Tohle si myslím že je docela dobrý pravidlo, protože i v tom nejúžasnějším byznyse máte nějakých 20 % (cca. 1 den v týdnu) času, kdy se prostě musí dělat režie, řešit úmorné problémy, lítat po ouřadech, hádat se s dementy atd. Bez toho to prostě nejde. (A když si na to zjednáte člověka, tak zas musíte řídit víc lidí... :) )

"Nepo*rat se z toho." Na to přišel kolega a v podstatě je tu ve zkratce shrnuto pravidlo, podle kterého se má vždycky najít nějaký čas na odpočinek, regeneraci, pokec s podobně postiženými, tříbení myšlenek, nebo jenom procházku lesem. Vzpomínám si, jak jsem jednou přijel na franc. Riviéru na stavbu víkendového sídla významného realitního developera. Jeho řidič, co nás vezl, vyprávěl, jak když ho nedávno nabíral na letišti, tak byznysmen líčil jak celý den nejedl, a ještě v letištní hale se sháněl aspoň po nějaké bagetě... Ano, občas to tak je, ale zdraví máme jen jedno anenašli jsme ho na hnoji. A milióny jsou pěkná věc, dodají klidu, ale někdy si říkám, jestli není něco na posledním moudru - teď už tedy odlehčeně: "Radši bosý na pláž než v S-Klasse do kanceláře" :)

+26
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

23. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

Antivirová společnost Avast varuje před spamy, které obsahují škodlivý software určený ke krádeži kryptoměn z populárních peněženek jako jsou ArmoryDB, Bytecoin, Jaxx Liberty, Exodus,... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.