Ropa: komodita pro zkušené spekulanty

Ropa: komodita pro zkušené spekulanty
Cena ropy kolísá kolem hranice 80 dolarů za barel. Kdo chce riskovat, může krátkodobou investicí do této komodity slušně vydělat. Dotyčný si ovšem musí uvědomit, že se vystavuje i riziku velké ztráty.

Cena ropy se už pár týdnů pohybuje na historických maximech kolem 80 dolarů za barel. Odborníci se domnívají, že by se do konce roku mohla cena vyšplhat ještě o dvacet dolarů výše. Ropa je extrémně citlivá na ekonomické i politické informace. Válka v Iráku, nejistota ohledně Íránu, rebelové a únosy v Nigérii, nejistá situace ve Venezuele, nejen tyto skutečnosti způsobují velkou nervozitu na trhu s ropou. Na růst ceny navíc tlačí rychle se rozvíjející obří ekonomiky jako Čína a Indie. Zdá se, že v nejbližší době nelze čekat výrazný pokles.

Cena ropy se vyznačuje značnou kolísavostí. Při obchodování s touto komoditou je také velice důležité odhadnout náladu na trhu. Investovat do ropy je možné doporučit investorovi, který už má nějaké zkušenosti s finančními trhy. Ropa se na světových burzách obchoduje formou termínových kontraktů futures. Mezi tři nejvýznamnější burzy, kde se s ropou obchoduje, patří International Petroleum Exchange (IPE) se sídlem v Londýně (ropa typu Brent), New York Mercantile Exchange (NYMEX) (americká lehká ropa) a Tokyo Commodity Exchange (TOCOM).

CENA ROPY BRENT V USD

Zdroj: Bloomberg

Investor, který se rozhodne do ropy investovat, musí pravidelně sledovat zprávy z celého světa. Každá drobnost může s cenou výrazně zahýbat. Lze například doporučit internetové stránky agentury Bloomberg (www.bloomberg.com). Je důležité každou novou zprávu pečlivě vyhodnotit a odhadnout, jaký vliv může mít na trhu s ropou. V klidném období bez zásadních fundamentálních zpráv může pomoci technická analýza a její indikátory.

Pro drobného investora nejsou kontrakty futures nejvhodnější, protože jsou spojeny s poměrně vysokou počáteční investicí. Drobnému investorovi lze doporučit derivátové kontrakty CFDs, (Více v článku Snadná cesta za spekulací). CFD kontrakty na ropu můžeme obchodovat pomocí internetových obchodních platforem brokerských společností. Jejich výhodou je také to, že na rozdíl od futures kontraktů obchodovaných na světových burzách nemá CFD kontrakt termín splatnosti a proto je možné držet pozici až jeden rok. Další pozitivem je, že u CFD kontraktů nedochází k fyzickému vypořádání, to znamená, že není třeba se obávat, že by se investor ráno probudil a před domem by stálo 100 barelů ropy.

Jedna z internetových platforem, které jsou na trhu dostupné - X-Trader, umožňuje minimální investici do derivátů na ropu ve výši přibližně 4500 CZK, při pákovém efektu činí 1:33 (marže 3 %). Pokud bude investor spekulovat na růst ropy a nakoupí 0,05 lotu kontraktu CFD, bude mu blokovaná marže (investovaná částka) ve výši 4500 korun. Pokud cena ropy vzroste o 1 procent, zisk bude činit 1 485 korun. Pokud by kontrakt nakoupil za cenu 75 dolarů za barel a pozici uzavřel (ukončil obchod) při ceně 80 dolarů za barel, zisk by činil přibližně 10 000 korun. Pákový efekt umožní multiplikaci zisků. Samozřejmě, že pákový efekt působí i opačným směrem. Kdyby cena ropy klesla na 70 dolarů, investor by oněch 10 000 korun ztratil.

Pro investice do ropy je nutné mít alespoň základní investiční praxi. Komu se podaří uspět na jiných méně rizikových a volatilních trzích, má velkou šanci, že při obchodování s ropou může dosáhnout slušného zisku. Lze také říci, že ropa je stále na očích, jinak řečeno, o ropě se mluví a píše vždy a všude, a tudíž není většinou problém důležité informace pro obchodování získat.

Autor je analytik společnosti X-Trade Brokers.

Zkoušeli jste už někdy investovat do derivátů na ropu?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.