Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice na zeď

| rubrika: Když se řekne | 22. 6. 2012 | 3 komentáře
Tohle vám „finanční poradce“ v bance neporadí. Pavel Kohout píše o investicích, které vás obohatí, i kdybyste na nich nevydělali. O investicích do umění.

Jak dlouhodobě investovat s kladným výsledkem? Při hledání odpovědi na tuto otázku je třeba vzít v úvahu jeden podstatný fakt. Moderní finanční systém je ve své přirozenosti inflační. A i když jsme se před deseti či patnácti lety radovali z nezávislosti centrálních bank a z poklesu inflace, ukazuje se, že tato radost byla předčasná. Světové centrální banky od Federálního rezervního systému přes Bank of England, Evropskou centrální banku až po Lidovou banku Číny zvyšují objem peněz v ekonomice, což tvoří inflační tlaky. A bude tvořit.

Nemusíme chodit daleko. České domácnosti měly v lednu 2002 na bankovních vkladech celkem 934 miliard korun. V lednu 2012 to bylo již 1725 miliard korun – navzdory všem krizím Češi bohatnou! Zároveň však toto číslo prozrazuje rozpaky: kam s nimi?

Milionoví podivíni

Rostoucí objem peněz má za následek růst cen, takže peníze „bezpečně“ uložené u banky ztrácejí postupně kupní sílu. Není třeba zdůrazňovat, že jedinou cestou, jak vydělávat na inflaci, je investovat do něčeho, co samo podléhá inflaci. Tedy do majetkových aktiv, což jsou akcie, nemovitosti, zlato – a také starožitnosti a umění. Všichni známe příběh o Vincentu van Goghovi, který za život prodal jediný obraz; v 80. letech 20. století se jeho díla dražila za desítky milionů dolarů a dnes by patrně nebyl problém dosáhnout cen v řádech stovek milionů.

Pavel Kohout je autorem knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a byl členem Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners For Life Planning, dnes Partners Financial Services, v níž působí jako ředitel pro strategii.

► Pavel Kohout na Peníze.cz

Van Gogh samozřejmě není jediný. I u nás jsme mohli zaznamenat romantický příběh svérázného fotografa Miroslava Tichého. Osamělý podivín prožil celý život v Kyjově, kde fotografoval místní ženy a dívky. Kyjované ho měli za blázna, kterého nelze pustit ani na koupaliště, aby nebudil pohoršení. Kdepak umělec – až do momentu, kdy byl v roce 2004 náhle objeven kritiky a kurátory. Jeho díla se záhy objevila na výstavách v Paříži, Curychu nebo v Tokiu. Tichý, kterému po většinu jeho života stačil jediný kabát, se na sklonku života (narodil se roku 1926) stal mezinárodní celebritou. Na rozdíl od van Gogha se dožil uznání.

Anketa

Máte doma cennější kousek umění?

Jiný příklad. Pokud budete mít štěstí, koupíte za pár tisíc obraz autora, jehož jméno nikomu nic neřekne. Za pár let jej můžete prodat za miliony. Něco podobného se stalo šťastlivcům, kteří získali před rokem 2008 některý z obrazů českého impresionisty Antonína Hudečka (1872–1941). Proč šel Hudeček tak náhle nahoru? Zřejmě proto, že Národní galerie otevřela ve Veletržním paláci zdařilou expozici českých malířů přelomu 19. a 20. století.

Kupujte živé

Objevování opomíjených klenotů je nezbytnou součástí světa umění. Ale umění je i byznys. Ceny na aukcích se registrují a sestavují se z nich indexy podobné akciovým indexům. Index současného umění (contemporary art) se například za posledních deset let zdvojnásobil.

V českém prostředí jsou investice do umění nedoceněné. Trh je malý, potenciální investoři nezkušení a mají obavy. Připusťme, že oprávněné. Na českém trhu řádí padělatelé. Riziko, že koupíte bezcenné falzum namísto hodnotného díla, je velké. Osvědčené stálice, například česká předválečná avantgarda, jsou zvláště postižené. Bez renomovaného posudku, včetně technické expertízy, ani ránu. Záleží na kvalitě znalce, kulaté razítko samo o sobě nic neříká!

Nechte si poradit u odborníků

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů?

Partners Financial Services

Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Riziko padělků lze odstranit nákupem děl žijících umělců. Získáte plátno, fotografii či plastiku za dostupnou cenu a budete vědět, že nejste podvedeni. Háček je zde jen jediný. Nikdy není dopředu jasné, který současný umělec má hvězdnou budoucnost a který je jen módním hitem a později zapadne. S touto otázkou může poradit znalec, i když definitivně odpoví teprve čas.

Podle čeho dále vybírat? Například – technika hraje roli: olej na plátně je hodnotnější než olej na kartonu. Platinová fotografie je ceněna více než klasická a ta zase víc než počítačový tisk.

I kdybyste neměli šťastnou ruku a vaše investice nepřinesla miliony, stále bude mít smysl. V bytě nebo v kanceláři budete mít originální dílo namísto prefabrikovaného plakátu z obchodního domu IKEA. Život s originálem přináší jiný pocit a jistou novou kvalitu, kterou lidé žijící bez umění nikdy nepoznají. Už to je zisk.

Psáno pro Moje peníze

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

23. 6. 2012 | 12:52 | bearandbull

No dobrý. Takže Partners už rozumí i umění. Super. To se mají jejich klienti na co těšit :o)))) více

23. 6. 2012 | 1:17 | jezevec

no právě. už vidim ty davy expertů, co se míní přerazit, aby nám neználkům prodali za pár kaček dílko, které bude stoupat na ceně. chachacha, zlatý voči. že by si ho spíš nechali pro sebe, a prodali nám cokoliv jiného? více

22. 6. 2012 | 9:06 | Vodník Česílko

Umění může být dobrá investice - pokud tomu ovšem opravdu dobře rozumíte a orientujete se v oboru... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK