Realitní trhy: opět ukázaly záda

Realitní trhy: opět ukázaly záda
Realitní trhy v listopadu opět rostly. Zatímco na akciovém trhu panuje vzhledem k zřejmému zpomalení ve Spojených státech velká nervozita, realitní trhy jdou stále směle vpřed. I když nemovitostní společnosti by ovšem mohly důvody k oslabování najít.

Zejména pokud se podíváme na jejich minulou výkonnost. Japonské reality vynesly svým investorům v roce 2005 přes 70 % zisku, evropské a americké letos přes 35 %. U společností jsou velmi pozitivně hodnoceny budoucí investice, které tak zvedají cenu těchto společností, které ale neznamenají žádnou jistotu. Proto i pro středně rizikové investory doporučujeme nyní váhu realitních společností v jednotlivých portfolií spíše snižovat.


Hlavní sledované indexy (v lokální měně)
1. 12. 2006 1 měsíc rok 2006 rok 2005
Evropa * 3539,45 2,18% 37,13% 26,10%
USA ** 9839,86 5,35% 36,88% 12,16%
Japonsko *** 3529,58 0,05% 18,60% 76,50%
East Europe **** 123,27 4,21% 23,27% -
* EPRA Index; ** NAREIT Index; *** EPRA Japonsko; **** GPRACE20 Index

Zdroj: Bloomberg, AKAM

Americký index NAREIT posílil v listopadu o 5,4 %. Ukazuje se, že nerezidenční nemovitosti jsou díky vyšší obsazenosti (nákupní centra, kanceláře) pro investory stále lákavou příležitostí, zatímco trh rezidenčního stavitelství se stává Achillovou patou americké ekonomiky a jakýmsi barometrem investorského sentimentu na ostatních trzích.

Regionální vývoj v Evropě*
1. 12. 2006 1 měsíc rok 2006 rok 2005
Belgie 2153,9 -0,78 % 14,00 % 18,38 %
Francie 4553,12 3,03 % 52,85 % 28,14 %
Holandsko 3329,49 0,29 % 29,29 % 18,60 %
Velká Británie 3322 0,96 % 37,63 % 22,98 %
* Subindexy evropského indexu EPRA

Zdroj: Bloomberg, AKAM

Evropský benchmark přidal 2,2 %. Od počátku roku jsou reality na nejstarším kontinentu o více než 37 % výše.

Od počátku roku národní trhy v Evropě ukazují svoji sílu. Velký podíl na růstu jednotlivých subindexů představuje značný počet nabídek převzetí, které například ve Španělsku nebo Francii výrazně dopomohly místním indexům k letošní nadprůměrné výkonnosti. Francouzský subindex EPRA v listopadu přidal přes 3 % a od počátku roku je o téměř 53 % výše. Ve Velké Británii a Německu se od Nového roku zavádí daňově zvýhodněný statut Reits, který pomáhá k nákupům z poslední doby. Německý subindex EPRA končil období minulého měsíce o 5,3 % silnější.

Otázkou však zůstává, do jaké míry je neutuchající růst akcií realitních společností udržitelný také v budoucnosti. Opět připomínám skutečnost vysoké korelace s akciovým trhem, který se obchoduje na svých dlouholetých maximech. Vyšší volatilita realitního trhu by při případné korekci mohla nediverzifikovaným investicím na realitním trhu investora značně poškodit.


Emise společnosti ECM

Zastavme se ještě u v minulých dvou týdnech velmi diskutovaného uvedení nové emise společnosti ECM na českém akciovém trhu. Emisní cena bude 47 EUR, což je v avizovaném rozpětí (42,5 - 55 EUR) spíše nižší částka. To jen podporuje úvahy o atraktivitě této investice. O druhou kótovanou realitní společnost na českém akciovém trhu je velký zájem, jedná se bezesporu o zajímavou investiční příležitost alespoň v krátkodobém horizontu. Ve srovnání se společností Orco, která se obchoduje se 40% prémií ke svému NAV (čistá hodnota aktiv), může znamenat jistou alternativu. Společnost ECM představuje český kapitál s českým managementem se zaměřením na investiční příležitosti na domácí scéně a v Rusku, tedy regionálně méně variabilním portfoliem realitních projektů než u společnosti Orco. To může činit tuto investicí více rizikovou.

Jak investovat do realitních společností?

Do realitních společností lze vedle realitních fondů investovat prostřednictvím některých indexových certifikátů nebo ETF (Exchange Traded Funds), popřípadě přímo do jednotlivých realitních titulů. O tom, že investice do nemovitostních fondů, tzv. REITs (real estate investment trust), mohou již být zajímavým řešením i pro širším české vrstvy investorů, jsme psali v článcích Přicházejí nemovitostní fondy pro každého? a Nemovitostní fondy pro všechny aneb co umožní novela.

Jaký vývoj na světových realitních trzích očekáváte vy? Investujete do realitních společností? Co si myslíte o emisi ECM?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Realitní trhy: investoři letos mohli vydělat až 27 procent

20. 10. 2006 | Robert Šíbl

Realitní trhy: investoři letos mohli vydělat až 27 procent

Při pohledu na vývoj cen akcií realitních společností se ani nechce věřit, že na počátku letošního léta zaznamenaly propad. Evropský trh se obchoduje již o více než 31 % výše než začátkem... celý článek

Také v září převládla na akciových trzích nákupní nálada

11. 10. 2006 | Robert Šíbl

Také v září převládla na akciových trzích nákupní nálada

V září se na akciové trhy se dostavil pozitivní sentiment, trhy tak získávaly. Evropský index Dow Jones EuroStoxx50 se dostal až nad svá dlouholetá maxima a zpomalení ekonomického růstu... celý článek

Dluhopisy: globální trh se nachází velmi vysoko

10. 10. 2006 | Robert Šíbl

Dluhopisy: globální trh se nachází velmi vysoko

Výnosy na americkém trhu stouply nejvíce od počátku srpna. Posílily i dluhopisové trhy v eurozóně a politickými událostmi zmítaném středoevropském regionu. Ve čtvrtek podle očekávání... celý článek

Realitní trhy: snižujte váhu realitního sektoru ve svých portfoliích

27. 9. 2006 | Robert Šíbl

Realitní trhy: snižujte váhu realitního sektoru ve svých portfoliích

Jak se během srpna a září vyvíjely realitní trhy? Proč realitní společnosti investující ve východoevropském regionu do budoucna nejspíš překonají společnosti investující v západní Evropě?... celý článek

Realitní trhy: stále výrazně překonávají trhy akciové

17. 8. 2006 | Robert Šíbl

Realitní trhy: stále výrazně překonávají trhy akciové

Pozitivní vývoj hospodářství v EU táhne dopředu také realitní trhy. Jen za první polovinu letošních prázdnin evropský index přidal 6,4 %. Horší situace je v USA, kde je trh nemovitostí... celý článek

Partners Financial Services