Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost
Podílové fondy dosahují většinou poměrně "nízkých" ročních zisků. O portfoliomanažerech a správcích fondů je známo, že řídí svá portfolia a investice extrémně konzervativně. Co je k tomu vede? Co je jejich základním cílem? Jaké výhody a nevýhody při řízení rizika portfolia mají?

O investičních a podílových fondech najdeme na webu nepřeberné množství naučných a vysvětlujících článků, informací, vzájemných srovnání apod. I na Peníze.CZ je k dispozici obsáhlá sekce s informacemi o podílových fondech, s velkým počtem užitečných nástrojů ke sledování a vyhodnocování. Cílem tohoto textu ovšem není tyto známé a kdykoliv dostupné informace opakovat. Zkusíme se spíše na fondy podívat především z pohledu aktivních obchodníků (či investorů) a krátce i z pohledu veřejnosti.

Připomeňme si jen, jaké hlavní výhody nám investování do podílových fondů přináší. První výhodou je jistě diverzifikace (a tedy snížení rizika), za další výhodu můžeme považovat odbornost správy a řízení portfolia fondu. Nevýhodou mohou být u některých fondů vyšší vstupní a manažerské poplatky, které případné výnosy srazí pod inflaci.

Z hlediska aktivních investorů a obchodníků

... není investování do fondů zajímavé. Tito investoři a obchodníci považují za úspěšné zhodnocení své investice zisky ve výši několika desítek procent. Nebudou jistě spokojeni se zhodnocením v řádu jednotek, jak tomu většinou u fondů bývá.

Proč fondy dosahují většinou poměrně "malých" ročních zisků? O portfoliomanažerech a správcích fondů je známo, že řídí svá portfolia a investice extrémně konzervativně. Jsou si vědomi toho, že i malý drawdown, např. 6, 7 či 8 procent může vést k hromadnému úniku investorů z fondu. Velkou pozornost proto věnují řízení rizika a snaží se jej udržovat na nízké úrovni.

Seriál Akcie a trading
Článek je součástí seriálu o akciích a problematice obchodování.

Přečíst si můžete tyto díly:
Akcie a trading: když se řekne akcie
Akcie a trading: proč se zajímat o akcie
Akcie a trading: investiční konkurenti
Akcie a trading: na parketu světových burz
Akcie a trading: český kapitálový trh
Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR

V dalších dnech vám přineseme následující témata:
  • Přehled stylů tradingu - scalping, daytrading, swing trading, poziční trading, buy and hold, investing
  • Akcie a technická analýza
  • Akcie a fundamentální analýza
  • Psychologická analýza, sentiment na trzích
  • Trading, ukázka - příklad obchodního dne akciového daytradera, obchodní plán, příprava Trade Setupů apod.
Základním cílem správců fondů je tedy především ochrana kapitálu, což jim nelze v žádném případě vytýkat. To vše je následně samozřejmě vyváženo nižšími výnosy pro klienty. Jen výjimečně dosáhnou investiční a podílové fondy dvouciferného zisku (p.a.).

Ovšem i takto opatrné strategie portfoliomanažerů mohou klientům v některých obdobích přinést při velkých a rychlých poklesech globálních trhů ztráty ve výši desítek procent - naposledy například v roce 2002.

Správci fondů mají při investování velké výhody při řízení rizika portfolia. Patří mezi ně široká možnost diverzifikace, nízké limity přijatelného rizika na jeden obchod - např. stanovení rizika ve výši 0,5 % hodnoty portfolia na jeden obchod stále představuje možnost obchodovat pozici v řádu statisíců či miliónů Kč (eur či dolarů) a zároveň nepředstavuje vystavování se přílišnému riziku pro fond v případě špatného obchodu.

Na druhé straně mají portfoliomanažeři ve srovnání s privátními investory a obchodníky při řízení fondu i mnoho nevýhod. Jsou svázáni přísnými předpisy, jejich budování pozic ve vybraných titulech vede často k ovlivnění trhu a k nekontro-lovanému růstu nakupovaného titulu, nemohou využívat short selling strategie apod.

V hedgeových fondů větší zájem na zhodnocení

U investičních a podílových fondů není souvislost mezi výkonností fondu a odměnou portfoliomanažera. Z toho vyplývá, že odvětví investičních fondů je často více zaměřeno na shromažďování aktiv než na jejich "kvalitnější" správu.

Výjimkou v náhledu aktivních obchodníků na odvětví investičních a podílových fondů jsou hedgeové fondy. Hedgeové fondy často zaměstnávají nejlepší portfoliomanažery a obchodníky světa. Ti ve svém obchodování využívají sofistikované obchodní strategie, přijímají více rizika, provádějí short selling operace, v obchodování aktivně využívají finančních derivátů.

Odměny správců v hedge fondech jsou logičtěji strukturované než u investičních a podílových fondů. Manažer hedgeového fondu vydělává i na vstupních poplatcích, které jsou obvykle kolem 1 % ze spravovaných aktiv, ale významnějším zdrojem manažerova příjmu je poplatek, který si účtuje na základě výkonnosti. Tento poplatek je většinou kolem 20 %. Z tohoto důvodu má portfoliomanažer velký zájem na co nejlepším zhodnocení portfolia - při rozumné míře podstupovaného rizika - a za to je také odměňován.

Je třeba zmínit, že zatím není v České republice, resp. aspoň o ní ještě nevím, možnost zainvestovat do takového typu fondu.

Fondy jsou nejlepší 

Česká populace má ve srovnání se zahraničím poměrně vysokou averzi k riziku, týkajícího se nějakým způsobem vlastních financí. Ovšem bez podstupování rizika prostě nelze dosáhnout zajímavějších výnosů. Termínované vklady se současnou nabízenou úrokovou sazbou ani nepokryjí inflaci, investice přímo do bonitních a bezrizikových (státních) dluhopisů v podstatě není v České republice pro menší klienty možná.

Proto jsou podílové fondy výborným, a zřejmě i nejlepším prostředkem ke zhodnocení svých peněz. Jedince pravidelně a rozumně investující své úspory do fondů je třeba pochválit za aktivní podstupování určitého rizika s cílem možného vyššího výnosu (než jaký by obdrželi například na účtu v bance).

Autor působí ve společnosti CZECHWEALTH.

Jaký názor máte na podílové fondy vy? Využíváte je? S jakými (ne)úspěchy? 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 8. 2006 11:59, V. Špinka

Ten fond byl LTCM, viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Long-Term_Capital_Management. Velice zajímavý příběh.

Zobrazit celé vlákno

+57
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR

20. 7. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR

V minulém dílu seriálu jsme se seznámili s historií české burzy a možnostmi obchodování na ní. Víme, že otevření obchodního účtu u brokerské společnosti a vlastní obchodování na trhu... celý článek

Akcie a trading: český kapitálový trh

13. 7. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: český kapitálový trh

Kdy a jak vznikl český kapitálový trh? Kdo jsou tvůrci trhu v systému SPAD pražské burzy? Co jsou loty? Co je potřeba k založení obchodního účtu a kdo jsou nejvýznamnější čeští brokeři?... celý článek

Akcie a trading: na parketu světových burz

29. 6. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: na parketu světových burz

SPAD, RM-Systém, NASDAQ, London Stock Exchange a další... Pojmy, s kterými se v dnešní době často setkáváme, víme ale, co se za nimi přesně skrývá? Dnes se podíváme na nejvýznamnější... celý článek

Akcie a trading: investiční konkurenti

15. 6. 2006 | Josef Lukáč | 2 komentáře

Akcie a trading: investiční konkurenti

Přemýšlíte o nákupu akcií, ale rozhlížíte se i po dalších investičních možnostech a nástrojích k obchodování? V dnešním článku vám představíme investování do dluhopisů a finančních... celý článek

Akcie a trading: proč se zajímat o akcie

8. 6. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: proč se zajímat o akcie

Kdokoliv z nás se může stát investorem či obchodníkem na akciovém trhu. Proč se ale vůbec o zhodnocení peněz na akciovém trhu zajímat? V čem mají akcie výhody oproti jiným formám investic?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.