Český kapitálový trh vznikl po kuponové privatizaci českých podniků v 90. letech. Na podzim roku 1992 spatřila světlo světa Burza cenných papírů Praha, a.s. a na jaře 1993 se začalo obchodovat s prvními akciemi. V roce 1993 vznikl druhý český trh cenných papírů, RM-SYSTÉM. Postupem času byly méně likvidní akcie z trhu stahovány, především z Burzy cenných papírů (BCPP). Na RM-SYSTÉMU se s těmito obchodovalo i nadále, aby držitelé takovýchto akcií z kupónové privatizace měli stále určitou možnost své akcie prodat. To platilo, dokud nebyla zrušena veřejná obchodovatelnost velkého počtu těchto akcií.
V roce 1998 došlo za účelem zvýšení atraktivnosti a zajištění likvidity na BCPP k vytvoření nového, prestižního obchodního segmentu SPAD (Systému pro Podporu trhu Akcií a Dluhopisů). Několik obchodníků (tvůrců trhu) je tak povinno v každém okamžiku zveřejňovat své kotace (tj. ceny nákupu a prodeje ) pro emise, u kterých vykonávají činnost tvůrce trhu. Své kotace je tvůrce trhu oprávněn kdykoliv změnit, nemůže je však být bez závažných důvodů zrušit.
Nejvýznamnější tvůrci trhu v systému SPAD pražské burzy jsou:
- bankovní subjekty: Česká spořitelna a.s. (profil, názory), ING Bank N.V. (profil, názory), HVB Bank CR a.s. (profil, názory),
- brokerské společnosti: Atlantik FT a.s., FIO, burzovní společnost a.s., Patria Finance, a.s. a Wood Company F.S. a.s.
Akcie se ve SPAD obchodují v pevně daných množstvích tzv.
lotech (objem jednoho lotu se pohybuje v rozmezí 1-4 miliónů Kč). S tituly ze SPADu se realizuje převážná většina objemu obchodů s akciemi v ČR. Menší objemy s těmito i dalšími akciemi se realizují v dalších obchodních systémech pražské burzy –
AOS a Kobosu.
Většina investorů a traderů obchoduje s českými akciemi elektronicky (díky obchodním webovým platformám některých našich brokerů). K založení obchodního účtu u brokera je potřeba občanský průkaz, číslo účtu v SCP, podpis komisionářské smlouvy a dalších dokumentů vyžadovaných našimi právními předpisy.
Nejvýznamnějšími brokery s možností elektronického obchodování v ČR jsou společnosti FIO, Patria Direct, Atlantik finanční trhy, BrokerJet České Spořitelny.
Seriál Akcie a trading |
Článek je součástí seriálu o akciích a problematice obchodování.
Přečíst si můžete tyto díly: Akcie a trading: když se řekne akcie Akcie a trading: proč se zajímat o akcie Akcie a trading: investiční konkurenti Akcie a trading: na parketu světových burz
V dalších dnech vám přineseme následující témata:
- Zahraniční akcie a možnosti jejich obchodování v ČR
- Akciové fondy - naše i zahraniční, výhody a nevýhody
- Přehled stylů tradingu - scalping, daytrading, swing trading, poziční trading, buy and hold, investing
- Akcie a technická analýza
- Akcie a fundamentální analýza
- Psychologická analýza, sentiment na trzích
- Trading, ukázka - příklad obchodního dne akciového daytradera, obchodní plán, příprava Trade Setupů apod.
|
Ke zvýšení výnosů z obchodování je možné využít i
úvěru, který některé brokerské firmy nabízejí pro obchodování nejlikvidnějších českých akcií. Úvěr je možno využít jak ve SPAD, tak v AOS BCPP. Úvěruje se až 80 % objemu potřebného k nákupu akcií, úroky se pohybují od 7,5 % p.a.
K otevírání krátkých pozic (tzv. short obchodů), tedy k vydělávání na poklesu cen akcií, je možno s některými brokery sjednat zapůjčení cenných papírů.
Klientské finanční prostředky uložené na obchodních účtech brokerských firem v ČR jsou pojištěny Garančním fondem do výše ekvivalentu 20 000 EUR.
Doma, nebo v zahraničí?
Většina českých traderů, nyní obchodujících na evropských a amerických trzích, začínala na pražské burze či RM-SYSTÉMU. Český trh se postupem času pro některé z nich stal malým, nudným, málo likvidním místem k uzavírání kontraktů. Ve srovnání s vyspělými trhy tomu opravdu tak je.
Na druhé straně standartní rozvinuté likvidní trhy neznamenají automaticky ziskové obchodování. Ba právě naopak. Snaha o větší a rychlejší zisky na amerických či evropských trzích paradoxně vede k úplně opačnému efektu.
Obchodníci bez dobře vybudovaného obchodního systému, bez dokonalé disciplíny a bez správné psychologie častěji peníze ztrácejí, než získávají. Intuice a strategie vybudované obchodováním na českém trhu s několika málo akciemi, které doslova znali zpaměti, prostě v profesionální finanční aréně zahraničních kapitálových trhů nefunguje.
Naopak obchodníci, kteří zůstali v posledních letech věrni českému trhu a vsadili na základní jednoduché strategie typu investing či poziční trading, se stali úspěšnými. Jejich zisky se v tomto období pohybovaly v řádu několika desítek či stovek procent ročně.

Autor působí ve společnosti CZECHWEALTH.
Máte vlastní zkušenost s českým kapitálovým trhem? Nebo upřednostňujete rozvinutější burzy? Jakým titulům věříte?