Akcie a trading: český kapitálový trh

Akcie a trading: český kapitálový trh
Kdy a jak vznikl český kapitálový trh? Kdo jsou tvůrci trhu v systému SPAD pražské burzy? Co jsou loty? Co je potřeba k založení obchodního účtu a kdo jsou nejvýznamnější čeští brokeři? Víte, že ke zvýšení výnosů z obchodování je možné využít i úvěru, který některé brokerské firmy nabízejí pro obchodování nejlikvidnějších českých akcií? Proč je pro někoho český trh malý, nudný a málo likvidní?

Český kapitálový trh vznikl po kuponové privatizaci českých podniků v 90. letech. Na podzim roku 1992 spatřila světlo světa Burza cenných papírů Praha, a.s. a na jaře 1993 se začalo obchodovat s prvními akciemi. V roce 1993 vznikl druhý český trh cenných papírů, RM-SYSTÉM. Postupem času byly méně likvidní akcie z trhu stahovány, především z Burzy cenných papírů (BCPP). Na RM-SYSTÉMU se s těmito obchodovalo i nadále, aby držitelé takovýchto akcií z kupónové privatizace měli stále určitou možnost své akcie prodat. To platilo, dokud nebyla zrušena veřejná obchodovatelnost velkého počtu těchto akcií.

V roce 1998 došlo za účelem zvýšení atraktivnosti a zajištění likvidity na BCPP k vytvoření nového, prestižního obchodního segmentu SPAD (Systému pro Podporu trhu Akcií a Dluhopisů). Několik obchodníků (tvůrců trhu) je tak povinno v každém okamžiku zveřejňovat své kotace (tj. ceny nákupu a prodeje ) pro emise, u kterých vykonávají činnost tvůrce trhu. Své kotace je tvůrce trhu oprávněn kdykoliv změnit, nemůže je však být bez závažných důvodů zrušit.

Nejvýznamnější tvůrci trhu v systému SPAD pražské burzy jsou:

Akcie se ve SPAD obchodují v pevně daných množstvích tzv. lotech (objem jednoho lotu se pohybuje v rozmezí 1-4 miliónů Kč). S tituly ze SPADu se realizuje převážná většina objemu obchodů s akciemi v ČR. Menší objemy s těmito i dalšími akciemi se realizují v dalších obchodních systémech pražské burzy – AOS a Kobosu.

Tituly zařazené do SPADu a a jejich standardní velikost lotu
CETV (profil, názory) 1 000
ČESKÝ TELECOM (profil, názory) 5 000
ČEZ (profil, názory) 5 000
ERSTE BANK (profil, názory) 2 000
KOMERČNÍ BANKA (profil, názory) 1 000
ORCO (profil, názory) 500
PHILIP MORRIS ČR (profil, názory) 100
UNIPETROL (profil, názory) 10 000
ZENTIVA (profil, názory) 3 000

Většina investorů a traderů obchoduje s českými akciemi elektronicky (díky obchodním webovým platformám některých našich brokerů). K založení obchodního účtu u brokera je potřeba občanský průkaz, číslo účtu v SCP, podpis komisionářské smlouvy a dalších dokumentů vyžadovaných našimi právními předpisy.

Nejvýznamnějšími brokery s možností elektronického obchodování v ČR jsou společnosti FIO, Patria Direct, Atlantik finanční trhy, BrokerJet České Spořitelny.

Seriál Akcie a trading
Článek je součástí seriálu o akciích a problematice obchodování.

Přečíst si můžete tyto díly:
Akcie a trading: když se řekne akcie
Akcie a trading: proč se zajímat o akcie
Akcie a trading: investiční konkurenti
Akcie a trading: na parketu světových burz

V dalších dnech vám přineseme následující témata:
  • Zahraniční akcie a možnosti jejich obchodování v ČR
  • Akciové fondy - naše i zahraniční, výhody a nevýhody
  • Přehled stylů tradingu - scalping, daytrading, swing trading, poziční trading, buy and hold, investing
  • Akcie a technická analýza
  • Akcie a fundamentální analýza
  • Psychologická analýza, sentiment na trzích
  • Trading, ukázka - příklad obchodního dne akciového daytradera, obchodní plán, příprava Trade Setupů apod.
Ke zvýšení výnosů z obchodování je možné využít i úvěru, který některé brokerské firmy nabízejí pro obchodování nejlikvidnějších českých akcií. Úvěr je možno využít jak ve SPAD, tak v AOS BCPP. Úvěruje se až 80 % objemu potřebného k nákupu akcií, úroky se pohybují od 7,5 % p.a.

K otevírání krátkých pozic (tzv. short obchodů), tedy k vydělávání na poklesu cen akcií, je možno s některými brokery sjednat zapůjčení cenných papírů.

Klientské finanční prostředky uložené na obchodních účtech brokerských firem v ČR jsou pojištěny Garančním fondem do výše ekvivalentu 20 000 EUR.

Doma, nebo v zahraničí?

Většina českých traderů, nyní obchodujících na evropských a amerických trzích, začínala na pražské burze či RM-SYSTÉMU. Český trh se postupem času pro některé z nich stal malým, nudným, málo likvidním místem k uzavírání kontraktů. Ve srovnání s vyspělými trhy tomu opravdu tak je.

Na druhé straně standartní rozvinuté likvidní trhy neznamenají automaticky ziskové obchodování. Ba právě naopak. Snaha o větší a rychlejší zisky na amerických či evropských trzích paradoxně vede k úplně opačnému efektu.
Obchodníci bez dobře vybudovaného obchodního systému, bez dokonalé disciplíny a bez správné psychologie častěji peníze ztrácejí, než získávají. Intuice a strategie vybudované obchodováním na českém trhu s několika málo akciemi, které doslova znali zpaměti, prostě v profesionální finanční aréně zahraničních kapitálových trhů nefunguje.  

Naopak obchodníci, kteří zůstali v posledních letech věrni českému trhu a vsadili na základní jednoduché strategie typu investing či poziční trading, se stali úspěšnými. Jejich zisky se v tomto období pohybovaly v řádu několika desítek či stovek procent ročně.

Autor působí ve společnosti CZECHWEALTH.

Máte vlastní zkušenost s českým kapitálovým trhem? Nebo upřednostňujete rozvinutější burzy? Jakým titulům věříte?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.