Jak porazit inflaci ve vlastní peněžence

| 20. 1. 2006 | 4 komentáře
Jak porazit inflaci ve vlastní peněžence
Začátek roku je dobrou příležitostí k zamyšlení nad stavem rodinných financí a samozřejmě také k plánům a předsevzetím. Nejčastěji tato zamyšlení vedou k tomu, jak šetřit, málokdy však k tomu, jak rozumně investovat, aby byl budoucí pohled na stav našich financí spíše radostí než utrpením. Podívejme se na investování z jiného úhlu.

Lidé přicházejí na pobočky bank a k různým poradcům většinou s přáním co největších výnosů a co nejmenšího rizika. To je pochopitelné. Méně pochopitelné je, že si z takové návštěvy často neodnášejí správné informace. Neodcházejí totiž s vědomím, že nejdůležitější pro jejich finance je rozumná strategie boje s inflací. A to nejen s tou současnou, nízkou, ale i budoucí, pravděpodobně vyšší. Neuplyne téměř den, abychom se nesetkávali se zprávami o rostoucích cenách energií, které se vynořují jako největší hrozba pro budoucí stav našich rodinných financí. O 21. století se dokonce začíná mluvit jako o století energií. Jak tedy dosáhnout výnosů, které s velkou pravděpodobností (u investování vždy pracujeme s pravděpodobností, nikdy s jistotou) pokryjí budoucí růst cen?

Předepisovaným lékem jsou velmi často investice do akciových podílových fondů. Jde o nástroj velmi rozšířený, který zná snad každý poradce v kterékoli bance. Jenom ti skutečně dobří však vědí, že existují i jiné možnosti. Tato alternativní léčebná kůra je přitom vhodnější pro boj s inflací vyvolanou primárně růstem cen energií. Nejde o žádnou složitou vědu. Stačí, pokud do nabízených možností zahrneme kromě tradičních akcií a dluhopisů také komodity a nemovitosti a pokud je váš poradce schopen nakoupit nejen podílové fondy, ale také moderní nástroje jako investiční certifikáty či speciální indexové fondy tzv. ETF (psali jsme o nich v článcích: Nabídka ETF je stále pestřejší, ETF se stále přibližují požadavkům klientů a ETF: investiční superstar má i nevýhody).

Myslete prakticky

Příklad? Vytápění průměrného rodinného domku vyjde letos dejme tomu o 2 000 Kč dráž než loni. Co s tím? Vhodným řešením může být nákup investičního certifikátu vázaného na cenu ropy nebo na balík cen energií, za vcelku nenáročnou sumu 40 000 Kč. Takový certifikát vám totiž s vysokou pravděpodobností (nikoli však jistotou) přinese výnos minimálně 5 % ročně s výplatou na konci zhruba pětiletého období. Velmi důležité je, že pokud ceny energií dál porostou, růst jeho výnosu nad 5 % ročně není nijak omezen. Na pět let tedy máme vystaráno, jelikož budoucí vyšší náklady na topení pokryjeme výnosy z této investice. A co když ceny naopak drasticky klesnou? Pak sice klesne i cena certifikátu, ale klesne také náš účet za topení.

Co z tohoto jednoduchého příkladu plyne? Mimo jiné to, že finanční poradenství se skutečnou přidanou hodnotou není jen o maximálním výnosu a minimálním riziku, případně o prodeji balíčku produktů od jedné instituce, ale o uspokojení skutečných potřeb klienta doporučením takové strategie, která odpovídá jeho situaci. Stejně jako neexistuje univerzální lék na všechny nemoci, neexistuje ani univerzální investiční doporučení. Takže do nového roku lze popřát všem potenciálním investorům především skutečně vyváženou strategii využívající všech dostupných možností moderního investování.

Co nás čeká v roce 2006?
Letos je před námi mnoho důležitých změn. Týkají se oblasti daní, také budeme moci začít využívat společné zdanění manželů, vzrostou sociálních dávky, zároveň ovšem i ceny energií atd. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých vám všechny významné změny přiblížíme a pomůžeme vám je co nejlépe využít. Neboli - Peníze 2006: s čím počítat a jak to spočítat.

Co je vaším investičním cílem? Do jakých produktů letos investujete? Kde spoříte?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.