Navažme na dva nedávno zveřejněné články: Vývoj trhů po prasknutí investiční bubliny a Výhled akciových trhů pro nadcházející roky a podívejme se, jak vidí příští rok známý německý analytik Robert Rethfeld.
Graf č.1 znázorňuje, jak se vyvíjel americký akciový index DJIA (profil, názory) v průměrném šestém roce dekád v rozmezí let 1906 – 1996. Razantní novoroční nástup, který po kratším zaváhání na přelomu února a března pokračoval až do první dubnové dekády, byl poté vystřídán výraznější korekcí. Tato korekce vzápětí vyústila do dlouhodobější postranní fáze. V polovině října obnovuje index Dow Jones Industrial svůj růst, který pak vrcholí v první prosincové dekádě.
Rok 2006 není však pouze šestým rokem desetiletí, ale také tzv. midterm year, tedy prostřední rok amerického volebního cyklu. V roce 2004 byly ve Spojených státech poslední prezidentské volby a v roce 2008 se mají konat volby příští. Jak ukazuje následující graf, probíhá průměrný "midterm year" (sledovaný již od roku 1898) podobně chaoticky jako průměrný šestý rok dekády, pouze jeho výsledný výstup je o něco slabší.
Na obou grafech je pro investory zajímavý nápadný růstový potenciál, který následuje po dosažení hlubšího dna z počátku října. Takovéto výrazné dno se od roku 1962 pravidelně opakuje v 4letých cyklech (o těch jsme více psali v článku Magická čtyřka čaruje i nad akciovými trhy). Pokud bude mít index Dow Jones příští rok opravdu podobný průběh jako některý z obou uvedených grafů, dává svou zvýšenou volatilitou spíše šanci krátkodobým hráčům. Dlouhodobější strategie "Buy and Hold" může mít větší úspěch po výraznějším propadu, který by mohl na akciové trhy dorazit koncem léta. "V roce 2006 bude tedy třeba, ještě ve větším měřítku než letos, nalézt vhodné sektory, které nezávisle na volatilitě trhu prokáží svou relativní sílu," píše Robert Rethfeld na svých webových stránkách.
Trhy po bublině
Tyto závěry můžeme konfrontovat s teorií vývoje trhů po prasknutí bubliny, která byla popsána v obou již v úvodu zmíněných článcích. Podle této teorie, nebo přesněji hypotézy, se většina akciových i komoditních trhů po prasknutí bubliny vyvíjí v typických cyklech. Za tohoto předpokladu lze pak odhadovat budoucí směřování sledovaného trhu.
Podívejme se tedy, jak se v současnosti vyvíjí reprezentant poslední známé akciové bubliny americký technologický index Nasdaq Composite (profil, názory). Graf č. 3 ukazuje průběh tohoto indexu od jeho kolapsu z jara roku 2000 v porovnání s průměrem indexů DJIA (od 3. 9. 1929) a Nikkei 225 (profil, názory) (od 29. 12. 1989).
Podle tohoto grafu a za předpokladu platnosti uvedené hypotézy, čeká akciový index Nasdaq další růst, který bude na sklonku léta 2006 vystřídán korekcí. Pak by mělo nastat období zvýšené volatility a na podzim roku 2007 hrozí akciovým trhům příchod medvědího trendu. Po jeho delší, asi roční nadvládě, se trhy vydají opět vzhůru.
Vidíme, že závěry vycházející ze všech tří uveřejněných grafů nejsou (aspoň pokud jde o příští rok) v zásadním rozporu a bude zajisté zajímavé sledovat, co nám budoucnost skutečně přinese.
Co nás čeká v roce 2006? |
Letos je před námi mnoho důležitých změn. Týkají se oblasti daní, také budeme moci začít využívat společné zdanění manželů, vzrostou sociálních dávky, zároveň ovšem i ceny energií atd. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých vám všechny významné změny přiblížíme a pomůžeme vám je co nejlépe využít. Neboli - Peníze 2006: s čím počítat a jak to spočítat. |
Zpracováno podle tohoto článku.
Jak se budou akciové trhy vyvíjet podle vás? Který cyklus má pro vás největší vypovídající hodnotu? Nebo podle cyklů není možné budoucnost vůbec odhadnout?