Akcie: Evropě se týden příliš nevyvedl

Akcie: Evropě se týden příliš nevyvedl
Spekuluje se o případném bankrotu společnosti Delta Air Lines. Investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že cena ropy bude příští rok 68 dolarů za barel, v delším období pak očekává její úroveň okolo 60 dolarů. Index Dow Jones Stoxx 50 vykázal nejdelší pokles v řadě za téměř 2 roky.

Spojené státy

Během pondělí vedl k mírnému vzestupu cen akcií mírný ústup ceny ropy ze své rekordní výše. Index průmyslové výroby v srpnu ve státě New York klesl méně než se předpokládalo. Příznivou zprávou bylo také zveřejnění, že zahraniční investoři v červnu zvýšili objem finančních aktiv (dluhopisy, akcie apod.), o 71,2 mld. dolarů. To je nejvyšší přírůstek za poslední čtyři měsíce, za květen toto zvýšení dosáhlo 55,8 mld. dolarů. Cena akcií Delta Air Lines (profil, názory) spadla o 14 % na 1,39 dolarů za akcií, rostou totiž spekulace o jejím případném bankrotu.

Pod tlak prodejců se dostaly akcie v úterý, některé významné společnosti totiž snížily odhad jejich ročních zisků. Index S&P 500 (profil, názory) ztratil 1,2 %, šlo o jeho největší jednodenní pokles za poslední čtyři měsíce. Dow Jones Industrial Average (profil, názory) přišel o 1,1 % a technologický Nasdaq Composite (profil, názory) ubral 1,4 %. Zveřejněná výše inflace za červenec téměř naplnila očekávání, vyrostla o 0,5 % oproti odhadovaným 0,4 %. Akcie největšího světového maloobchodního řetězce Wal-Mart (profil, názory) poklesly o 3,1 %, společnost totiž snížila odhad zisku pro letošní rok do rozpětí 2,63 až 2,70 dolarů na akcii. Květnový odhad byl na úrovni 2,74 dolarů. Hlavní příčinu společnost vidí ve vysoké ceně ropy, která negativně ovlivňuje výdaje spotřebitelů. Třetí největší americký výrobce počítačů, společnost Gateway (profil, názory), snížil odhad zisku pro rok 2005 na úroveň mezi 13 až 15 centy na akcii z předchozího pásma 17 až 19 centů. To vedlo k propadu jeho akcií o 20 %.

Při středeční seanci vyrostla hodnota indexů Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite o 0,4 %, a to díky skvělým výsledkům společností Hewlett-Packard (profil, názory) a Applied Materials (profil, názory). Akcie Hewlett-Packard vylétly o 13 % - zisk za druhé čtvrtletí dosáhl 36 centů na akcii, očekávalo se přitom 31 centů, pro třetí kvartál odhaduje firma zisk mezi 44 až 47 centy na akcii. Cena akcií Applied Materials vyrostla o 6,1 %, rovněž na pozadí lepších výsledků. Cenový index výrobců vyrostl v červenci o 1 % oproti očekávanému zvýšení o 0,5 %, což by se mohlo později promítnou do zvyšování inflace. Pro třetí čtvrtletí se předpokládá růst HDP o 4,1 % a pro čtvrté zpomalení na 3,5 %.

Bez větších změn bylo čtvrteční obchodování. Investiční banka Goldman Sachs (profil, názory) zvýšila odhad ceny ropy pro příští rok na 68 dolarů za barel a dále uvedla, že v delší období očekává její úroveň okolo 60 dolarů. Společnost Google (profil, názory), která před rokem provedla IPO svých akcií, předpokládá, že prodá 14,2 miliónu svých akcií, tedy 4,8 % vydaných akcií. Cena akcií se od IPO ztrojnásobila a firma použije získané přibližně 4 mld. dolarů z tohoto prodeje na akvizice. Akcie Google na to reagovaly poklesem o 1,8 %.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy se jejich hodnoty se mírně zvyšovaly, investoři očekávali pozitivní zprávy o vývoji hospodaření některých dalších společností.

Evropa

V pondělí evropské burzy mírně ztrácely a nepomohlo jim ani ohlášení nových akvizic od společností Xstrata a Philips (profil, názory). Firmy zveřejnily, že kupují podíly v dalších společnostech. Společnost Xstrata sídlí ve švýcarském městě Zug a je jedním z největších světových dodavatelů uhlí užívaného v elektrárnách. Koupila 19,9 % akcií společnosti Falconbridge od firmy Brascan za 2,05 mld. kanadských dolarů, aby získala z růstu cen kovů. Cena akcií Xstrata se dostala na svoji rekordní úroveň.

Úterní obchodování přineslo znovu mírný pokles. Tentokrát nepomohl ani růst společností jako Deutsche Lufthansa a Michelin, kterým pomohl k posílení pokles ceny ropy. Inflace ve Velké Britanii rostla v červenci nejrychleji za posledních 8 let, především kvůli vysoké ceně ropy, kdy meziročně stoupla o 2,3 %. Správcovská společnost Schroders se sídlem v Londýně, která má 200letou tradici, oznámila za první polovinu roku vzestup zisku o 58 %, jak se zvyšovaly nové prostředky ve fondech, které spravuje.

Uprostřed týdne znovu hodnoty indexů klesaly, převládaly obavy z ceny ropy a dalších komodit, které můžou negativně ovlivnit ekonomický růst i zisky společností. Největší světový výrobce potravin, švýcarský koncern Nestlé sdělil, že se zisk za prvních šest měsíců zvýšil o 32 % zásluhou snížení nákladů a vyššímu prodeji zmrzliny v USA a Latinské Americe. Přesto její akcie oslabily o 1,3 %.

Čtvrtý den v týdnu znamenal pro evropské akcie šestý pokles v řadě a index Dow Jones Stoxx 50 (profil, názory), tak vykázal nejdelší pokles v řadě za skoro 2 roky. 20% růstem zisku za druhé čtvrtletí se pochlubila největší švýcarská pojišťovna Zurich Financial Services, ale cena akcií mírně klesla za svého tříletého maxima.

V pátek dopoledne burzy posilovaly, investoři dokupovali akcie, které před několika dny za vyšší ceny prodali.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: rušný týden

15. 8. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: rušný týden

Cena ropy vystoupala k 65 dolarům za barel. FED zvýšil úrokovou sazbu o 0,25 % na 3,5 %. Kurz dolaru k euru klesl na 10týdenní minimum. Evropské burzy se dostaly na nová tříletá maxima.... celý článek

Akcie: cena ropy opět v oblacích

8. 8. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: cena ropy opět v oblacích

Hodnoty indexů S&P 500 a Nasdaq Composite vyšplhaly na čtyřletá maxima. Cena ropy v New Yorku se dostala až na 62,30 dolarů za barel. Firmě Reebok vzrostly akcie o 30 %, naopak akcie... celý článek

Akcie: pozitivně naladěná Evropa i USA

1. 8. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: pozitivně naladěná Evropa i USA

Šéf DaimlerChrysler opustí ke konci roku 2005 firmu. 301 společností z indexu S&P 500 reportovalo svoje čtvrtletní výsledky, 72 % z nich překonalo odhady. V Evropě trhy táhly vzhůru... celý článek

Akcie: čínský yuan, slabá Citigroup a Londýn

25. 7. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: čínský yuan, slabá Citigroup a Londýn

Devadesát jedna firem z indexu S&P 500 již zveřejnilo svoje výsledky za 2. kvartál, 82 % z nich předčilo odhady. Zklamání pro investory přinesl koncern GM, vykázal třetí po sobě... celý článek

Akcie: indexy stále rostou

18. 7. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: indexy stále rostou

Index S&P 500 se na začátku týdne dostal na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce, ve čtvrtek pak na čtyřleté maximum. Ani evropské indexy nezahálely, ve čtvrtek se dostaly na nová tříroční... celý článek

Partners Financial Services