Akcie: rušný týden

Akcie: rušný týden
Cena ropy vystoupala k 65 dolarům za barel. FED zvýšil úrokovou sazbu o 0,25 % na 3,5 %. Kurz dolaru k euru klesl na 10týdenní minimum. Evropské burzy se dostaly na nová tříletá maxima. 35 evropských společností z 50 z indexu Dow Jones Stoxx 50 zveřejnilo výsledky za 2. čtvrtletí, dvě třetiny z nich překonaly odhady analytiků.

Spojené státy

Vykročení do nového týdne se burzám příliš nepovedlo. Uzavíraly v červených číslech především kvůli dalšímu růstu ceny ropy, která se dostala na 64 dolarů za barel. Cena ropy končila na hodnotě 63,94 dolarů za barel, což znamenalo posílení o 2,6 %. Investoři byli nervózní z její výše, jež by mohla mít celosvětový dopad na růst světové ekonomiky. Tradičně dobře se dařilo ropným společnostem, kdy akcie největší veřejně obchodovatelné společnosti na světě Exxon Mobil (profil, názory) vyrostly o 1,3 %.

Americká centrální banka v úterý podle očekávání zvýšila úrokovou sazbu o 0,25 % na 3,5 % a předpokládá, že bude v umírněném zvyšování nadále pokračovat. Dále byly zveřejněny příznivé makroekonomické ukazatele, které ukazující, že produktivita práce stoupla a naopak velkoobchodní zásoby klesly. Hodnota indexů Dow Jones Industrial Average (profil, názory) vyrostla o 0,8 %, S&P 500 (profil, názory) si polepšil o 0,7 % a technologický Nasdaq Composite (profil, názory) povyrostl o 0,5 %. Investoři opět projevili zájem o akcie stavebních společností, na základě optimismu, že úroky nerostou, tak rychle a bude nadále zájem kupovat domy.

Ve středu se byl obdobný scénář vývoje obchodování jako v pondělí, kdy cena ropy vyskočila k 65 dolarům za barel, a mírně tak oslabila burzy. Technologické akcie stáhla dolů předpověď výše tržeb společnosti Cisco Systems (profil, názory), a její akcie propadly o 6,9 %. Naopak pojišťovna AIG (profil, názory), překonala výši zisku odhady a její akcie si připsaly 1,3 %. Akciím společnosti Yahoo (profil, názory) k jejich růstu o 0,6 % přispěly jednaní o tom, že společnost možná koupí 33 % podíl v Alibaba.com, což je největší internetový prodejce v Číně.

Čtvrteční seance byla v duchu úterní a klíčové indexy si v průměru připsaly zisk 0,8 %. Investoři znovu sázejí, že zisky společností porostou opět rychlým tempem. Maloobchodní tržby se v červenci zvýšily o 1,8 %, kdy využili slevy na automobily a platili vysoké ceny za pohonné hmoty. Zájem a americké akcie byl podpořen i poklesem kursu dolaru na 10 týdenní minimum vůči euru.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy nevykazovaly futures větší změny, protože investoři vyčkávali především na údaje o vývoji červencové obchodní bilance.

Evropa

V pondělí prvé za čtyři dni zaznamenaly evropské burzy posílení, kdy byly taženy vzhůru společnostmi Nokia (profil, názory) a Marconi (profil, názory). Objevily se totiž spekulace, že jejich případné převzetí zvýší cenu jejich akcií. Zájmu o akcie pomohl i vzestup maloobchodních tržeb v zemích, které používají euro, jak začaly letní výprodeje zboží.

Příznivá nálada investorů se přenesla na evropské burzy i v úterý, kdy jim pomohl především příznivý vývoj obchodování v zámoří. Největší holandská telekomunikační společnost KPN zvýšila odhad zisku a oznámila, že udělá zpětný odkup akcií v objemu 250 miliónů eur. Její akcie vyskočily o 5,1 %.

Třetí den v týdnu přinesl třetí růst za sebou a vynesl burzy na nová tříletá maxima, kdy investory svými výsledky potěšily společnosti Allianz a Deutsche Lufthansa. Z indexu Dow Jones Stoxx 50 (profil, názory) zahrnující 50 největších evropských společností jich 35 zveřejnilo svoje výsledky za druhé čtvrtletí a dvě třetiny z nich překonaly odhady analytiků. Německá energetická společnost E.On (profil, názory) uvedla, že za druhý kvartál ji zisk stoupl o 15 % , jak rostou ceny elektřiny v Německu a Velké Británii.

Čtvrtek byl ve znamení korekce. Výsledky oznámila společnost Deutsche Telekom - zisk ve druhém kvartálu vyrostl o 63 % , především zásluhou společnosti T-mobile International, která získala více zákazníků v USA a zastavila pokles tržního podílu v Německu.

V pátek dopoledne se burzy pohybovaly bez větších změn, protože investoři vyčkávali na další vývoj obchodování v v USA.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.