Akcie: čínský yuan, slabá Citigroup a Londýn

Akcie: čínský yuan, slabá Citigroup a Londýn
Devadesát jedna firem z indexu S&P 500 již zveřejnilo svoje výsledky za 2. kvartál, 82 % z nich předčilo odhady. Zklamání pro investory přinesl koncern GM, vykázal třetí po sobě jdoucí čtvrtletní ztrátu. Klesly také akcie bank, a to v USA i v Evropě. Uvolnění čínské měny a další výbuchy v Londýně burzy oslabily.

Spojené státy

V pondělí si hlavní burzovní indexy připsaly 0,5% ztráty, na akcie finančních společností dopadly především výsledky Citigrup (profil, názory) - cena akcií firmy klesla o 3,1 %, protože společnost svým ziskem 97 centů na akcií zůstala pod odhady trhu. Index S&P 500 (profil, názory) tak byl stlačen ze svého čtyřletého maxima a poprvé za osm dní zaznamenal pokles. Očekávaný vzestup zisků společností z indexu S&P 500 byl mírně revidován směrem nahoru na 7,1 % za druhé čtvrtletí, což je výrazně nižší tempo než za první kvartál (kdy činil 17 %.)

Úterý již ale pozitivní náladu z předešlých dní navrátilo a indexy vymazaly ztráty z pondělního obchodování. Stalo se tak zásluhou dobrých výsledků od společností IBM a Merrill Lynch (profil, názory). IBM vykázala zisk 1,12 dolaru na akcii (průměrný odhad analytiků byl 1,03 dolaru), a akcie tak vyrostly o 2,3 %. Zisk Merrill Lynch vzrostl díky vzestupu zisku z investičního bankovnictví a obchodování, akcie společnosti vyrostly o 2,3 %. Již 91 firem z indexu S&P 500 zveřejnilo svoje výsledky a 82 % z nich předčilo odhady.

Uprostřed týdne pomohla burzám slova šéfa Fedu Alana Greenspana, že ekonomika USA zůstává nadále silná. Optimismus tak překonal i zklamání z výsledků společnosti Intel (profil, názory). Technologický index Nasdaq Composite (profil, názory) uzavíral na čtyřletém maximu, největší biotechnologická společnost na světě, Amgen (profil, názory), vykázala zisk, který překonal odhady. Zklamání pro investory přinesl automobilový koncern GM (profil, názory), který vykázal třetí po sobě jdoucí čtvrtletní ztrátu.

Při čtvrteční seanci Wall Street poklesl. Příčinou bylo rozhodnutí Číny nechat svoji měnu, yuan, fluktuovat proti koši měn. Stalo se tak kvůli kritice ze stryny USA a Evropy, že podhodnocený yuan dává Číně neúměrnou obchodní výhodu. Yuan posílil o 2,1 % proti dolaru. Revalvace čínské měny vedla k poklesu cen dluhopisů, tzn. ke zvýšení jejich výnosů. To se odrazí v tom, že investoři do akcií budou chtít také výší dividendový výnos, došlo tedy k poklesu cen akcií.
Naopak dobré výsledky pomohly k růstu ceny akcií Coca Cola (profil, názory), společnost navrch profitovala z uvolnění yuanu, protože v Číně zvyšuje v prodeje.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy nezaznamenaly jejich hodnoty větších změn. Investoři čekali na další výsledky společností.

Evropa

Nástup do nového týdne evropským burzám nevyšel. Mírně oslabily, jak klesaly ceny akcií bank po zveřejnění výsledků americké Citigroup. Investoři prodávali akcie např. Barclays (profil, názory), UBS (profil, názory) nebo Royal Bank of Scotland (profil, názory). Největší evropský výrobce, televizí koncern Philips (profil, názory), vykázal první pokles tržeb za čtvrtletí od roku 2003, protože se snížila poptávka spotřebitelů po elektronice.

Druhý den v týdnu začaly evropské burzy stoupat, zájem byl o akcie výrobců jídla a nápojů. Stalo se tak v důsledku toho, že společnost SABMiller uvedla, že koupí druhého největšího výrobce piva v Latinské Americe, a na základě spekulací, že by americká PepsiCo (profil, názory) mohla koupit francouzský potravinářský koncern Danone, akcie Danone vylétly o 14 %.

Středa přinesla třetí pokles ve čtyřech dnech. Náladu investorům svými výsledky nezlepšila ani farmaceutická společnost Roche, která reportovala výsledky, jimiž výrazně překonala odhady analytiků. Její akcie stouply o 4,2 %.

Ve čtvrtek indexy vymazaly svoje ranní zisky. Příčinou byla evakuace některých stanice londýnské podzemní dráhy a policejní vyšetřování útoků. Největší světový výrobce mobilů, finská Nokia (profil, názory), svým ziskem ve druhém čtvrtletí výrazně zmrazila investory a její akcie propadly o 11 %.

V pátek v poledne evropské burzy nevykazovaly větší změny.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.