Akcie: pěkné ukazatele

Akcie: pěkné ukazatele
Většina makroekonomických ukazatelů USA vykázala příznivé hodnoty - výstavba nových domů dosáhla rekordních úrovní, průmyslová výroba rostla více, než se čekalo a spotřebitelské ceny mírně klesly. Po obchodování se evropské burzy dostaly blízko svým tříletým maximům.

Spojené státy

V pondělí ceny amerických akcií mírně posilovaly. Očekávalo se, že v následujících dnech budou zveřejněny makroekonomické údaje, které mají ukázat, že i přes vysokou cenu ropy růst ekonomiky zůstává silný. Akcie výrobce dermatologických zařízení, společnosti Connectics, spadly o 27 % poté, co firma snížila výhled hospodaření na rok 2005. Výkonný ředitel společnosti Northwest Airlines uvedl, že během minulých několika měsíců prodal 59 % ze svých akcií, ceny akcií firmy klesly o 12 %.

Lepší než očekávané výsledky společností Best Buy (profil, názory) a Lehman Brothers dopomohly burzám v úterý k dalšímu pozvolnému růstu. Společnost Best Buy zvýšila svůj odhad zisku pro letošní rok z 3,10 dolarů na akcii na 3,25 dolarů, cena akcií firmy tak vylétla o 15 %. Investiční banka Lehman Brothers překonala svým ziskem ve druhé čtvrtletí původní předpoklady, její akcie tak vyrostly o 3 %. Třetí největší americká mediální společnost Viacom (profil, názory) uvedla, že schválila plán vedení společnosti, podle kterého se firma rozdělí do dvou celků. Cena akcií vzrostla o 1 %.

Ve středuzaznamenal Wall Street třetí růst za sebou. Většina zveřejněných makroekonomických indikátorů měla na trh pozitivní dopady. Průmyslová výroba v květnu rostla více, než se čekalo, a spotřebitelské ceny mírně klesly – potvrzuje se tak, že inflace dále výrazněji neroste. Také průmyslová výroba v Číně byla vyšší, než se původně očekávalo. To podpořilo cenu akcií oceláren US Steel k růstu o 6,5 %.

Ani čtvrtek nevybočil z mírného posilování. Tentokrát se tahouny staly společnosti těžební a zpracovávající komodity. Většina makroekonomických ukazatelů vykázala příznivé hodnoty, výstavba nových domů a získaných stavebních povolení dosáhla na rekordní hodnoty. Cena zlata se dostala na hodnotu 437,9 0 dolarů za unci a cena mědi dosáhla 16letého maxima. Akcie hliníkárny Alcoa (profil, názory) se zvedly o 1,3 %. Investiční banka Goldman Sachs oznámila první čtvrtletní pokles za tři roky, její akcie přesto stouply o 3,4 %.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty výše. Očekávalo, že příznivý trend bude pokračovat.

Evropa

V začátku nového týdne evropské burzy mírně oslabily. Ztrácely především akcie investičních bank jako Credit Suisse. Příčinou bylo překvapivé oznámení americké banky Morgan Stanley, že očekává ve druhém čtvrtletí pokles zisku mezi 15 až 20 %.

Úterní seanci k růstu dopomohly akcie ropných společností jako Repsol a Royal Dutch, cena ropy se totiž obchodovala nad 55 dolary za barel.

Uprostřed týdne evropské trhy svoje zisky ztratily. Směrem dolů je tlačily akcie společností Philips (profil, názory), které ztratily 5,8 %, a největší evropský výrobce léčiv GlaxoSmithKline (profil, názory), jehož akcie oslabily o 1,5 %.

Při čtvrtečním obchodování se evropské burzy dostaly blízko ke svým tříletým maximům. Akcie důlních a těžebních společností, jako např. BHP Billiton a Rio Tinto vzrostly díky stoupajícím cenám kovů.

V pátek v poledne burzy vystoupaly vzhůru taženy optimismem ohledně dalšího vývoje cen akcií.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.