Akcie: konečně posílení

| 25. 4. 2005
Akcie: konečně posílení
Po delší době mohli investoři zase usínat spokojeni, Wall Street ve čtvrtek zažila největší zisk za rok a půl. Hodnota indexů Dow Jones Industrial Average a S&P 500 vylétla o 2,0 % a Nasdaq Composite poskočil o 2,5 %. Co dalšího přinesly finanční trhy?

Spojené státy

Začátek týdne přinesl na Wall Street stabilizaci cen akcií. Hodnota indexu S&P 500 vykázala první růst po čtyřech dnech a jeho hodnota se odrazila z nejnižší úrovně v tomto roce - stoupla o 0,3 %. Akcie bank šly nahoru zásluhou zveřejnění hospodářských výsledků Bank of America (profil, názory). Ta uvedla zisk za první čtvrtletí ve výši 21,16 dolarů na akcii, což překonalo odhadovaných 0,97 dolaru, její akcie tak vyrostly o 1 %. Akcie druhé největší banky v USA JP Morgan Chase (profil, názory) přidaly na základě očekávání o zvýšení ziskovosti v příštích dvou letech. Dobře si vedly i akcie největší americké ocelárny US Steel, které se zvedly o 5,2 %, a jejího rivala Nucor, ty vzrostly o 5,9 %, potom co společnost oznámila odsouhlasení převzetí Marion Steel.

I úterý bylo ve znamení vzestupu. Dobré výsledky představila Coca Cola (profil, názory), která za první tři měsíce překonala očekávání analytiků, a její akcie tak vystoupaly o 3,5 %, a společnost Texas Instruments (profil, názory), ta udělala radost investorům vyšším ziskem a výhledem, že i v tomto čtvrtletí zřejmě předčí očekávání. Cena jejích akcií tak vylétla o 5,2 %. Nižší růst velkoobchodních cen v březnu byl dalším pozitivním signálem, naznačil, že inflace by nemusela být příliš vysoká. Hodnota indexů Dow Jones Industrial Average (profil, názory) a S&P 500 (profil, názory) stoupla o 0,6 % a technologický index Nasdaq Composite (profil, názory) se zvýšil o 1 %.

Během středy skončil vzestup trhů, na burzy dolehla vyšší než předpokládaná míra inflace a zastínila lepší výsledky společností jako Intel (profil, názory) a Caterpillar (profil, názory). Index Dow Jones Industrial Average přišel o 1,1 % a zavíral na hodnotě 10 012,36 bodů, čímž se výrazně přiblížil psychologické hranici 10 000 bodů. S&P 500 klesl o 1,3 % na nejnižší úroveň od 2. listopadu 2004. Výrobce počítačů, společnost IBM, minulý týden uvedl, že nenaplní odhad zisku. Jeho akcie tak klesly o skoro 6 %. Byl to čtrnáctý pokles v řadě a tyto akcie propadly od začátku měsíce o 21 %.

Po delší době mohli investoři ve čtvrtek usínat spokojeni, protože Wall Street zažila největší zisk za rok a půl. Základem byly dobré výsledky některých firem. Hodnota indexů Dow Jones Industrial Average vylétla o 2,0 %, S&P 500 posílil o 2,0 % a Nasdaq Composite poskočil o 2,5 %. Z indexu S&P 500 reportovalo zatím 193 společností a dvě třetiny z nich překonaly odhady analytiků. Výrobce mobilů společnost Motorola (profil, názory) svým ziskem předčila očekávání, a její akcie vystoupaly o 6,3 %. Známý výrobce piva, firma Anheuser-Bush (profil, názory), uvedl, že společnost Berkshire Hathaway (profil, názory) patřící známému finančníkovi Warrenu Buffettovi se stala jeho významným akcionářem. Cena akcií pivovaru tak poskočila o 6,5 %.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty níže, protože se očekávala korekce po předchozím výrazném růstu.

Evropa

Vykročení do nového týdne se evropským burzám moc nepovedlo a burzovní index Dow Jones Euro Stoxx 50 (profil, názory) přišel o 1,7 %. Výrazný pokles zisku za čtvrtletí zveřejnil největší evropský výrobce televizorů a třetí největší evropský výrobce polovodičů, společnost Philips (profil, názory). Ziskovost byla ovlivněna především špatnými prodeji plochých obrazovek a poklesem cen polovodičů. Výkonný ředitel společnosti se pokouší snížit závislost firmy na těchto produktech. Cena akcií Philips klesla o 3,1 %.

Úterý ukončily evropské burzy svůj největší třídenní propad za posledních jedenáct měsíců, tahounem se staly společnosti Infineon Technology (profil, názory) a ASML Holding, kterým pomohly výsledky americké firmy Texas Instruments.

Ve středu zastavila příznivý vývoj vyšší inflace v USA, která by mohla přinést i razantnější zvyšování sazeb, a tím i nižší ekonomický růst. To by samozřejmě ovlivnilo i ziskovost evropských firem.

Čtvrteční seance byla ve znamení společnosti Nokia (profil, názory), která zveřejnila svoje výsledky a pomohla k posílení evropských burz. Tento největší výrobce mobilních telefonů uvedl vyšší než předpokládaný zisk, zákazníci se totiž více zaměřily na dražší přístroje s fotoaparáty a zvýšily se i prodeje levných modelů (na základě snížení jejich cen). Akcie Nokia stouply o 4,8 %.

V pátek v poledne byly evropské burzy o necelé procento výše. Investoři byli optimisticky naladěni po vývoji obchodování v zámoří předešlého dne.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.