Akcie: týden propadů
14. 3. 2005 | Jiří Pospíšil
Americké i evropské burzy se většinu týdne nacházely pod prodejními tlaky. Příčinou byly klesající ceny dluhopisů a rostoucí ceny ropy. O rozruch se postarala společnost Telecom Italia,... celý článek
Spojené státy
V pondělí americké burzy rostly, protože výnosy dluhopisů klesly ze svého sedmiměsíčního maxima. Rostly ceny akcií bank, akcie Citigoup (profil, názory) vyrostly o necelé 1 %. Akcie společnosti Walt Disney (profil, názory) stouply 1,6 %, protože bylo oznámeno, že současný prezident společnosti Robert Iger bude k 30. září nahrazen Michaelem Eisnerem, tedy o rok dříve než bylo plánováno. Akcie druhé největší biotechnologické společnosti Genentech (profil, názory) vylétly o 25 % zásluhou léku Avastin. To ovlivnilo i výrazné posílení indexu American Stock Exchange Biotechnology o 5 %, což byl nejvyšší denní nárůst od června 2003.
V úterý přenesla negativní náladu na Wall Street rostoucí ceny ropy (nad 55 dolarů za barel) a hodnoty indexů přišly o svoje zisky z předešlého dne. Investiční banka Lehman Brothers (profil, názory) zveřejnila výsledky za první čtvrtletí, které překonaly očekávání – došlo k výraznému vzestupu příjmu z obchodování s dluhopisy a dalších služeb. Její akcie přidaly 3 %. To pomohlo i akciím konkurenčních společností, akcie Bear Sterns (profil, názory) posílily o 1,2 % a Goldman Sachs (profil, názory) o 0,5 %.
Ve středu burzovní indexy svoje ztráty prohloubily, Dow Jones Industrial Average (profil, názory) a technologický index Nasdaq Composite (profil, názory) přišly o 1 % a S&P 500 (profil, názory) ztratil 0,8 %. Akcie se dostaly pod prodejní tlak potom, co automobilový koncern General Motors (profil, názory) oznámil, že předpokládá nejvyšší čtvrtletní ztrátu od roku 1992. Utrpěly tím akcie automobilek, jejich dodavatelů a oceláren. Akcie společnosti GM propadly o 14 % na cenu 29 dolarů za akcii. Koncern předpokládá ztrátu za první čtvrtletí ve výši 1,5 dolaru na akcii vlivem zvýšení tržního podílu japonské Toyoty a vysokým cenám ropy.
Čtvrteční obchodování se vyvíjelo ve smíšené náladě, kterou ovlivňovala vysoká cena ropy. Ta pokořila opět nové historické maximum a v rámci dne se dostala až na 57,60 USD za barel. Takto vysoká cena černého zlata již tradičně pomáhá ropným společnostem, naopak ne příliš radosti dělá leteckým společnostem. K příliš velkým změnám u hlavních indexů během dne nedošlo. Dow Jones oslabil o 0,06 %, S&P 500 posílil o 0,18 % a Nasdaq si polepšil o 0,03 %.
Futures kontrakty na americké akciové indexy se při pátečním dopoledni nacházely lehce v kladných hodnotách.
Evropa
První den obchodování přinesl na evropské burzy mírné oslabení, očekává se totiž zpomalení růstu zisků společností. Akcie Swiss International Air Lines vystoupaly na 14měsíční maximum a Deutsche Lufthansa na 9měsíční nejvyšší hodnotu, protože německý přepravce udělá zřejmě nabídku na převzetí ztrátové švýcarské letecké společnosti.
Při úterní seanci pomohly k vzestupu farmaceutické společnosti a vysoká cena ropy pomohla k posílení ropných společností. Akcie Roche Holding vzrostly na svoje 2,5roční maximum poté, co studie léku proti rakovině Avastin ukázala, že prodlužuje život některým pacientům.
Uprostřed týdne evropské trhy klesly, poklesl totiž prodej automobilů za minulý měsíc a koncern GM reportoval své snížení výhledu zisku o více než polovinu. Proto oslabily akcie automobilek jako Renault nebo DaimlerChrysler.
Při čtvrtečnímu obchodování v Evropě se příliš nedařilo pojišťovnám a leteckým společnostem. Naopak se dařilo energetickým a ropným firmám. Obchodování se odehrávalo hlavně pod vlivem vysoké ceny ropy.
Páteční dopolední obchodování probíhalo díky ropným společnostem v pozitivní náladě a hlavní akciové indexy se pohybovaly kolem 0,3 % v plusových hodnotách. Obchodování bylo poklidné.
Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!
Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:
Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!
Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
21. 3. 2005 16:03, Josef Jozef
Ale zase nejsou ceske akcie tak predrazene jako americke akcie v lednu 2000. Sice by bylo zdrave asi P/E 12 pro CEZ a ne dnesni asi P/E 22 , ale ceske akcie to predrazeni snesou jeste leta a nemusi padat vsechny na polovinu , tak jako Unipetrol dnes. Dokud se nejakym zazrakem zajem ceskych investoru a spekulantu nerozdeli rovnomerne na vsech 100 ceskych akcii a zustane zajem jen na 8 akciich , pak mohou tyto 8 akcie byti jeste leta predrazene jako dnes. Ja vsak si delam namisto sbirky postovnich znamek velkou sbirku 10 akcii a CEZ je jedna z nich. Tedy nebudu dnes CEZ prodavat , ale nekdy v zime prikoupim dalsi akcie CEZ k tem akciim CEZ , co mam dnes.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.