Akcie: výrazné posilování na obou stranách Atlantiku

Akcie: výrazné posilování na obou stranách Atlantiku
Americká centrální banka podle očekávání zvýšila základní sazbu o 0,25 % na 2,5 %. Optimismus na burzy přinesly jak volby v Iráku, tak nově oznámené akvizice. Evropa se nenechala zahanbit, burzy dosáhly nového dvou a půlleté maxima.

Spojené státy

V pondělí Wall Street rostla, optimismus totiž přinesly jak volby v Iráku, tak nové oznámené akvizice. Akcie Citigroup (profil, názory) vyrostly o 1,4 % a přispěly nejvíce k posílení indexu S&P 500 (profil, názory), který zvýšil svoji hodnotu o 0,9 %. Akcie druhé největší americké telekomunikační společnosti SBC Communications (profil, názory), která koupila za 16 mld. dolarů firmu AT&T (profil, názory) vyrostly o 0,5 %.

Během úterý svoje zisky akciové trhy prodloužily. Cena akcií třetí největší rafinerie v USA společnosti Valero Energy (profil, názory) vyrostly o 4,93 dolarů, tj. o 9,5 %. Společnost totiž uvedla, že v letošním roce se zvýší její zisk z rekordní úrovně 6,53 dolarů na akcii z roku 2004, zatímco analytici předpokládali pokles zisku na úroveň 4,81 dolarů na akcii. Akcie ropné společnosti Exxon Mobile (profil, názory) končily o 3 % výše, investiční banka Bear Stearns (profil, názory) totiž zvýšila její investiční doporučení diky předchozím výsledkům za poslední čtvrtletí.

Při středeční seanci si opět ceny akcií vedly úspěšně. Americká centrální banka podle očekávání zvýšila základní sazbu o 0,25 % na 2,5 %. Akcie společnosti Google (profil, názory) vylétly o 7,3 %, důvodem byly velmi dobré výsledky v posledním čtvrtletí - společnost provedla IPO v srpnu a nyní je její tržní kapitalizace dosahuje lepších výsledků než některé společnosti z indexu Dow Jones Industrial Average (profil, názory), jako např. McDonald´s (profil, názory) nebo General Motors (profil, názory). Společnost Boing (profil, názory) uveřejnila výsledky za poslední kvartál a to vedlo k posílení jejích akcií.

Ve čtvrtek si burzy vzaly oddechový čas a mírně oslabily. Svými výsledky nepřesvědčil největší internetový prodejce společnost Amazon.com (profil, názory), čtvrtletní výsledek představující zisk 35 centů na akcii (místo odhadovaných 40 centů) vedl k propadu akcií společnosti o 15 %. Akcie největšího prodejního řetězce oděvů společnosti Gap (profil, názory) přišly o 2 % na základě nižších než očekávaných tržeb v uplynulém měsíci.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty výše, protože se předpokládal příznivý trend z tohoto týdne.

Evropa

Na prahu nového týdne dosáhly evropské burzy na čerstvé dvou a půlleté maximum. Hvězdou dne se staly akcie nízko nákladové letecké společnosti Ryanair, které vystoupaly o 10 %. Společnost oznámila, že očekává výsledek za třetí čtvrtletí ve výši 34,5 mil. euro, což je výrazně více než odhadovaná výše zisku (20 mil. euro).

Růst trhů pokračoval i v úterý. Dobré výsledky očekávané v letošním roce vedly vzhůru akcie důlních a těžebních společností. Akcie společnosti Anglo American posílily o 3,8 %, BHP Billiton vyrostly o 3,2 % a akcie firmy Rio Tinto posílily o 3,6 %. Producent platiny společnost Lonmin vzrostla o 6 %, protože zveřejnila vyšší produkci.

I ve středu na burzách vydržel pozitivní trend, nejlépe si vedly akcie oceláren. Slabší poslední čtvrtletí vedlo k poklesu cen akcií švýcarské farmaceutické společnosti Roche o 5 %. Trhy zůstávaly v očekávání zasedání americké centrální banky, která měla po uzavření evropských trhů oznámit rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb.

Předposlední den v týdnu byl ve znamení mírné korekce. Proti vývoji na trhu šly akcie francouzské společnosti Carrefour, které získaly 2,3 %. Slabé výsledky poslaly dolů cenu akcií společnosti Alcatel, která klesla o skoro 13 %.

V pátek v poledne hodnoty evropských indexů pokračovaly v příznivém trendu celého týdne a nacházely se výše.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.