Akcie: ropa klesla z téměř 61 dolarů

Akcie: ropa klesla z téměř 61 dolarů
Cena ropy minulý týden klesla, dostala se pod 60 dolarů za barel. Důvěra spotřebitelů se ocitla na nejvyšší úrovni od června roku 2002. Podle očekávání Fed zvýšil úrokové sazby, ale zároveň naznačil, že zvyšování sazeb bude pokračovat. V Německu a ve Franici povyrostly podnikatelské nálady, přispěl k tomu pokles eura.

Spojené státy

V pondělí zůstaly blízko svých jednoměsíčních minim, cena ropy se přiblížila k 61 dolarům za barel. To samozřejmě bude pro firmy znamenat vyšší náklady, které mohou ovlivnit ekonomický růst a výši zisků. Hodnota indexu Philadelphia Oil Service Sector Index povyrosta o 1,3 % a index uzavíral na rekordní úrovni 149,12 bodů. Od začátku roku a se jeho hodnota zvedla již o 20 % a podle některých analytiků může v příštích 12 měsících přidat další 25 %. Akcie výrobce sportovních oděvů a dalšího sportovního zboží klesly o 4 % - tržby v tomto čtvrtletí porostou na hranici spodního hranice pásma odhadovaného růstu (7 až 9 %). Pokles zisků ve druhém čtvrtletí předpokládá největší severoamerický výrobce papírů společnost International Paper, její akcie ztratily 3,1 %.

Velmi úspěšný den zažil Wall Street během úterý. Cena ropy se dostala pod 60 dolarů za barel a důvěra spotřebitelů se ocitla na nejvyšší úrovni od června roku 2002. Dow Jones Industrial Average povyrostl o 1,1 %, index S&P 500 si polepšil o 0,9 % a technologický index Nasdaq Composite se zvedl o 1,2 %. Farmaceutická společnost Weyth, která měla dva roky po sobě pokles zisků, zvýšila odhad pro letošní rok, její akcie tak posílily o 4,2 %.

Uprostřed týdne americké burzy mírně ztrácely, očekávalo se čtvrteční rozhodnutí americké centrální banky, že zvýší úrokové sazby o 0,25 %. Trhy tak ignorovaly pozitivní makroekonomické zprávy, jako mírné zlepšení revize růstu HDP za první čtvrtletí a nižší než očekávaný růst cenového indexu HDP. Velmi dobré výsledky hospodaření americké pojišťovny AIG vedly ke vzestupu akcií fimry o 5,7 %.

Při čtvrteční seanci přišly hodnoty tří nejvýznamnějších indexů o svoje úterní zisky. Sice podle očekávání došlo ke zvýšení úrokových sazeb, ale zároveň Fed naznačil, že zvyšování sazeb bude pokračovat. Index S&P 500 získal za druhé čtvrtletí 0,9 %, Nasdaq Composite si polepšil o 2,9 %, zatímco Dow Jones Industrial Average klesl ve druhém kvartále o 2,2 % a byl to jeho druhý čtvrtletní pokles v řadě.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty výše, protože se očekávala korekce po předchozím poklesu.

Evropa

Evropské akcie klesly druhý den po sobě. Směrem dolů byly taženy emisemi firem jako jsou např. Daimler Chrysler nebo Philips v obavách, že cenový vývoj ropy bude brzdit ekonomický růst. Její vysoká cena braní investorům v optimismu a snižuje prostor pro větší posílení trhů.

V úterý dopomohly evropským burzám k jejich růstu především akcie ropných společnosti jako jsou BP nebo Total. Analytici předpokládají vyšší zisky a dividendy od společností z tohoto oboru. Příznivou zprávou byl i vzestup podnikatelské důvěry ve Francii.

Při středečním obchodování tlačily evropské burzy výše především telekomunikační společnosti. Druhá největší evropská telekomunikační společnost, France Telecom, totiž uvedla, že za letošní rok více něž zdvojnásobí dividendu, sníží zadlužení a představí nové služby, které podpoří tržby a zisk. K optimistické náladě investorů tentokrát přispělo zvýšení podnikatelské nálady v evropské největší ekonomice Německu. Tomuto prvnímu zvýšení za pět měsíců stejně jako ve Francii přispěl pokles eura umožňující exportérům zvýšení konkurenční výhody.

Čtvrtek přinesl na evropské trhy opět mírný růst a to opět zásluhou akcií France Telecom. Některé investiční společnosti totiž radí svým klientům nakupovat tyto akcie; náladu investorů tak ani neovlivnil pokles indexu důvěry spotřebitelů ve Francii.

V pátek v poledne evropské burzy posilovaly. Investoři předpokládali pozitivní vývoj obchodování v zámoří.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.