Akcie: drahá ropa, levná ocel

Akcie: drahá ropa, levná ocel
Cena ropy vzrostla až k 60 dolarům za barel, oslabily tak všechny tři hlavní americké indexy. Hodnoty evropských indexů se naopak dostaly na tříletá maxima, zájem o evropské akcie byl mimo jiné ovlivněn pokračujícím oslabováním eura.

Spojené státy

V úvodu nového týdne, po předchozích pěti mírných růstech, ceny akcií poprvé zaznamenaly lehké ztráty. Cena ropy se totiž dostala přes 59 dolarů za barel. To opět zvyšuje riziko zpomalení ekonomického růstu a snížení zisku společností. Oborový index výrobců oceláren klesl o 2,5 %, na tento vývoj mělo vliv zveřejnění nárůstu produkce komodity v Číně - v květnu o 38 %. Čína je největším výrobcem oceli na světě, roste tedy tlak na další pokles ceny oceli, ta již betak přitom v Evropě a zámoří klesá. Akcie druhé největší americké ocelárny Nucor (profil, názory) ztratily 2,7 % a akcie společnosti US Steel přišly o 4,5 %. Zrušení objednávky na nové letadla od Air Canada v hodnotě 6,1 mld. dolarů vedlo k poklesu akcií výrobce letadel Boeing (profil, názory) o 1,5 %.

Pokračující vzestup ceny ropy i během úterý opět způsobil mírné ztráty hodnot burzovních indexů. Ocelárna Nucor uvedla, že zisk za druhé čtvrtletí bude na spodní hranici odhadů z dubna, právě kvůli prudkému propadu cen oceli. Naopak největší americký potravinový řetězec, společnost Kroger, uvedl, že očekává lepší výsledek hospodaření. Jeho akcie tak vylétly o 10 %.

Středa přinesla vymazaní ztráty z předešlého dne a trhy zůstaly blízko svých tříměsíčních maxim. Pokles ceny ropy a výnosů dluhopisů zastínilo snížení výhledu zisku koncernu Ford (profil, názory) a slabší než očekávané výsledky Morgan Stanley (profil, názory). Automobilový koncern Ford snížil odhad zisku pro letošní rok na pásmo 1 až 1,25 dolarů na akcii z předchozích 1,25 až 1,5 dolarů. Ještě na začátku roku přitom předpokládal jeho výši mezi 1,75 až 1,95 dolarem. Cena  akcií automobilky poklesla o 4,4 %. Investiční banka zveřejnila pokles zisku za druhé čtvrtletí - na 86 centů na akcii.

Čtvrtek přinesl na Wall Street chmurnou náladu, cena ropy se přiblížila k 60 dolarům za barel. Hodnota indexu Dow Jones Industrial Average (profil, názory) tak klesla o 1,6 %, což představovalo jeho největší pokles za téměř 10 týdnů. Všeoborový index S&P 500 (profil, názory) ztratil 1,1 % a technologický index Nasdaq Composite (profil, názory) přišel o 1 %. Akcie US Steel se svým 7% oslabením vedly poklesy oceláren. Důvodem je obava z toho, že Čína asi vyrobí více oceli než je v současné době potřeba. A to zřejmě povede ještě k dalšímu poklesu této komodity.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty téměř beze změn. Vyčkávalo se, jakým směrem se ubere obchodování po otevření burz.

Evropa

V pondělí se podařilo vymazat evropským burzám počáteční ztráty. Rostly totiž ceny akcií ropného gigantu Royal Dutch (profil, názory), stouply o 1,3 %, a švédského výrobce telefonů a telekomunikačních zařízení, společnosti Ericsson, jehož akcie přidaly 2,5 %. Akcie výrobce pneumatik Michelin klesly o více než 3 %, v závodu Formule 1 konaného v USA totiž nenastoupily vozy, které značku těchto pneumatik používají. Stalo se tak na doporučení jejich výrobce, a to z důvodu bezpečnosti.

Úterní seance byla ve znamení pokračujícího růstu, hodnoty indexů se dostaly na tříletá maxima. Zájem o evropské akcie byl také ovlivněn pokračujícím oslabování eura. Francouzská pojišťovna Axa vedla evropské trhy vzhůru, protože pod novými účetními pravidly vykázala vyšší zisk.

Středa přinesla další vzestup, protože se pomalu začíná počítat s tím, že dojde ke snižování úrokových sazeb. Při hlasování o výši úrokových sazeb v Bank of England se dva členové vyslovili pro jejich snížení a sedm ji bylo pro současnou výši. Trhy přesto předpokládají, že do konce roku se úrokové sazby ve Velké Británii sníží o 0,5 %. Někteří investoři ani nevylučují, že Evropská centrální banka přikročí ke snížení úrokových sazeb, aby povzbudila ekonomický růst v zemích EMU.

Při čtvrtečním obchodování se investoři zajímali o akcie evropských technologických společností, důvod tomu daly předpoklady vzestupu zisků firem jako Nokia (profil, názory) nebo Ericsson. Důvěra spotřebitelů v Itálii se dostala na nejnižší hodnotu od září, což podporuje spekulace, že brzy dojde ke snížení sazeb od ECB.

V pátek v poledne evropské burzy ztrácely, protože se na ně přenesl negativní sentiment z obchodování v zámoří.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.