Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tisková zpráva Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky

| 18. 8. 2005

AFIZ provede hloubkový audit nových i stávajících členů

Praha, 17. 8. 2005

Dne 17. 8. 2005 proběhlo zasedání představenstva Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky AFIZ, které se zabývalo stanoviskem asociace k aktuální kauze společnosti OVB Allfinanz „Helvag“.

Představenstvo se shodlo, že nemůže vyvozovat případnou disciplinární odpovědnost OVB Allfinanz a.s. za zařazení investice Helvag do portfolia ani za způsob jeho nabídky klientům. V letech 1997 až 2001, kdy měla společnost OVB Allfinanz a.s. tuto investici v nabídce, AFIZ neexistovala. Představenstvo AFIZ rozhodlo o dokončení vnitřních norem, které definují standardy pro výběr produktů nabízených členy AFIZ a standardy pro interní postupy členů AFIZ, které zajistí dodržování etických pravidel jednání s klienty všemi obchodními zástupci.

Představenstvo AFIZ již dříve rozhodlo o povinnosti každého nového zájemce o členství v AFIZ (z řad právnických osob) podstoupit hloubkový audit vnitřních procesů a postupů, které uplatňuje při výběru partnerů a jednání s klienty. Tuto povinnost zároveň zavedlo i pro stávající členy.

Jaký je váš názor?

Co si o stanovisku představenstva AFIZ ČR myslíte? Napište svůj názor!

Společnost OVB Allfinanz a.s. se smluvně zavázala, že podstoupí tento hloubkový audit jako první s cílem prověřit a korigovat systém interních pravidel a postupů obchodních zástupců při komunikaci s klienty.

Představenstvo AFIZ svému členovi, společnosti OVB Allfinanz a.s. doporučuje, aby v zájmu zachování důvěry veřejnosti k celému zprostředkovatelskému a poradenskému sektoru zvážila svůj dosavadní postoj k morální odpovědnosti za zařazení neregulované a nedozorované formy investice do veřejné nabídky, byť tím neporušila žádný platný právní předpis a právní odpovědnost za ztrátu investovaných peněz nenese.

Toto doporučení vysvětluje Ing. Martin Gardavský, místopředseda představenstva AFIZ, takto: „Poskytování služby zprostředkování finančních produktů a finančního poradenství je založeno na kvalifikovaném výběru a nabídce produktů vhodných pro konkrétního klienta. Z tohoto důvodu není možné se zcela zříci morální odpovědnosti za doporučení produktu klientovi tak, jako by si klient příslušný produkt koupil zcela bez účasti zprostředkovatele či poradce,“ a dodává: „takový postoj popírá podstatu poskytované služby a narušuje důvěru veřejnosti k celému sektoru zprostředkovatelských a poradenských služeb na finančním trhu.“

Martin Gardavský zároveň jménem celého představenstva vyjádřil upřímnou lítost nad ztrátou finančních prostředků klientů investovaných do aktivit skupiny Helvag, ke které došlo v důsledku trestné činnosti některých členů vedení zahraničních právnických osob ve skupině Helvag.

 

 Více informací:
Ing. Martin Gardavský, generální sekretář a místopředseda představenstva AFIZ
e-mail: gardavsky@afiz.cz
tel. 222 515 567

Co si o stanovisku představenstva AFIZ ČR myslíte? Napište svůj názor!

O AFIZ:

Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFiZ) byla založena v prosinci roku 2002 jako reakce na novelu zákona o cenných papírech (308/2002 Sb.), která ustanovila investičním zprostředkovatelů povinnost získat registraci KCP. Do konce listopadu 2004 působila Asociace pod názvem Asociace registrovaných investičních zprostředkovatelů České republiky (ARIZ ČR). V tomto období své existence se AFiZ soustředila na pomoc svým členům při zvyšování jejich odbornosti a získávání registrace Komise pro cenné papíry.

Za poslední rok došlo nejenom ke změně názvu, ale i podstatnému rozšíření činnosti asociace. V současné době již těžiště své činnosti postupně přesunuje do oblasti legislativy, dalšího vzdělávání svých členů, vytváření etických norem a profesních postupů pro práci investičních zprostředkovatelů. Na tomto úkolu spolupracuje s Komisí pro cenné papíry, Ministerstvem financí a UNIS ČR.

V současnosti AFIZ sdružuje 19 právnických osob a 1775 fyzických osob působících v oboru finančního zprostředkování a poradenství.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK