Fondy: jako by se nechumelilo

| 20. 12. 2004
Fondy: jako by se nechumelilo
Přestože všude vládne vánoční nálada a občas i náledí, fondům se daří, jakoby nic. Ani tradiční větší odlivy z fondů peněžního trhu statistikou nezamávaly, a tak k půl miliardě příliš nescházelo.

V plné síle se zase předvedl nezdolný ISČS Sporoinvest(profil, názory), který opět zabodoval bezmála čtvrt miliardou a peněžní trh si tak připsal téměř 300 milionů, z čehož jistě za zmínku stojí ještě cizoměnové KBC Multicash s 55 miliony (24 do dolarového, 17 do slovenských korun a 14 do eurového). Zdá se tedy, že v ČSOB hodně klientů ruší cizoměnové účty a můžeme být zvědaví na bankovní statistiku, která ukáže, jak si na tom cizoměnové vklady stojí v celku. Možná také, že rostou příjmy v cizích měnách, které lidé dávají spíš do fondů než na účty.

Nadílka dluhopisů

Vynecháme-li úžasný balík na českých akciích, o kterém budeme moci vyprávět vnoučatům, pak největší překvapení najdeme zřejmě pod dluhopisovým stromečkem. Kdo nezpanikařil, a včas se kolem pololetí k investorské klasice vrátil, dostal nečekaný nášup. O příčině je jasno – realita sazeb nepadla do pesimismu předpovědí o jejich růstu. Opět se potvrdilo zlaté pravidlo, že časovat trh se nevyplácí. Ani centrální banka nemá křišťálovou kouli, a tak v druhé polovině roku ceny dluhopisů vzrostly o 4,5 %.
Další vývoj je sice přinejmenším stejně nejistý, jako minulý, ale stejně tak není důvod zavírat pozice či korunové fondy vyprodávat. Podobná situace je u konvergenčních strategií. Ty nyní slaví vítězné tažení, ale nic netrvá věčně.
Na špici korunových dluhopisových fondů najdeme trojici ISČS Sporobond(profil, názory), ING Český fond obligací(profil, názory, koupit) a KBC Renta Czechrenta. V ČSOB Czechrenta dlouhodobě spí, protože nemůže odolat genocidě zajištěných fondů (ty ovšem tentokrát získaly pouhých 28 milionů korun). Zato ING Český fond obligací a ISČS Sporobond s ročními výkonnostmi 6,45 % a 6,27% přilákaly 54 a 20 milionů korun. Takový ISČS Trendbond(profil, názory) na ně sice svými 10,9 % výnosu dělá dlouhý nos, ale jeho podílníci spíše realizují zisk.

Akciové zpytování počtů

Pro rok 2005 zvýšila banka Morgan Stanley odhad EPS u indexu S&P 500 o půldolar na 70,60 USD, současně však snížila očekávání hodnoty indexu pro konec roku 2005 z 1275 bodů na 1250 bodů. Protože ale cílovou hodnotu pro letošek 1200 bodů nemění, vycházel by na příští rok jen 2% růst a celkový výnos z akcií v řádu cca 6 %. Revidované odhady ovšem pracují s dlouhodobou predikcí P/E na úrovni 17,7 (proti původním 18,2). Velký medvěd tedy zůstal v kleci, ale slyšet je stále.
A u nás? Kdo ví… Realisté varují před možnou korekcí v prvním čtvrtletí, ale tak či tak: čítankové diskonty už jsou minulostí, musíme do rizika. V Telecomu privatizačního, v Unipetrolu stažení z trhu, u ČEZ akvizičního, Zentiva je drahá, banky nejisté, mrňousové nelikvidní.
Ale každý snad už ví, že bez rizika výnosy zkrátka nebudou. Tož k zažívání po božíhodové huse, kachně či krůtě trocha historie nikoho nezabije: ze 100 dolarů pod stromeček v roce 1900 uložených do slamníku by dnes zbyla kupní síla 4 dolarů, tedy ani ne na Big Mac. A to 100 dolarů tehdy byly velké peníze (neví někdo, kolik stál Ford motel T, tedy slavná Lízinka?)!
Kdo dal tehdy stodolarovku do dluhopisů, neměl by dnes ani tisícovku, tedy ani on by neudržel inflaci na uzdě. Ovšem kdo toho zeleného stováka před sto lety investoval do akcií, měl by dnes přes 75 000 dolarů.
A poučení? Ježíšek naděluje jen jednou v roce, akciové trhy pořád, jenomže v průměru.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Myslíte, že cesta investic na důchod se i u nás stane běžnou?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.