Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: akciové hvězdy nehasnou

| 29. 11. 2004
Fondy: akciové hvězdy nehasnou
Zdá se, že začínáme nakupovat spíše dárky pod stromeček než podílové listy do rezerv. 290 miliónů za týden se skládá z 203 miliónů do fondů peněžního trhu a 88 miliónů do zajištěných fondů.

Více než polovinu celého přílivu inkasoval ISČS Sporoinvest (profil, názory), z IKS Peněžního trhu (profil, názory) však odešlo přes 60 miliónů, takže opět musely zapracovat členové týmu Multicash: ze 122 miliónů jen necelou třetinu korunový, ostatní bodovali v jiných měnách.

Blýskání na dluhopisové časy

Zatím zdaleka nemůžeme vyvozovat trend, ale možná, že alespoň první vlaštovku zahlédneme v ISČS Sporobondu (profil, názory), který po stamiliónových odlivech najednou zaznamenal +9 miliónů. Ovšem žádný z kolegů podobné jevy nehlásí, IKS dluhopisový (profil, názory) naopak pokračuje v citelnějších ztrátách. V mínusech jsou dluhopisové fondy ING i KBC.
Ze zajištěných se pěkně rozběhl pro 54 miliónů Kč ČSOB Světový Click+ 15 a do soutěže se chystají i nový Max a Prémiový vklad České spořitelny (měl by být konstruován podobně jako zajištěné fondy, jenže na mnohem kratší období 6 až 12 měsíců)s prémií vázanou na kurz koruny. Tak či onak – až zajištěné čárymáry přijdou na pobočky, ponoříme se opět do dluhopisových hlubin?

Kdy skončí rekordy?

Pražská burza pokračuje v lámání rekordních růstů a jen od srpna už vzrostla o 27 %! Středeční nové historické maximum, na které se dostal burzovní index PX 50, jakoby nestačilo a pokračovala v růstu nejen přes Den díkůvzdání, ale dokonce i v pátek, kdy PX 50 "lízl" 1 030 bodů a PX D 2 550 bodů. Analytici již vypouštějí varovná slova jako "obezřetnost je nutná" či dokonce "nastupovat do akcií při těchto cenách je riskantní")… Jistěže, nic neroste do nebe, ale nikdo také neví, jak vysoká je konvergenční prémie za vstup do EU a zda se neprojevuje až nyní.
Možná tedy je vhodné ohlédnout se do hlubší minulosti, protože první z akciových fondů mají již své pětileté životopisy. Zejména dva nejznámější a nejvýkonnější: ING Český akciový (profil, názory, koupit) s 50% podílem tuzemských titulů a ISČS Sporotrend (profil, názory) s jen třetinou našich akcií.
Díky jejich silnějšímu zastoupení je ING Český akciový jasně výkonnější, za pětileté období vynesl již 135 %, což znamená 19,62 % p.a. (ke konci října). Za celou téměř šestiletou existenci investici více než zdvojnásobil. Ve srovnání s ním sice ISČS Sporotrend značně zaostává, ale ani jeho 6,77 % p.a. za pětileté období není k zahození. Není vyloučeno, že právě nezvyk na tak pěknou výkonnost vedl podílníky Sporotrendu k 16miliónovým odkupům, zatímco návyk na ni přilákal do ING Českého akciového dalších 27miliónů korun. A roční výkonnosti? 55 % a 46 % jistě hovoří samo. 

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Zvýší se u nás ještě letos příliv peněz do fondů?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-42
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK