Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: další odkup od velkých

| 15. 11. 2004 | 1 komentář
Fondy: další odkup od velkých
Po třech týdnech podobných jako vejce vejci je opět ten čtvrtý s rušivým prvkem. Tím je velký odkup institucionálních investorů, který celou statistiku stáhl pod vodu. Proti 875 milionům jsme velice malí.

ČSOB tentokrát nedodala data za její fondy KBC (neuvedla je ostatně ani ING), podívejme se tedy alespoň na celá tři čtvrtletí letošního roku. V brzké době se snad dočkáme lepšího servisu informací za celý AKAT, protože bude mít také generálního sekretáře.
Je otázka, zda jde o optimální řešení. AKAT bude muset bezesporu hodně přidat, ale žijeme v době slučování: v ARIZ se spojili nezávislí poradci a zprostředkovatelé, minulý týden splynula Komora s Asociací pojišťovacích makléřů. Jen banky nedokáží své assety a investičky rozumně uspořádat. Zejména u dvou největších je jejich schizofrenie až legrační, i když v EU spíš směšná.
Přitom jsme za kapitálovou legislativu dostali pochvalu od Světové banky, ačkoli nějaké mouchy se ještě najdou. Možná za zmínku stojí "potřeba rozšířit mandát a nástroje Komise pro cenné papíry o ochranu spotřebitelů proti nekalým praktikám při nabízení a prodeji produktů kolektivního investování". Co si pod tím asi SB představuje, že by něco objevila?

Ponor od instotucionálů

Velké odkupy, 875 milionů korun, zasáhly "staré známé", zejména ČSOB bohatství (profil, názory), už jen zbytky pak ČSOB fond obchodu (profil, názory) a Křišťálový fond (profil, názory). Možná, že už šlo skutečně o stahování posledního zbytku aktiv z těchto fondů.
I když nepočítáme tyto velké investory, nevypadá bilance nijak růžově. ISČS Sporoinvest (profil, názory) utržil 131 milionů, ale nedokázal ani s víc než 50milionovou podporou IKS Peněžního trhu (profil, názory) vyrovnat odliv 190 milionů z dluhopisových fondů, které do takové hloubky stáhl 150milionovým ponorem ČSOB Kvanto korunový (profil, názory). Smíšeným fondům zase chybí pomoc Maxů, když první už skončil a druhý ještě nezačal.

Tři čtvrtletí

Že přírůstek majetku fondů UNIS letos lavíruje kolem nuly, konstatujeme každou chvíli. A to přesto, že jejich stávající majetek se zhodnocuje adekvátním tempem. Jestliže na začátku roku činil 105 miliard, na konci třetího čtvrtletí vzrostl jen na 106 miliard. Přitom sám ISČS Sporoinvest získal 10 miliard korun, což jasně svědčí o úbytku mnoha jiných.
Růst fondového byznysu tak leží na bedrech zahraničních fondů, které za stejné období získaly 9 miliard korun. Nemusíme však opakovat, že převážně do zajištěných a fondů peněžního trhu. To charakterizuje i třetí čtvrtletí, kdy investoři přinesli nejvíce prostředků do fondů peněžního trhu (+1,08 miliardy korun) a do zajištěných fondů (+1,02 miliardy korun). V procentním vyjádření činil přírůstek aktiv v zajištěných fondech dokonce 13,11 %.

Akcie na výsluní

Uplynulý týden bylo na akciových trzích veselo nejen u nás. Nejvýše za poslední tři roky uzavíral index S&P a index Dow Jones umazal veškeré ztráty za letošní rok. Přitom technologický sektor si vedl úplně nejlépe. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je ropy dost a vývoj její ceny se uklidní…
U nás doma září ČEZ jako by měl elektřinu zadarmo: 300 korun za akcii je víc než 100% letošní zisk a Erste Bank sice nenarostla ještě ani o 50 %, ale investiční doporučení od Smith Barney s cílovou cenou 41,8 euro napovídá jejímu dobrému zdravotnímu stavu.
Nu a pražský index PX 50 se tak nezadržitelně blíží 50% ročnímu výkonu. Přestože to lidé slyší každou chvíle i z televize, nechávají je akcie evidentně chladnými. A tak můžeme 15 milionů do akciových fondů považovat za úspěch, z toho ISČS Sporotrend (profil, názory) získal 12 milionů a fond fondů ISČS Globaltrend (profil, názory) 3 miliony korun. 

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Měly by se spojit AKAT a UNIS do jedné asociace s jednotnými pravidly?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

15. 11. 2004 | 10:18 | Jan Kolda von Žampach (řečený Pancíř)

Já si myslím, ža za tím tzv. ponorem ČSOB Kvanto korunový dluhopisový je také stahování účasti ze strany institucionálních investorů, pravděpodobně přímo ČSOB skrze jí ovladanou společnost (Finop?). Proč? Protože od 01.11....více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK