Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: akciová nadílka

| 6. 12. 2004 | 1 komentář
Fondy: akciová nadílka
Zdá se, že dárky jsou asi už nakoupené a investoři tak opět do fondů přinesli 430 milionů korun. Rozložení je obvyklé: půl na půl do fondů peněžního trhu a zajištěných. Protože však z dluhopisových odešlo 65 milionů, zbylo celých 60 milionů na akciové.

Že si vzal s pouhými 70 miliony korun oddechový čas ISČS Sporoinvest (profil, názory), je před Vánocemi celkem zákonité, jak ovšem dosáhl IKS Peněžního trhu (profil, názory) 112 milionů, je trochu záhadou. I z korunového ČSOB Multicash si totiž lidé peníze více vyzvedávali, než ukládali, takže celkové kladné saldo 52 milionů. jde na vrub investic ve slovenských korunách a eurech.
Plných 211 milionů ale schramstly ČSOB zajištěné fondy, kde jen sám ČSOB Světový Click+ 14 nasbíral 170 milionů korun. Možná také část peněz, které by jinak mířily do Sporoinvestu, odlákal spořitelní Prémiový vklad se sázkou na měnový kurz. Protože však nejde o fond, nemáme k dispozici údaje.

Dluhopisy se vracejí

Většina našich dluhopisvých fondů se již dostala nad 4 % ročního výnosu, lídr trhu ISČS Sporobond (profil, názory) dokonce vykazuje 5,7 %. Ten také jako jediný nepostihly odkupy a dokonce 5 milionů si připsal k dobru. Otázka zůstává – jde o náznak trendu, anebo jen o první vlaštovku. Faktem je, že výhled sazeb se u nás uklidňuje a povzbuzující doping přišel i z vládní strany: příští rok stát vydá méně dluhopisů než se čekalo, takže nehrozí převis nabídky.
Na špici výkonnostního pole se ovšem usadily "konvergenční" fondy: IKS Plus bondový (OFIKSPLS) vykazuje ročních 9,4 % a ISČS Trendbond (profil, názory) dokonce úžasných 12,3 %! Víc než odpracovaly si tedy loňské zklamání.

Akciová Bonanza

Na celém světě si mohou investoři drbat hlavu: 60% výnos je něco, s čím se už asi nesetkají – například Dow Jones vzrostl takovým skokem naposledy v roce 1933 (navíc po čtyřech letech zničujícího poklesu, takže se z výchozích 300 bodů dostal stejně jen na 100 bodů). Dolaroví investoři by letos navíc inkasovali víc než 10% měnový zisk – tedy skutečná bájná Bonanza, kde se zlato válí na každém kroku. Kdyby, kdyby: kdo do neinvestoval, nevydělal.
V uplynulém týdnu naše indexy opět vyzkoušely další rekordní hodnoty, ale nakonec skončily prakticky beze změn. Uvidíme tedy, co přinese Mikuláš a Ježíšek. I kdyby donesli jen uhlí, dojde ještě k "optickému" růstu meziročních hodnot, protože loňský konec roku byl ve znamení korekce. Nás odvážlivce tak čeká pod stromečkem pěkný balík s nápisem PX 50. Čert však na akciových trzích nikdy nespí, takže neříkejme hop…
36 milionů získal ING Český akciový (profil, názory, koupit) a 28 ISČS Sporotrend (profil, názory), naše hvězdy s ročními výnosy téměř 58 a 48 %. Zapomínat bychom ale neměli ani na 9 milionů ČSOB Středoevropského (profil, názory) a 17 milionů IKS Balancovaného (profil, názory) s také slušnými ročními výnosy 27 a 37 %.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Vydrží výnos naší burzy nad 60 % i do konce roku?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

6. 12. 2004 | 15:15 | Bouček Antonín

České dluhopisy rostou, české akcie rostou, koruna stále sílí a Merill Lynch o nás píše jako o nejsilnější ekonomice střední Evropy. Jestli tohle není ekonomická nirvána, tak nevím. Naštěstí to u nás pořád ještě nikdo neví....více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK