Fondy: žádné podstatné změny

| 8. 11. 2004
Fondy: žádné podstatné změny
Mohli bychom zopakovat z minulého týdne – dobrá půlmiliarda. Jen struktura opět přešla do klasického gardu: skoro 400 do peněžáků, přes 200 do zajištěných. Nevycházející součet bilance zase dotuje 80 milionů z fondů dluhopisových.

Laťku zvedla především peněžní rodina Multi Cash, která přivedla pod svá křídla víc než čtvrt miliardy korun. Jen korunový lídr KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, názory) přibral přes 200 milionů a zahanbil tak starého tahouna ISČS Sporoinvest (profil, názory) s jeho "pouhými" 100 miliony.

Bez dluhopisů je to špatně

O dluhopisových fondech darmo pálit kyslík, tentokrát největší "nakládačku" získal ČSOB Kvanto korunový (profil, názory), který přišel o 31 milionů korun. Ostatní velcí jen poloviční až třetinovou. Klientům se zkrátka znelíbily a setrvale prchají schovat se pod křídla jak peněžní, tak zajištěná.
Přesto si dovolím tvrdit, že většina z nich si bude za dva, tři roky drbat hlavu, ale to už bude pozdě bycha honit. Dluhopisy v portfoliu ničím nenahradíš, abych parafrázoval kojeneckou říkanku. Dluhopisovou část portfolia nahrazovat zajištěnými fondy je nesmysl, protože se ztrácí efekt nekorelujících aktiv.
Srozumitelně: když jdou akcie dobře, nepotřebuji almužnu ze zajištěných fondů. Když jdou špatně, ztrácím (většinou velmi slušný) výnos dluhopisů, protože dostanu jen reálnou ztrátu ze zajištěných vějiček. Jistěže by vše šlo řešit nějakým hedgeovým nástrojem, ale to je u nás hudba hodně daleké budoucnosti.

Zajištěnci pojištěnci

Přes 140 milionů získala ČSOB do série Click fondů a Světového Stromu 2, dalších 62 milionů si připsal Světový zajištěný Max (profil, názory). ČSOB se sice chlubí, jak pěkně pracuje její koncept "Správy hodnot" založený na bezplatném poradenství, ale z jejich profilových fondů uteklo dalších 10 milionů.
Výsledná čísla z bojiště jsou tedy výsledkem jen a pouze zbraní hromadného ničení, tedy pardon, zajištění klientů. Nic proti Klíčovému plánu, je to nejlepší koncept široko daleko, ale bez zajištěné a pojištěné munice by výsledky byly zcela jiné. Na druhou stranu je jasné, že bankoporadci zajištěný kulomet sice nemusí ani pulírovat, ale klienty nic nenaučí – naopak je zblbnou i pro budoucnost.
Tak či onak klienti během září a října vložili do ČSOB zajištěných fondů bezmála miliardu korun. ČSOB Světový Strom 2 si stále drží průměrný denní přírůstek kolem 25 milionů korun, a protože se bude prodávat až do konce listopadu, má šanci dosáhnout rekordního úlovku.

Akcie na chvostu

Ani o akciových fondech se snad nemá smysl šířit, protože těch několik milionů je spíš k pláči: UNIS hlásí záporné 4, protože sice ISČS Sporotrend (profil, názory) připsal 8, ale ČSOB Akciový mix (profil, názory) ztratil 9. Faktem je, že jsou oba jakoby z jiných světů: zatímco první má na pětiletém horizontu již krásných 6 % p.a., druhý –5,22 % p.a. Na ročním měřítku je 33 % Sporotrendu už skoro standard, kdežto přestože velmi slušných 13,33 % Akciového mixu spíš signálem alespoň trochu zmírnit ztráty a vzít nohy na ramena.
V nabídce KBC je sice 30 akciových fondů, ale dohromady získaly jen 6 milionů korun. Takže ozdobou na našem miniaturním dvorečku je se 7 miliony kohout ING český akciový (profil, názory, koupit), který se může natřásat ročním peřím přes 40 %! Aby ne, když naše akcie opět zlomily desetiletá maxima.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jak je možné, že investoři natolik preferují fondy peněžního trhu?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.