Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Korunové hrátky

Korunové hrátky
Reálné zhodnocení kurzu české koruny zřejmě jen tak neskončí. To může kromě jiného znamenat i ztrátu části výnosů při investicích např. v euru. Nabízí se tedy logická otázka: jak diverzikovat, pokud vůbec?

Česká měna (profil, názory) po většinu své existence (míněno od roku 1993) posiluje a měla by posilovat i v budoucnosti. Dosavadní průměrná roční reálné zhodnocení kurzu je 3,0 %. Vzhledem k reálné konvergenci naší ekonomiky k eurozóně a vypouštění zbytků "kurzového polštáře" se očekává, že reálné zhodnocení neskončilo. Protože rozdíl inflace mezi eurozónou a ČR by dlouhodobě neměl být vysoký (cca 1 %), značná část reálného zhodnocení se projeví právě v podobě posilování nominálního směnného kurzu (loni koruna sice oslabila k euru o 3,5 %, ale posílila k dolaru o 14,1 %, letos jen za duben a květen posílila k euru o 0,5 % a dále atakuje historická maxima k dolaru).

Dvouletý kurz české koruny k dolaru Dvouletý kurz české koruny k euru

Trochu rozruchu přinesla na domácí finanční trh jen před několika dny provedená aukce státního dluhopisu s desetiletou splatností. Poptávka byla trojnásobná (15,4 mld. korun), a tak by se mohlo zdát, že držet státní dluhopisy je pro soukromé investory velmi výhodné. Ale… Platí to pouze při držení dluhopisu minimálně několik let nebo až do splatnosti. Ačkoli je o státní dluhopisy velký zájem, jejich ceny neustále klesají v důsledku růstu úrokových sazeb. Podle Markéty Šichtařové z Volksbank vyšší úrokové sazby znamenají, že je výhodnější spořit na vkladových účtech u bank, a dluhopisy proto již nejsou tak atraktivní. Tento trend se minimálně po příští dva nebo tři roky nezmění.

Dalo by se jště dlouho teoretizovat, ale v podstatě šlo hlavně o určitý pohled (a výhled) českého investora. Kvalifikovanou zkušenost jistě mají ti, kdo diverzifikovali své investice před několika lety - dolarová (profil, názory) část jejich portfolia zeje jako Macocha. K euru (profil, názory) se zase blížíme, ale právě ono reálné zhodnocení může také ukousnout značný díl koláče výnosů. Co tedy s tím, jak diverzifikoval a zda vůbec? Navíc čas sice letí, ale dlouhodobé výnosy korunových dluhopisů vůbec nejsou k zahození. Nestálo by zato raději prodloužit horizont někam k roku 2009, kdy už bude euro (dožije-li se vůbec) alespoň na dohled? A do té doby zůstat (převážně) v korunách? Dobrá rada nad zlato!

Nemáte nějakou?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-328
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 7. 2004 12:30, hink

To ale nebude moct být řeč o svobodném trhu. Já vím, že nás do EU nechtěli, protože nejsou zvyklí tolik pracovat za tak malý výdělek. To vytváří nepříjemnou konkurenci. Ale když už jsme tam, tak by všechny překážky k volnému pohybu zboží a peněž měly padnout a jejich kladení by mělo být postižitelné. Tím by se směnný kurs měl rychle zreálnit, pokud tomu ovšem ČNB za naše peníze nebude bránit.

Reagovat

 

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rejpal 27. 07. 2004 19:17)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 7. 2004 16:01, Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Pane, já si žádné penzijko a životní pojištění, již ze zásady a v korunách českých, právě po zkušenosti mých rodičů a rodičů jejich rodičů, neplatím!

Raději již dnes mám cosi v eurech ulito stranou, pro část z toho hledám dnes rizikovější příležitosti. Otázkou také je, zda-li takto "ulito" má být na tomto území, nebo raději vůbec mimo: neb zdejší banky a pojišťovny pokládám za pokusné dcerky, resp. společnůstky jen s ručením omezeným svých vykutálených a zazobaných zahraničních matinek. Které se, když se něco zde v Česku nemilého "náhodu" stane, nějakým zbylým smetím zabývat vůbec nebudou!
Proto mám plné pochopení pro názor pana Rejpala, tu technickou záležitost s převody na eura dejme stranou.

Téma článku je klíčové. Žel, všude kolem je zamlženo sliby a náznaky slibů (opatrnost!) politiků, a myslím i zatajování veřejnosti některých významných skutečností a podstatných rizik.
Jistě, pokud máme co nabídnout (doprivatizace třeba mamutího ČEZ), v tu chvíli bude koruna posilovat. Jinak rozhodnutí o konečném kurzu česká koruna ku euru bude muset také být především politickým rozhodnutím v rámci EÚ. Aby lidi tady nezačali najednou stavět barikády.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Libor 23. 07. 2004 09:38)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

28. 7. 2004 | 12:30 | hink

To ale nebude moct být řeč o svobodném trhu. Já vím, že nás do EU nechtěli, protože nejsou zvyklí tolik pracovat za tak malý výdělek. To vytváří nepříjemnou konkurenci. Ale když už jsme tam, tak by všechny překážky k volnému...více

27. 7. 2004 | 19:17 | Rejpal

Nebojte, i na ty Klatovské pekárny dojde, dnes jsou ty housky levnější proto, že mzdy jak pekařů, tak doprava jsou zatím lacinější, avšak televizní reportáž jistě nebude bez následků a oni němečtí podnikatelé budou pod takovým...více

27. 7. 2004 | 14:10 | hink

Investiční boom má krátkodobý účinek. Rozdíl mezi směnným kursem a kupní silou má však účinek dlouhodobý. Když se najde víc obchodníků, jako třeba ty Klatovské pekárny, které budou naše laciné zboží vyvážet kousek za hranice,...více

27. 7. 2004 | 13:28

To je zajímavý názor. Opravdu by mne ale zajímalo, jak technicky ten devizový trh funguje (mohl by to být pro Peníze.cz námět na zajímavý článek...). Akcie obchodujeme na burze a všichni vidí vývoj kursu a objem obchodů....více

27. 7. 2004 | 12:58 | Rejpal

Mám pocit, že ČNB tady funguje obdobně jako tvůrci trhu na burze, když některý zahraniční investor tady vstupuje, tak nakupuje třeba nemovitosti a služby, které musí zaplatit v Kč.Aby nedošlo k velkému posílení Kč tak ČNB...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK