Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Začínáme investovat: část druhá

Začínáme investovat: část druhá
Víte, jaký je rozdíl mezi spořením, investováním a spekulací? Znáte základní investiční rizika a princip složeného úročení?

Před několika dny jsme si v článku Jak na investice: začínáme připomněli, na co nezapomenout ještě před rozhodnutím o začátku investování a také několik základních investičních zásad. Dnes první kapitolu našeho pomyslného kurzu uzavřeme. 

Investování, spoření, spekulace

Přestože hranici mezi spořením a investováním lze je velmi obtížně vymezit, můžeme tyto dvě činnosti od sebe alespoň rámcově odlišit. Spořením rozumíme pravidelné ukládání peněz na bankovní účet či spořící vklad, kde jsou prakticky bez rizika úročeny předem známou úrokovou sazbou. Investování je naproti tomu ukládání peněz do takových aktiv, které s sebou nesou riziko ztráty hodnoty, ale výměnou za možnost vyššího výnosu. Na rozdíl od spekulace ovšem při investování připouštíme pouze takové riziko, které po důkladné analýze shledáme přiměřeným.

Základní investiční rizika

Chcete-li zjistit, jak dlouho musíte spořit na vysněnou věc, zkuste naši spořící kalkulačku.

Čím větší výnos od své investice požadujete, tím vyšší riziko budete muset připustit. Rizikem nazýváme obecně nebezpečí, že skutečný budoucí výnos vaší investice se bude lišit od výnosu očekávaného. Existuje šest základních rizik spojených s investováním:

Inflační riziko - riziko inflace znamená nebezpečí, že se v ekonomice zrychlí růst cen zboží a služeb. V takovém případě klesne kupní síla vaší investice. Proto vždy berte v úvahu nikoliv nominální (tj. skutečně dosažený) výnos, ale výnos očištěný o změnu cenové hladiny (tzv. "reálný výnos"). Chcete-li zjistit, jakým způsobem inflace ovlivňuje zhodnocení úspor, zkuste naši inflační kalkulačku.

Kreditní riziko - týká se dluhopisů a znamená nebezpečí, že ten, kdo dluhopis vydává (jeho "emitent"), nebude schopen dostát svému závazku splatit nominální hodnotu dluhopisu.

Úrokové riziko - nebezpečí, že s růstem úrokových sazeb klesne tržní cena akcií či dluhopisů a tím pádem i hodnota vaší investice.

Chcete-li se dozvědět více o své toleranci k riziku, zkuste si vyplnit náš Test investičního rizika.

Riziko likvidity - riziko, že v době, kdy budete chtít své aktivum přeměnit v peníze, to nebude možné vzhledem k nedostatečné poptávce.

Riziko trhu - podléhají mu všechny akcie či dluhopisy na konkrétním kapitálovém trhu. Vyplývá z ekonomických, politických i jiných podmínek, které jsou všem cenným papírům na daném trhu společné. Tržní riziko zahrnuje například riziko hospodářského poklesu, riziko politického převratu či riziko přírodních katastrof.

Měnové riziko - nebezpečí, že zahraniční měna, v níž je vaše aktivum denominováno, se během investičního období znehodnotí oproti domácí měně a díky tomu klesne výnos vaší investice vyjádřený v domácí měně.

Investování a čas

Čas je jednou z nejdůležitějších veličin při investování. Je spojencem, který dává vaší investici prostor pro zhodnocení. Díky časovému faktoru můžete využívat výhod složeného úročení, které sám Albert Einstein nazval nejvýznamnějším objevem lidstva ve 20. století. Složené úročení umožňuje získávat úroky z úroků. Funguje na stejném principu jako reinvestování, což je opakované investování výnosů z investice jako jsou úroky, dividendy, kupónové platby a rozdíly mezi prodejní a kupní cenou ("tzv. kapitálové výnosy").

Jak funguje složený úrok

Vyjděme ze příběhu dvojčat, z nichž první začne spořit na důchod ve 20 letech, spoří měsíčně stále stejnou částku 15 let, pak přestane a naspořené peníze na účtu ponechá. Druhé začne spořit ve chvíli, kdy první přestalo - tedy v 35 letech - a spoří každý měsíc tutéž sumu po dobu 30 let. Obě jdou do důchodu v 65 letech. Otázka zní: Kdo z nich má na účtu naspořeno více - tedy které z dvojčat bude mít vyšší důchod?
Bude-li průměrné nominální zhodnocení alespoň 4 % p.a., bude mít na účtu více to, které spořilo pouze 15 let. Pokud bylo zhodnocení dejme tomu 5 % a ukládaná částka 1 000 Kč měsíčně, z vlastních peněz první dvojče investovalo pouze 180 000 Kč, zatímco druhé 360 000 Kč. Přesto bude mít to první na účtu přibližně 1 milion stosedmdesát tisíc, zatímco druhé méně než 850 000 Kč. Příčinou je právě složený úrok. (Použitý příklad je z článku Složený úrok, reforma penzí a neznalost matematiky).


Pokud navíc investujete pravidelně, byť po malých částkách, dochází v dlouhém období k výrazné akumulaci bohatství. Jak se úspory či investice zhodnotí v čase si můžete propočítat na naší spořící kalkulačce

Zpracováno podle investiční Univerzity.

Podělte se o své zkušenosti, které jste získali jako začínající investoři! Na co dalšího je třeba pamatovat? 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2004 9:09

Dobře, že se o tom píše. Jen dvě poznámky po velmi zběžném přečtení: riziko má vždy dvě strany: příležitost a hrozbu. V textu je riziko popsáno jen jako hrozba. Přitom platí, že jestliže chci nějaké zhodnocení, musím některá rizika podstoupit (hledám šanci). Riziku se nemohu obecně vyhnout. Mohu jen volit míru a strukturu různých rizik (mohu rizika řídit). Další poznámka se týká již samostných definic. Myslím, že např. úrokokové riziko se netýká dluhopisů či akcií. Týká se všech pevně úročených aktiv, tedy i vkladů. Kreditní riziko se také netýká jen dluhopisů. To mohou potvrdit mnozí střadatelé v ČR. Z důležitých rizik mi chybí snad ještě riziko tržní (např. u akcií) a také riziko reinvestiční (dluhopisy, vklady ...).

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

23. 7. 2004 | 18:46 | Buffett 2.

Americká akcie Micron Technology , takové svinstvo , má to nejatraktivnejsí PEG sveta , PEG 0,1. To by byla krása , kdyby se kupovaly samé akcie s PEG 0,1. Jakmile sezenu za 3 mesíce 3000 euro , hned koupím v ríjnu akcie...více

23. 7. 2004 | 17:44 | Princ Hajaja

Kdejaký americký podnik ocekává letos vyssí zisk nez vloni. Hospodárství USA se darí dnes tak dobre , ze se zvysují úroky. Jeslize prestanou lidé prodávat akcie , aby meli peníze na dovolenou , nejpozdeji v ríjnu by se...více

23. 7. 2004 | 15:21 | Honzajs

Máte pravdu.
Problém je v tom, že průměrná historická výkonnost akcií se počítá z trhů, které přežily politické riziko.
Pokud do průměru nezahrnu trhy, které zkrachoval, tak celkový růst trhy je nadhodnocen. Jak...
více

23. 7. 2004 | 15:16 | Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Dovoluji si tipnout, krom samozřejmě technických potíží, hi, hi, hi:"Politické riziko?"
O tom se tu, pravda, v článku nepíše a chybí mi velmi. Možná se nepíše proto, že je v ostatních rizicích mnohde v pozadí už částečně...
více

23. 7. 2004 | 13:34 | Bouček Antonín

Tohle je pěkný případ složeného úročení (dle Franka Vanderlipa ze Saturday Evening Post z ledna 1933): Kdyby si rodina Medicejskych v roce 1333 uložila 100 000 dolarů na pětiprocentní úrok (standardní úrok té doby), měla...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK