Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: klidný týden

Akcie: klidný týden
Růstu cen akcií na Wall Street pomohla slova Alana Greenspana o tom, že americká ekonomika vstoupila do fáze silné a samočinně se udržující expanze. V Evropě si nejlépe vedly akcie automobilových a farmaceutických společností.

Spojené státy

Během prvního dne v novém týdnu nedoznaly hodnoty burzovních indexů S&P 500 (profil, názory) a Nasdaq Composite (profil, názory) větších změn. Pouze hodnota indexu Dow Jones Industrial Average (profil, názory) se snížila o 0,5 %, a to především na základě oznámení výsledků hospodaření společnosti 3M. Její akcie oslabily o 5,5 %, protože objem prodejů byl nižší než se očekávalo, ačkoliv čitý zisk vzrostl a firma zvýšila odhad zisku pro letošní rok. Největší vzestup ceny akcií z indexu S&P 500 zaznamenala emise výrobce nářadí Black&Decker (profil, názory) (o 12 %), když zisk byl 1,50 dolarů na akcii oproti odhadovanému 1,26, což vytáhlo o 5 % výše i akcie největšího amerického výrobce ručního nářadí společnosti Stanley Works (profil, názory).

V úterý pomohla růstu cen akcií na Wall Street slova předsedy americké centrální banky Alana Greenspana o tom, že americká ekonomika vstoupila do fáze silné a samočinně se udržující expanze, což vyvolává určitý růst cen. Inflace však zatím závažnější hrozbou není. Greenspan také řekl, že nynější útlum spotřebitelské poptávky je zřejmě pouze důsledkem dočasného růstu cen energií. Z toho vyplývá, že sazby porostou, ale úměrným tempem.

Středeční seance se už nenesla v pozitivním duchu. Důvodem bylo, že tempo růstu zisku již dosáhlo svého maxima. Růst zisku společností z indexu S&P500, které už zveřejnily výsledky hospodaření za druhý kvartál, byl 23,2 %. To je zpomalení oproti tempu 27,5 % z prvního čtvrtletí. Analytici pro třetí kvartál předpovídají průměrný růst zisku o 14,8 % . Před začátkem roku však byly odhady tempa růstu zisků pro jednotlivé čtvrtletí nižší. Hodnota indexu Dow Jones Industrial Average klesla o 1 %, všeoborového S&P 500 se snížila o 1,3 % a technologického Nasdaq Composite zaznamenala ztrátu 2,2 %. Společnost Microsoft (profil, názory)oznámila, že vyplatí jednorázovou dividendu ve výši 3 dolarů na akcií a v následujících čtyřech letech vynaloží 30 mld. dolarů na zpětné odkupy svých akcií. Rovněž zdvojnásobí vyšší roční dividendy. Cena akcií stoupla o necelé 2 % a uzavírala na hodnotě 28,86 dolarů.

Při čtvrtečním obchodování se akciové trhy vymanily z počátečních ztrát a mírně posílily. Hodnota indexu Dow Jones se po úvodních hodinách ponořila pod hladinu 10 000 bodů, ale později se vrátila zpět nad tuto psychologickou hranici. Technologický index Nasdaq Composite se odrazil od letošního minima. Podporu růstu našly trhy především u telekomunikačních společnosti, základem byly výsledky firmy SBC Communications (profil, názory), která zveřejnila první vzestup tržeb za 15 čtvrtletí (akcie posílily za den o 1,6 %) a společnosti Qualcomm (profil, názory), díky vyššímu než očekávanému zisku, jejíž akcie vylétly o 7,2 %.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy se jejich hodnoty pohybovaly okolo nuly, protože se neočekával větší pohyb cen akcií.

Evropa

V pondělí evropské burzy mírně oslabily, protože se investoři obávaly vyšších cen ropy. Akcie automobilového koncernu Volkswagen vyrostly o 1,4 %; dobré výsledky prodejů vykázala divize Audi. Cena akcií výrobce známých vysavačů Elektrolux klesla o 1 % po snížení cílové ceny těchto akcií od jedné investiční banky.

Druhý den v týdnu pomohly k posílení trhu výsledky švýcarské farmaceutické společnosti Novartis (profil, názory), která oznámila zvýšení zisku v prvním pololetí o 19 %, a akcie vyrostly o 4,8 %. Tato pozitivní zpráva pomohla i cenám dalších společností z oboru, akcie společnosti AstraZeneca (profil, názory) stouply o 3,6 % a GlaxoSmithKline (profil, názory) o 2,6 %.

Uprostřed týdne opět se hodnoty evropských burz zvedly, protože jim pomohly firemní výsledky. Hvězdou dne se stal švédský výrobce mobilních telefonů Ericsson, jehož akcie vylétly o 9 %, neboť firma svými výsledky výrazně překonala odhad trhu. Rovněž skvěle si vedly akcie telekomunikační společnosti Colt Telecom, které vystoupaly o 10 %, protože výsledky firmy byly v souladu s očekáváním účastníků trhu.

Ve čtvrtek ztratily hodnoty evropských indexů více než 1,5 % na pozadí obav investorů z výsledků evropských a amerických společností, které by mohly způsobit negativní náladu na burzách. Francouzský výrobce stavebních materiálů společnost Lafarge (profil, názory) vykázal dobré výsledky díky lepšímu počasí, ale negativní sentiment na burzách stáhl cenu akcií o 0,8 % níže. Německá softwarová společnost SAP (profil, názory) vykázala smíšené výsledky, cena jejích akcií na to reagovala poklesem o 3,3 %

V pátek v poledne se nacházely hodnoty indexů nacházely mírně výše, protože investoři předpokládali lehkou korekci po čtvrtečním poklesu.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kurzy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

30. 7. 2004 | 13:23 | Dow Jones Nasdaq Eurostoxx PX50

Kde je ten pátej príspevek ? Já se vám divim , jako by ste sem nemohli neco napsat , akcionári a spekulanti ! více

26. 7. 2004 | 18:09 | Mahlzeit !

Divoce strílel kolem sebe dnes 66-letý cech bytem v Mnichove - Nymphenburg - Herthastrasse. Rozzuril se pro hluk v byte u sousedú. Zranil tezce 3 lidi strelou do bricha a krku a dva zranil lehce. Pak mu vzal nejaký bosniak...více

26. 7. 2004 | 15:58 | Cristobal de Colon

Koho by to napadlo ? Nokia , asi 13. nejvetsí firma v Evrope , prestala své akcie prodávat na burze Londýn a Paríz. A NOKIA zústává obchodovatelná uz asi jen na burzách Helsinky , Frankfurt , Nueva York. Neni ale divu...více

26. 7. 2004 | 3:28 | Captain Bougainville

Americká akcie Micron Technology , takové svinstvo , má to nejatraktivnejsí PEG sveta , PEG 0,1. To by byla krása , kdyby se kupovaly samé akcie s PEG 0,1. Jakmile sezenu za 3 mesíce 3000 euro , hned koupím v ríjnu akcie...více

26. 7. 2004 | 3:25 | Hernando de Magallanes

Jestlize nekdo neomezuje své investice na pyramidové hry , fondy a dluhopisy , ale chtel by investovat inteligentne , zacne hledat solidní akcie , které by se vyplatilo drzet nekolik let. Jak ale najít solidní akcie a které...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK